Aktualności

Aktualności Centrali

Alergia i astma - filmy edukacyjne

03-06-2019

Zdaniem Światowej Organizacji Alergii (WAO), u 30-40% populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych, a skala zjawiska może rosnąć. Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że alergia dotyka prawie połowę populacji Polaków. Alergia może być też bezpośrednią przyczyną astmy.

Alergia – epidemia XXI wieku

W Polsce Na alergie choruje w Polsce ok. 12 mln osób. Ok. 8 mln ma alergiczny nieżyt nosa a ponad 4 mln walczy z astmą. Badania wskazują, że podstawową rolę w procesie terapii - oprócz rozpoznania i sprawnego dobrania leków - odgrywa wiedza na temat choroby.

Alergia to cały szereg schorzeń objawiających się w różny sposób. Może powodować atopowe zapalenie skóry, atakować układ oddechowy dając objawy astmy, powodować katar, biegunkę, a nawet groźny dla życia ogólnoustrojowy wstrząs anafilaktyczny.  Atak choroby wywołują rozmaite czynniki – np.  roztocza kurzu domowego, pleśnie, pyłki roślin, niektóre pokarmy, sierść i skóra zwierząt, jad owadów, leki, substancje chemiczne zawarte np. w kosmetykach. Skłonność do alergii bywa uwarunkowana genetycznie, ale choroba może się też pojawić bez dającej się zidentyfikować przyczyny.

Alergie - kompendium wiedzy

O zjawisku alergii i o nowoczesnych terapiach mówi dr Piotr Dąbrowiecki pracujący w Klinice Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego.

Astma – choroba nieuleczalna

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie choruje na astmę ponad 235 milionów osób. Rocznie umiera w związku z nią około 400 tysięcy osób. Astma jest chorobą nieuleczalną, ale dzięki nowoczesnej terapii i stosowaniu się do zaleceń lekarskich można zapanować nad jej objawami. Kaszel, świsty, uczucie duszności mijają, jeśli zastosujemy odpowiednie leczenie.

Podstawą terapii astmy są sterydy wziewne - skuteczne i bardzo bezpieczne leki. Czasami, aby pomóc choremu, trzeba je połączyć z lekami rozszerzającymi oskrzela lub lekami antyleukotrienowymi, a w przypadku astmy ciężkiej zastosować leczenie biologiczne.

Astma ciężka - objawy i leczenie

O nowoczesnej terapii astmy, o sposobach terapii wziewnej, o tym jak przeciwdziałać zaostrzeniom choroby i co robić w trakcie ataku duszności, mówi dr Piotr Dąbrowiecki pracujący w Klinice Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego.

Leki refundowane przez NFZ

Od 2013 roku Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) finansuje program lekowy leczenia ciężkiej astmy alergicznej IGE zależnej oraz ciężkiej astmy eozynofilowej. W pierwszym roku wartość kontraktów nieznacznie przekraczała 9 mln zł. W ciągu 6 lat nakłady zwiększyły się aż trzykrotnie – blisko 30 mln zł w 2018 roku.
 

Filmy edukacyjne


O nowoczesnej terapii astmy, o sposobach terapii wziewnej, o tym jak przeciwdziałać zaostrzeniom choroby i co robić w trakcie ataku duszności, dowiedzą się Państwo z serii edukacyjnych filmów na temat alergii i astmy. Filmy zostały przygotowane w ramach projektu „liczy się każdy oddech” przez dr Piotra Dąbrowieckiego pracującego w Klinice Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego i Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POCHP.

 

Wszystkie aktualności