Dla Pacjenta

Liczy się każdy oddech - informacje

Test CAT - lepsza ocena POChP - lepsze leczenie!

16-11-2011

Rozmowa z prof. Paulem Jonesem, specjalistą pulmonologiem oraz kierownikiem Oddziału Nauki Klinicznej na Uniwersytecie Sto George's w Londynie (fragment wywiadu).

- Jest Pan jednym z twórców testu CAT. Dlaczego jest on taki ważny?

POChP jest bardzo złożoną chorobą. Spirometria pozwala na właściwe zdiagnozowanie stanu pacjenta. Test CAT łączy wszystkie aspekty choroby. Jest prostym i jednocześnie bardzo wiarygodnym narzędziem diagnostycznym. Test opiera się na samoocenie objawów dokonywanej przez samego pacjenta. Założenia testu są bardzo wyrafinowane, czerpią z testów inteligencji. Metodologia powstała w ciągu ostatnich 10 lat. Takie testy są uważane za "miękką diagnozę", jednak dają bardzo wiarygodne, użyteczne rezultaty. Są szczególnie użyteczne w opiece podstawowej i pomagają lekarzom pierwszego kontaktu. Ocena wpływu objawów na zdrowie pacjenta jest jednym z kluczowych elementów nowych wytycznych.

- Czy test CAT może być również używany przez pielęgniarki oraz samych pacjentów w procesie samokontroli choroby?

W Wielkiej Brytanii CAT jest używany najczęściej przez pielęgniarki, które go cenią. Lubią go także pacjenci. Te kwestionariusze są popularne, ponieważ zadają pytania, których lekarze zwykle nie stawiają. CAT pyta o wpływ choroby na komfort życia. Pacjenci czują, że ktoś się nimi interesuje jako osobami, a nie tylko chorymi. Inną interesującą rzeczą jaką odkryliśmy u pacjentów, jest potrzeba określenia "jak bardzo jest ze mną źle". To wydaje się bardzo potrzebne. Pracowałem nad kwestionariuszami przez 20 lat i myślę, że chorzy uznają test CAT za użyteczny.

Wywiad autoryzowany. Do wykorzystania w części lub całości.
Materiał prasowy przygotowany przez  Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia" na konferencję prasową, listopad 2011 r.


źródło - Departament Spraw Świadczeniobiorców
Dodany: 16.11.2011 r. Norbert Tyszka
Ostatnio zapisany: 20.04.2012 r. Norbert Tyszka
Pliki do pobrania
Wszystkie aktualności

Aktualności dla Pacjenta

Komunikat dotyczący wystawiania, potwierdzania i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne

17.03.2020
Komunikat dotyczący wystawiania, potwierdzania i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Ministerstwo Zdrowia: Listy oczekujących - zawieszenie obowiązku dostarczenia oryginału skierowania

Ważne!
14.03.2020
Komunikat Ministerstwa Zdrowia w sprawie zawieszenia obowiązku dostarczania oryginału skierowania w związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Sprawdź szczegóły.

Teleporady w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej

Ważne!
11.03.2020
Lekarze specjaliści, obok POZ, mogą udzielać teleporad. Z wizyt na odległość skorzystają m.in. pacjenci poradni onkologicznych, kardiologicznych czy neurologicznych, którzy pozostają już pod stałą opieką specjalistów i wymagają okresowej kontroli.

Wykazy placówek udzielających świadczeń w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu koronawirusa

Ważne!
10.03.2020
Udostępniamy wykazy podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

Chemioterapia domowa staje się faktem

02.03.2020
Nowe Zarządzanie Prezesa NFZ umożliwia chorym przyjmującym chemioterapię leczenie w domu, z zastosowaniem specjalnych infuzorów. Dzięki temu rozwiązaniu pobyt w szpitalu skraca się do minimum, poprawia się skuteczność leczenia, pacjenci pozostają aktywni.

ABC postępowania przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem. Akcja informacyjna w szpitalach

Ważne!
27.02.2020
Do końca lutego do szpitali w całej Polsce trafią specjalne plakaty z instrukcją postępowania przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem. Plakaty będą dystrybuowane przez Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Brexit – co dalej?

30.01.2020
Informacja na temat konsekwencji uporządkowanego Brexitu
Zobacz szczegóły