Dla Pacjenta

Liczy się każdy oddech - informacje

13 - 19 kwietnia Światowy Tydzień Alergii

10-04-2015

Z inicjatywy Światowej Organizacji  Alergii (World Allergy Organization,WAO) 13-19 kwietnia 2015 r. ogłoszono światowym tygodniem alergii.

W tym roku, obchody tygodnia alergii mają na celu uświadomienie społeczeństwom barier i ograniczeń wynikających z przebiegu chorób alergicznych, w tym w szczególności powiązań pomiędzy doświadczaniem chronicznego nieżytu nosa a zapadalnością na astmę.

Alergiczny nieżyt nosa jest najczęstszą chorobą alergiczną, na którą cierpi od 10 do 40% populacji świata, zwłaszcza dzieci, a jego występowanie wciąż rośnie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie około 400 milionów ludzi cierpi na alergiczny nieżyt nosa, a kolejne 300 mln na astmę.

Alergiczny nieżyt nosa występuje u około 80 % chorych na astmę, a 40 % pacjentów z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa ma także astmę. Współwystępowanie zatem tych dwóch chorób jest alarmujące, a ryzyko zachorowania na astmę wśród pacjentów z alergicznym nieżytem nosa bardzo wysokie.

Taki obraz epidemiologiczny prowadzi do wzrostu obciążeń społecznych i ekonomicznych dla pacjentów, opiekunów i całego społeczeństwa.

W ramach obchodów tygodnia alergii z inicjatywy Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na astmę alergię i POCHP i Wojskowego Instytutu Medycznego zapraszamy w dniach 13 - 16 kwietnia do Poradni Specjalistycznej Wojskowego Instytutu Medycznego.

Harmonogram konsultacji:

  • 13.04 poniedziałek godz.8.00 - 12:00, Poradnia specjalistyczna
  • 14.04 wtorek godz.8.00 - 12:00,  Poradnia specjalistyczna
  • 15.04 w środę godz.11.00 - 14:00, Poradnia Alergologiczna w Klinice Chorób  Infekcyjnych i Alergologii
  • 16.04 czwartek godz.13.00 - 17:00, Poradnia Specjalistyczna

Zespół alergologów z WIM z okazji tygodnia alergii - bezpłatnie - będzie wykonywać konsultacje alergologiczne. Szczególnie zapraszamy osoby z przewlekłym katarem mające takie objawy jak :kaszel, świsty i uczucie duszności.
Koordynatorem akcji w WIM jest dr Piotr Dąbrowiecki i mgr Katarzyna Mirkowska tel: 502 265 246

W ramach obchodów tygodnia alergii w czwartek 16 kwietnia o godzinie 10:00 odbędzie się wykład i warsztaty dla chorych  pt.  „Astma i alergia razem czy obok siebie” wykład i warsztaty poprowadzi dr Piotr Dąbrowiecki.

źródło - Departament Spraw Świadczeniobiorców

 

 


 

Wszystkie aktualności

Aktualności dla Pacjenta

Komunikat dotyczący wystawiania, potwierdzania i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne

17.03.2020
Komunikat dotyczący wystawiania, potwierdzania i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Ministerstwo Zdrowia: Listy oczekujących - zawieszenie obowiązku dostarczenia oryginału skierowania

Ważne!
14.03.2020
Komunikat Ministerstwa Zdrowia w sprawie zawieszenia obowiązku dostarczania oryginału skierowania w związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Sprawdź szczegóły.

Teleporady w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej

Ważne!
11.03.2020
Lekarze specjaliści, obok POZ, mogą udzielać teleporad. Z wizyt na odległość skorzystają m.in. pacjenci poradni onkologicznych, kardiologicznych czy neurologicznych, którzy pozostają już pod stałą opieką specjalistów i wymagają okresowej kontroli.

Wykazy placówek udzielających świadczeń w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu koronawirusa

Ważne!
10.03.2020
Udostępniamy wykazy podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

Chemioterapia domowa staje się faktem

02.03.2020
Nowe Zarządzanie Prezesa NFZ umożliwia chorym przyjmującym chemioterapię leczenie w domu, z zastosowaniem specjalnych infuzorów. Dzięki temu rozwiązaniu pobyt w szpitalu skraca się do minimum, poprawia się skuteczność leczenia, pacjenci pozostają aktywni.

ABC postępowania przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem. Akcja informacyjna w szpitalach

Ważne!
27.02.2020
Do końca lutego do szpitali w całej Polsce trafią specjalne plakaty z instrukcją postępowania przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem. Plakaty będą dystrybuowane przez Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Brexit – co dalej?

30.01.2020
Informacja na temat konsekwencji uporządkowanego Brexitu
Zobacz szczegóły