Dla Pacjenta

Liczy się każdy oddech - informacje

Światowy Dzień POCHP

16-11-2011

16 listopada 2011 r. obchodzony jest  Światowy Dzień POCHP, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem, jakim jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie na  POCHP choruje około 600 mln osób. Po chorobach kardiologicznych i onkologicznych  POCHP jest trzecią, najczęściej występującą przyczyną zgonu. Choroba dotyka głównie długoletnich palaczy papierosów, ale czynnikiem ryzyka jest także bierne palenie, przebywanie w środowisku, gdzie występuje duży poziom zapylenia lub pyłów i dwutlenku siarki.  POCHP jest także zagrożeniem dla osób z częstymi infekcjami dróg oddechowych.

W Polsce z powodu POCHP cierpi 2 mln osób,  ale tylko 1/3 chorych jest prawidłowo zdiagnozowana i leczona. Problemem jest wciąż niedostateczna społeczna świadomość problemu. W efekcie pacjenci rzadko zgłaszają się do lekarza w początkowym stadium choroby, choć wczesne rozpoznanie, prawidłowe leczenie oraz popularyzacja zachowań prozdrowotnych, to możliwość zahamowania rozwoju POCHP.

Podstawową bronią w walce z POChP jest edukacja pacjentów oraz wczesne wykrycie choroby, a podstawowym badaniem umożliwiającym  wykrycie POChP, jest bezbolesne i krótkotrwałe badanie spirometryczne.


źródło - Departament Spraw Świadczeniobiorców
Dodany: 16.11.2011 r. Norbert Tyszka
Ostatnio zapisany: 16.11.2011 r. Norbert Tyszka
Wszystkie aktualności

Aktualności dla Pacjenta

Komunikat dotyczący wystawiania, potwierdzania i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne

17.03.2020
Komunikat dotyczący wystawiania, potwierdzania i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Ministerstwo Zdrowia: Listy oczekujących - zawieszenie obowiązku dostarczenia oryginału skierowania

Ważne!
14.03.2020
Komunikat Ministerstwa Zdrowia w sprawie zawieszenia obowiązku dostarczania oryginału skierowania w związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Sprawdź szczegóły.

Teleporady w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej

Ważne!
11.03.2020
Lekarze specjaliści, obok POZ, mogą udzielać teleporad. Z wizyt na odległość skorzystają m.in. pacjenci poradni onkologicznych, kardiologicznych czy neurologicznych, którzy pozostają już pod stałą opieką specjalistów i wymagają okresowej kontroli.

Wykazy placówek udzielających świadczeń w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu koronawirusa

Ważne!
10.03.2020
Udostępniamy wykazy podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

Chemioterapia domowa staje się faktem

02.03.2020
Nowe Zarządzanie Prezesa NFZ umożliwia chorym przyjmującym chemioterapię leczenie w domu, z zastosowaniem specjalnych infuzorów. Dzięki temu rozwiązaniu pobyt w szpitalu skraca się do minimum, poprawia się skuteczność leczenia, pacjenci pozostają aktywni.

ABC postępowania przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem. Akcja informacyjna w szpitalach

Ważne!
27.02.2020
Do końca lutego do szpitali w całej Polsce trafią specjalne plakaty z instrukcją postępowania przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem. Plakaty będą dystrybuowane przez Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Brexit – co dalej?

30.01.2020
Informacja na temat konsekwencji uporządkowanego Brexitu
Zobacz szczegóły