Aktualności

Aktualności Oddziałów

Dmuchaj na zimne i zrób spirometrię

08-10-2019

Cztery miliony Polaków ma objawy astmy, tylko połowa o tym wie. Czas między pierwszymi objawami, a rozpoznaniem astmy to nawet 7 lat. Dlatego weź głęboki oddech i zrób badanie spirometryczne. Bezpłatnie, w blisko 250 miejscach w całej Polsce.

Spirometria dokładnie mówi, co dzieje się w Twoim układzie oddechowym. Nie boli. Trwa zaledwie 8 minut. Te 480 sekund może uratować Ci zdrowie, a nawet życie.

Cztery miliony z nas ma objawy astmy, tylko połowa ma rozpoznanie - alarmuje dr Piotr Dąbrowiecki z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię, POCHP. Doskonale wie, co mówi, ponieważ sam jest astmatykiem. Już od dekady regularnie namawia do robienia spirometrii.

Jeśli chodzi o POCHP, to ta choroba z reguły trwa 20 lat. Objawia się po 20 latach palenia i życia w zanieczyszczonym środowisku. Ci pacjenci często umierają przed 65. rokiem życia, jeśli nie dostaną rozpoznania. To dla nich przede wszystkim robimy Dni Spirometrii – dodaje.

Lekceważymy objawy, albo nazywamy je po swojemu

Często objawy astmy i POCHP są napadowe. Pojawiają się nocą lub podczas wysiłku. Kiedy trafiamy już do lekarza, objawy mijają. Zdarza się, że kojarzymy je z alergią i kaszlem, nie wiedząc, że są to symptomy rozwijającej się astmy. Jeszcze trudniej jest z prawidłowym rozpoznaniem POCHP.

Pacjent siedzi i pali, to nie ma objawów, dopiero jak pójdzie na spacer, to pojawiają się duszności, które są najbardziej typowym objawem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Kaszel oczywiście też jest istotny, ale są pacjenci z nasiloną rozedmą, którzy nie kaszlą, ale mają silne duszności wysiłkowe – wyjaśnia dr Dąbrowiecki.

Uporczywy kaszel tłumaczymy tzw. kaszlem palacza. To poważny błąd.

Nie ma czegoś takiego jak kaszel palacza. To jest zapalenie oskrzeli. Dlatego tak późno rozpoznajemy POCHP – stwierdza dr Dąbrowiecki.

Telefoniczna Informacja Pacjenta: 800 - 190 - 590. Teraz 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu

Wdech i wydech x 3

Spirometria jest podstawowym badaniem pulmonologicznym. Pomaga w rozpoznaniu astmy i POCHP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Badanie jest bezinwazyjne. Wykonywane na siedząco. Nie jest specjalnie trudne techniczne. Wystarczy maksymalnie nabrać powietrza, po czym jak najmocniej i jak najszybciej wydmuchać je przez ustnik do specjalnego urządzenia zwanego spirometrem. Ważne, aby w płucach nie zostało w ogóle powietrza. Zwykle te czynności wykonujesz przynajmniej trzykrotnie, aby uzyskać powtarzalny wynik, który gwarantuje wiarygodność.

W przypadku wykrycia obturacji, każdy pacjent podczas Dni Spirometrii dostanie od nas list do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Widząc wynik lekarz będzie wiedział, co z nim dalej zrobić – zapewnia dr Dąbrowiecki.

Dni Spirometrii – darmowe badania w całej Polsce

Od 7 do 12 października w blisko 250 miejscach w kraju bezpłatnie wykonasz spirometrię. W X Dniach Spirometrii – zresztą, jak co roku – jest obecny Narodowy Fundusz Zdrowia. W najbliższą środę, podczas akcji „Środa z Profilaktyką” Oddziały Wojewódzkie NFZ lub zaprzyjaźnione z nami placówki medyczne zaoferują profesionalne badanie spirometryczne.

Czy wiesz, że…

Dzięki Dniom Spirometrii wykonano już 56 000 badań, a ponad 10 000 pacjentów dostało skierowanie do dalszych konsultacji.

W 2018 roku Fundusz udzielił świadczeń prawie pół milionowi pacjentów z POCHP. Blisko 90 proc. to osoby powyżej 55 lat. Koszty tych świadczeń wyniosły prawie 200 mln zł.

Potwierdzeniem tego, że za późno odkrywamy ten stan chorobowy jest to, że połowa kosztów była na poziomie lecznictwa szpitalnego. (...) Czyli były to interwencje w stanach bardzo zaawansowanych – wskazuje Adam Niedzielski, p.o. prezesa NFZ.

Adresy wszystkich placówek, w których zrobisz bezpłatną spirometrię znajdziesz na stronie Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Spirometria: przygotowanie do badania

Zastosuj się to poniższych zasad, aby badanie dało maksymalnie precyzyjny wynik:

 • nie pal papierosów i nie pij alkoholu (minimum 4 godziny przed spirometrią, a najlepiej 24 godziny przed).
 • załóż luźne ubranie, które nie krępuje ruchów klatki piersiowej i brzucha
 • unikaj obfitych posiłków minimum 2 godziny przed badaniem
 • bezpośrednio przed spirometrią (około 30 minut) nie trenuj intensywnie.

Spirometria: przeciwwskazania do badania

Jeśli masz poniższe objawy lub niedawno przeszedłeś poważne zabiegi nie zgłaszaj się na spirometrię. Zrób to później, kiedy okres rekonwalescencji będzie dłuższy lub objawy miną:

 • niekontrolowane i znaczne nadciśnienie tętnicze
 • krwioplucie nieznanego pochodzenia
 • niedawno (poniżej miesiąca) przebyty zawał serca lub niestabilna dławica piersiowa
 • niedawno (poniżej miesiąca) przebyte krwawienie wewnątrzczaszkowe lub operacja głowy
 • tętniaki aorty albo tętnic mózgowych
 • niedawno (poniżej miesiąca) przebyta operacja na naczyniach krwionośnych
 • niedawno (poniżej miesiąca) wykonana operacja okulistyczna (np. usunięcie zaćmy) lub odwarstwienie siatkówki.

Gdzie bezpłatnie zrobisz spirometrię?

Sprawdź adresy placówek i złoś się na badanie

Wszystkie aktualności