Aktualności

Aktualności Centrali

Słodki problem

11-03-2019
Kolorowe zdjęcie. Chłopiec ubrany w niebieską koszulkę trzyma kieliszek i pije słodki napój z lodem.
Słodki problem

Nawet 30% dzieci, przynajmniej raz w tygodniu, sięga po słodki napój z bąbelkami. Smaczny, ale naszpikowany cukrem sok lub cola lądują na stole do śniadania lub w szkolnych plecakach. Narodowy Funduszy Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Zdrowia alarmują – to słodka droga do gorzkich konsekwencji: otyłości i cukrzycy. Dowiedz się, jak im zapobiegać.

Opublikowany pod koniec lutego raport Narodowego Funduszu Zdrowia i GUS o szkodliwości jedzenia cukru nie pozostawia złudzeń – już blisko 1/3 ośmiolatków w Polsce pije kolorowe i słodzone napoje minimum raz w tygodniu. Gdy dodamy do tego słodkie przekąski na drugie śniadanie, zwolnienia z wuefu i długie godziny przed komputerem, nasze dzieci mają poważną chorobę jak w banku.

Nadmierne spożywanie cukru, otyłość i związane z tym konsekwencje zdrowotne mogą oznaczać dla przeciętnego Polaka skrócenie życia średnio o 15 lat. Około 1,4 tys. zgonów rocznie wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem — ostrzega Adam Niedzielski, zastępca prezesa NFZ.

Czym skorupka za młodu…

Młodzi Polacy wręcz „nasiąkają” cukrem. Efekty? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że nasze dzieci tyją najszybciej w Europie. Ponad 18% jedenasto- i dwunastolatków ma nadwagę, a przeszło 3% jest otyłych.

Jeszcze gorzej wyglądają dane, na które powołuje się NFZ w swoim raporcie. Według wyliczeń NCD Risk Factor Collaboration (NCD-RisC) nadmiar zbędnych kilogramów ma 31% chłopców i 20% dziewczynek. Z otyłością zmaga się już 13% chłopców i 5% dziewczynek.

Grube konsekwencje

Cukrzyca, nadciśnienie, problemy ze stawami. To tylko kilka przykładów z długiej listy chorób, którym sprzyja jedzenie w barach szybkiej obsługi i picie słodzonych napojów.

Niepokojącym zjawiskiem jest diagnozowanie wśród niepełnoletnich cukrzycy typu 2, która dotychczas występowała wyłącznie u dorosłych — mówi w rozmowie z Gazetą Olsztyńską Agnieszka Czuchryta, dietetyk z Centrum Medycznego Damiana.

Czy wiesz, że…

Ponad 400 tys. osób co roku zapada na cukrzycę. Średnio co 2 godziny pacjentom amputowane są kończyny! To skutek rozwiniętej choroby.

Dzieci szybko dorastają, a wraz z wiekiem problem zbędnych kilogramów nabiera krągłości. Już dzisiaj co czwarty dorosły Polak jest otyły, a blisko 70% mężczyzn i ponad połowa kobiet ma nadwagę.

Rachunek płacimy wszyscy

Leczenie chorób wywołanych przez cukier słono kosztuje. Tylko w 2017 roku leczenie jednej choroby – cukrzycy – pochłonęło w Polsce 1,7 mld zł. Ten rachunek zapłaciliśmy wszyscy.

Czy wiesz, że…

Według szacunków NFZ w 2025 roku, aż o blisko 35% wzrośnie liczba pacjentów chorych na cukrzycę i nadciśnienie. Wydatki na leczenie chorób związanych z otyłością mogą być wyższe nawet o 1 mld zł w porównaniu z 2017 rokiem.

Dlatego Ministerstwo Zdrowia postawiło jasną diagnozę – lepiej zapobiegać niż leczyć. W nowej kampanii społecznej – Planuję Długie Życie – resort zachęca do profilaktyki i zmiany nawyków żywieniowych.

Edukacja zdrowotna – skuteczna recepta na długie życie

To jest kwestia trybu życia, świadomości, w jaki sposób powinniśmy postępować, aby zapewnić sobie długie i zdrowe życie – podkreśla Łukasz Szumowski, minister zdrowia. – Wiedząc to, przygotowaliśmy spoty promujące zdrowy tryb życia. Jest to bardzo istotne, ponieważ z raportu NFZ wiemy, ile płacimy za jednostki chorobowe, które są związane z niewłaściwym odżywaniem się i sposobem życia – dodaje szef resortu zdrowia.

O to, co jemy, zatroszczył się NFZ. Fundusz uruchomił specjalny portal z dietami. Wystarczy założyć konto i pobrać z internetu zdrowy jadłospis na cały tydzień. W ten sposób idealną dietę dla siebie znalazło już 130 tys. osób.

Smacznie i zdrowo

Spróbuj diety przygotowanej przez NFZ i zmień przyzwyczajenia w długie życie.

Wszystkie aktualności