Dla Pacjenta

Liczy się każdy oddech - informacje

Jak rozpoznać POCHP?

20-10-2011

Sprawdź, czy możesz mieć przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP)

Jeżeli jesteś osobą:

  • palącą tytoń lub
  • narażoną na szkodliwe dla płuc pyły i gazy (zanieczyszczenia powietrza),

jesteś w grupie ryzyka rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP).

Jeżeli zauważasz u siebie następujące objawy:

  • przewlekły kaszel,
  • uczucia braku powietrza (duszności),
  • odkrztuszanie plwociny,

zgłoś te objawy lekarzowi, bo ryzyko POCHP jest duże!

W celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby należy bezwzględnie wykonać badanie spirometryczne. Jest to badanie układu oddechowego polegające na intensywnym wydychaniu i wciąganiu powietrza przez odpowiednio przygotowane urządzenie badawcze - spirometr. Badanie jest niebolesne i zajmuje ok. 5 minut.

Jeśli w badaniu spirometrycznym widoczna jest obturacja (zwiększony opór przepływu powietrza przez oskrzela), potwierdza to rozpoznanie POCHP.

Czy POCHP da się wyleczyć?

Odpowiednio szybkie rozpoznanie choroby i wdrożenie leczenia (terapia wziewna i rehabilitacja), zaprzestanie palenia (terapia antynikotynowa i psychoterapia) powoduje, że chory z POCHP dłużej żyje, a jakość jego życia ulega zdecydowanej poprawie.

Leczenie POCHP polega na podawaniu leków wziewnych i innych preparatów wpływających na układ oddechowy, ale obejmuje również leczenie ewentualnych powikłań. W przypadku leczenia POCHP odniesienie sukcesu terapeutycznego jest ściśle związane z zaprzestaniem palenia tytoniu.

Pamiętaj! POCHP zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy, osteoporozy, chorób nowotworowych i ogólnego wyniszczenia organizmu - nie zwlekaj z konsultacją lekarską!

Współpraca - Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP


źródło - Departament Spraw Świadczeniobiorców
Dodany: 20.10.2011 r. Norbert Tyszka
Ostatnio zapisany: 16.11.2011 r. Norbert Tyszka
Wszystkie aktualności

Aktualności dla Pacjenta

Od teraz z infolinią NFZ połączysz się z zagranicy

27.03.2020
Uruchomiliśmy specjalny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta dla osób dzwoniących z zagranicy w sprawie koronawirusa.

Komunikat dotyczący wystawiania, potwierdzania i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne

17.03.2020
Komunikat dotyczący wystawiania, potwierdzania i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Ministerstwo Zdrowia: Listy oczekujących - zawieszenie obowiązku dostarczenia oryginału skierowania

Ważne!
14.03.2020
Komunikat Ministerstwa Zdrowia w sprawie zawieszenia obowiązku dostarczania oryginału skierowania w związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Sprawdź szczegóły.

Teleporady w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej

Ważne!
11.03.2020
Lekarze specjaliści, obok POZ, mogą udzielać teleporad. Z wizyt na odległość skorzystają m.in. pacjenci poradni onkologicznych, kardiologicznych czy neurologicznych, którzy pozostają już pod stałą opieką specjalistów i wymagają okresowej kontroli.

Wykazy placówek udzielających świadczeń w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu koronawirusa

Ważne!
10.03.2020
Udostępniamy wykazy podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

Chemioterapia domowa staje się faktem

02.03.2020
Nowe Zarządzanie Prezesa NFZ umożliwia chorym przyjmującym chemioterapię leczenie w domu, z zastosowaniem specjalnych infuzorów. Dzięki temu rozwiązaniu pobyt w szpitalu skraca się do minimum, poprawia się skuteczność leczenia, pacjenci pozostają aktywni.

ABC postępowania przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem. Akcja informacyjna w szpitalach

Ważne!
27.02.2020
Do końca lutego do szpitali w całej Polsce trafią specjalne plakaty z instrukcją postępowania przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem. Plakaty będą dystrybuowane przez Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Brexit – co dalej?

30.01.2020
Informacja na temat konsekwencji uporządkowanego Brexitu
Zobacz szczegóły