Dla Pacjenta

Liczy się każdy oddech - informacje

Informacja o bezpłatnych badaniach spirometrycznych

22-06-2012

Informacja o bezpłatnych badaniach spirometrycznych prowadzonych w ramach obchodów Światowego Dnia Spirometrii w Polsce

W związku z obchodami odbywającego się z inicjatywy European Lung Fundation oraz United for Lung Health Światowego Dnia Spirometrii, w dniach 27-29 czerwca w kilkudziesięciu placówkach zdrowia w całej Polsce będzie można wykonać bezpłatną spirometrię -  nieinwazyjne badanie, które poprzez ocenę pojemności i przepływu powietrza przez  płuca pozwala postawić lub potwierdzić rozpoznanie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP).

Szacuje się, że w Polsce ponad połowa z ok. 2,5 mln chorych na nie wie, że cierpi na POChP i nie leczy się.  Dzięki wczesnemu wykryciu i właściwemu postępowaniu leczniczemu możliwe jest uzyskanie kontroli nad własnym zdrowiem i spowolnienie procesu chorobowego, a w efekcie poprawa jakości i długości życia. Nieleczone schorzenie prowadzi stopniowo do niewydolności oddechowej i -  jak wskazują badania - skraca życie o 10-15 lat. Najczęstszą przyczyną POChP jest wieloletnie palenie papierosów, dlatego na spirometrię powinny zgłosić się osoby palące tytoń.

Akcja prowadzona przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz  Polskie Towarzystwo Chorób Płuc została objęta patronatem honorowym Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia

Listę ośrodków, które będą prowadziły badania  można znaleźć na stronie  www.ptchp.org oraz http://www.astma-alergia-pochp.pl.


źródło - Departament Spraw Świadczeniobiorców
Dodany: 22.06.2012 r. Norbert Tyszka
Ostatnio zapisany: 30.06.2012 r. Norbert Tyszka
Wszystkie aktualności

Aktualności dla Pacjenta

Uzdrowiska wznawiają działalność

Ważne!
01.03.2021
Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, mogą rozpocząć je na podstawie skierowania, potwierdzonego przez oddział woj. NFZ. O terminie rozpoczęcia leczenia poinformujemy listownie lub telefonicznie.

Szczepienie pacjentów w domu. NFZ zorganizował ponad 100 dodatkowych punktów

Ważne!
17.02.2021
Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów którzy, ze względu na stan zdrowia, nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. Ponad 100 dodatkowych punktów uzupełni sieć populacyjnych punktów szczepień, które mogą szczepić w domu.

Szczepienia populacyjne: Będzie więcej mobilnych zespołów szczepiących

Ważne!
27.01.2021
Oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosiły nabory na dodatkowe mobilne zespoły szczepiące. Zespoły mobilne zajmują się szczepieniami pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na przyjęcie szczepionki w punkcie stacjonarnym. Sprawdź szczegóły.

O zmianie terminu lub miejsca szczepienia poinformuje konsultant infolinii NPSz

27.01.2021
Jeśli zmieniły się termin lub miejsce szczepienia, konsultanci infolinii Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19 zadzwonią do osób zapisanych na szczepienie i poinformują o nowej dacie i lokalizacji szczepienia.

Zmienił się adres punktu szczepień? Dostaniesz automatyczną wiadomość

Ważne!
21.01.2021
Już 22 stycznia ruszają zapisy na szczepienie dla osób 70+. Od tygodnia na szczepienie zapisują się seniorzy po 80 roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia tych grup. Co w sytuacji, gdy zmienił się adres punktu szczepień? Sprawdź szczegóły.

Prace serwisowe na infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID -19

Ważne!
21.01.2021
W piątek, 22 stycznia, w godzinach 04:00 - 06:00 nastąpi przerwa w działaniu infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Wznowienie realizacji zabiegów planowych

Ważne!
05.01.2021
W sytuacji ograniczonej lub czasowo zawieszonej realizacji świadczeń wykonywanych planowo Centrala Funduszu zaleca wznowienie ich udzielania.

Szczepienie przeciw COVID-19: materiały informacyjne dla pacjentów, personelu medycznego i punktów szczepień

29.12.2020
Praktyczna ulotka o dla pacjenta, szczegółowe wytyczne i instrukcje dla placówek medycznych oraz materiały graficzne dla punktów szczepień. Wszystkie najważniejsze informacje na temat szczepień przeciw COVID-19 udostępniamy bezpłatnie, w jednym miejscu.

Problemy z dostępnością do świadczeń zgłoś na infolinii NFZ

06.11.2020
Pacjencie, każdy przypadek ograniczonego dostępu do świadczeń medycznych, zgłoś na infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia.

NFZ wysłał już aneksy do umów POZ na I półrocze 2021 roku

28.10.2020
Oddziały wojewódzkie NFZ wysłały do świadczeniodawców POZ aneksy do umów na okres od 1 stycznia do 30 czerwca przyszłego roku.
Zobacz szczegóły