zaawansowane

Strona główna >> Informacje Prasowe >> Wędrujące prawo do leczenia

18.02.2004 r.

Czy po przystąpieniu do Unii Polacy będą się mogli leczyć w zagranicznych szpitalach?

Po 1 maja każdy, kto jest objęty powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce, będzie miał prawo do korzystania z usług publicznej ochrony zdrowia w każdym z krajów Unii Europejskiej. Ubezpieczenie zdrowotne "powędruje" razem z nami na wakacje czy wyjazd służbowy.

Na jaki zakres usług możemy liczyć podczas pobytu w innym kraju Unii?

Będziemy mieć prawo do identycznego zakresu świadczeń zdrowotnych z obywatelami kraju, w którym będziemy przebywać. Każdy kraj ma własny system ochrony zdrowia. Jeśli w którymś z nich obowiązuje zasada, że pacjenci płacą za wizytę u lekarza przyjmującego w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej (tak jest np. we Francji), to korzystając z takiej wizyty będziemy musieli za nią zapłacić. Po powrocie do Polski nie będziemy mogli ubiegać się o zwrot pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia.

W jakich przypadkach będziemy mieć prawo do uzyskania pomocy medycznej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego?

W tej chwili, wyjeżdżając za granicę, ubezpieczamy się od ryzyka kosztów leczenia, wykupując komercyjne polisy. Chronią nas one przed koniecznością płacenia gigantycznych rachunków, które wystawiłby nam szpital, gdybyśmy np. ulegli wypadkowi samochodowemu, dotknąłby nas zawał serca lub inna niespodziewana ciężka choroba. Po 1 maja 2004 roku przed dokładnie takim samym ryzykiem będzie nas chronił formularz E111, który przed wyjazdem do któregokolwiek z krajów Unii Europejskiej będziemy mogli pobrać w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia. Czyli - będziemy mieć prawo do pomocy lekarskiej - w razie wypadku, - w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia, - w razie niespodziewanego, przedterminowego porodu. Za świadczenia nam udzielone zapłaci NFZ.

Jeśli polski szpital przyjmie pacjenta z Unii, fakturę przekaże funduszowi i będzie musiał czekać na zwrot pieniędzy.

Jakie formalności trzeba będzie spełnić?

W niektórych krajach Unii (m.in. w Danii, Holandii i Hiszpanii) wystarczy okazać formularz E111 lekarzowi czy też pracownikowi szpitala, w sytuacji kiedy musimy skorzystać z pomocy medycznej. W większości krajów musimy jednak zaraz po przyjeździe zarejestrować się w odpowiedniej instytucji, która wyda zaświadczenie uprawniające nas do korzystania z publicznego systemu ochrony zdrowia.

Czy będziemy mogli wyjechać na planowe leczenie, np. operację, do wybranego szpitala w którymś z krajów europejskich?

Wyjazd na zaplanowane leczenie nie będzie prosty, choć nie jest niemożliwy. Przepisy unijne dają obywatelom prawo do szukania pomocy medycznej w krajach innych niż macierzyste, gdy np. na konkretną operację trzeba czekać zbyt długo. Jednak stawiają też barierę - trzeba mieć pozwolenie instytucji ubezpieczenia zdrowotnego w swoim kraju (w naszym przypadku NFZ), która będzie musiała zapłacić za nasze leczenie. Pozwolenie takie będzie udzielane na formularzu E112.

Władze w Polsce oraz w innych krajach obawiają się dużego wzrostu kosztów ze względu na orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który interpretuje prawo na korzyść pacjenta, nawet jeśli nie ma on zgody na leczenie.

Jakie formalności będą wymagane w przypadku dłuższych pobytów w krajach unijnych?

Studenci czy też osoby które wyjadą poza Polskę do pracy, muszą spełnić inne wymagania formalne, żeby bez przeszkód korzystać z opieki medycznej.

Prawo do świadczeń medycznych dla studentów potwierdza unijny formularz E128. Daje on prawo do korzystania ze wszystkich potrzebnych studentowi świadczeń medycznych. Takim samym formularzem będą się posługiwać pracownicy wysłani do pracy w innym kraju Unii przez własną firmę (np. na kilka miesięcy).

Ci, którzy znajdą pracę w którymś z krajów Unii lub będą tam prowadzić własną firmę, będą płacić składki w kraju zatrudnienia, nie w Polsce. Będą mieć oczywiście prawo do leczenia w Polsce - potwierdzać to będzie formularz E106.

A co będzie z tymi, którzy wyjadą do innego kraju UE szukać pracy?

Mimo że niektóre kraje zamknęły przed nami swoje rynki pracy (np. Niemcy, Austria, Francja), w innych Polacy będą mogli szukać zatrudnienia (Irlandia, Wielka Brytania, większość krajów wstępujących do UE). Z okazji tej będą mogli również skorzystać ci, którzy są zarejestrowani w naszych urzędach pracy jako bezrobotni i tym samym są objęci powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Prawo do korzystania z opieki medycznej w kraju, do którego wyjadą w poszukiwaniu pracy, będzie poświadczał formularz E119. Warunek: od zarejestrowania się w urzędzie pracy muszą minąć minimum 4 tygodnie. Prawo do opieki medycznej z tytułu poszukiwania pracy poza krajem stałego zamieszkania przysługuje tylko przez 3 miesiące.

Małgorzata Solecka
Rzeczpospolita Nr 41, 18.lutego 2004 r.


źródło - Zespół Rzecznika Prasowego NFZ
Dodany: 18.02.2004 r. Norbert Tyszka
Ostatnio zapisany: 18.02.2004 r. Norbert Tyszka
Artykuł przeczytany 35568 razy.
na górę

Informacje Prasowe

W serwisie

Strona główna


Strona NFZ wykorzystuje tzw. ciasteczka (cookies), które są zapisywane na Twoim urządzeniu przez przeglądarkę internetową. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony. Służą jedynie do zapamiętania ustawień wyświetlania, wersji (graficznej bądź tekstowej), typu i rozmiaru czcionek oraz stylu hiperłączy. Jeżeli nie zgadzasz się na zapisywanie ciasteczek, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki. W takim przypadku korzystanie ze stron internetowych NFZ może być utrudnione. Więcej informacji o ustawieniach wyświetlania i polityce prywatności znajdziesz tutaj.