Aktualności

Drukuj

Aktualności Oddziałów

Uczniowie pięciu województw rozpoczynają ferie

11-01-2019

Małopolski OW NFZ podpowiada gdzie szukać pomocy w razie nagłej choroby czy urazu.

Podczas ferii poza miejscem zamieszkania możemy korzystać z różnych form opieki medycznej:

 • Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej
  Jeżeli podczas ferii zimowych chcemy skorzystać z pomocy lekarza i przebywamy na terenie naszej gminy powinniśmy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Jeśli odpoczywamy w innym miejscu w kraju, mamy prawo zgłosić się do dowolnej przychodni pracującej w miejscu naszego pobytu.
  Za pomocą wyszukiwarki można łatwo sprawdzić, gdzie przyjmuje lekarz POZ w każdym zakątku Polski. 
 • Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
  Ten rodzaj opieki zdrowotnej udzielany jest w godzinach od 18.00 do 8.00 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia możemy udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (np. tam, gdzie mamy najbliżej), niezależnie od tego gdzie mieszkamy, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej złożyliśmy swoją deklarację. Lekarz pełniący dyżur podczas nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej może udzielić porady w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych) i telefoniczni

Punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – pozostałe województwa

 • Szpitalny oddział ratunkowy (SOR) i izba przyjęć udzieli nam pomocy w
   sytuacjach nagłego zagrożenia życia lub poważnego zagrożenia zdrowia. 
  Oddziały te nie zastępują lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej!

Szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć – pozostałe województwa

 • Pogotowie ratunkowe 

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub w innych stanach nagłych należy wezwać karetkę pogotowia ratunkowego dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ, przyda się, jeśli podczas wyjazdu zimowego na terenie Unii Europejskiej zachorujemy lub będziemy musieli skorzystać z pomocy lekarskiej. Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie i w przypadku pozytywnego potwierdzenia uprawnień, właściwie od ręki. EKUZ wystawiana jest dla każdego członka rodziny osobno tj. rodzica oraz każdego dziecka. Podpisany wniosek na wydanie karty można przesłać do oddziału wojewódzkiego NFZ pocztą, e-mailem, za pośrednictwem systemu ePUAP bądź faksem.

Sprawdź, jak otrzymać EKUZ

Warto wiedzieć, że w niektórych krajach unijnych np. na Słowacji nie są finansowane świadczenie z zakresu ratownictwa (zwłaszcza ratownictwa górskiego).
Przed wyjazdem warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w danym kraju, w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i rozważyć możliwość wykupienia dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia.
Pamiętajmy, że podczas pobytu na terenie krajów UE/EFTA należy korzystać z placówek, które działają w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne będziemy musieli zapłacić we własnym zakresie.

Zasady korzystania z EKUZ w państwach członkowskich

Więcej na stronie małopolskiego OW NFZ

źródło - małopolski OW NFZ

Wszystkie aktualności