Dla Pacjenta

Liczy się każdy oddech - informacje

Test CAT - lepsza ocena POChP - lepsze leczenie!

16-11-2011

Rozmowa z prof. Paulem Jonesem, specjalistą pulmonologiem oraz kierownikiem Oddziału Nauki Klinicznej na Uniwersytecie Sto George's w Londynie (fragment wywiadu).

- Jest Pan jednym z twórców testu CAT. Dlaczego jest on taki ważny?

POChP jest bardzo złożoną chorobą. Spirometria pozwala na właściwe zdiagnozowanie stanu pacjenta. Test CAT łączy wszystkie aspekty choroby. Jest prostym i jednocześnie bardzo wiarygodnym narzędziem diagnostycznym. Test opiera się na samoocenie objawów dokonywanej przez samego pacjenta. Założenia testu są bardzo wyrafinowane, czerpią z testów inteligencji. Metodologia powstała w ciągu ostatnich 10 lat. Takie testy są uważane za "miękką diagnozę", jednak dają bardzo wiarygodne, użyteczne rezultaty. Są szczególnie użyteczne w opiece podstawowej i pomagają lekarzom pierwszego kontaktu. Ocena wpływu objawów na zdrowie pacjenta jest jednym z kluczowych elementów nowych wytycznych.

- Czy test CAT może być również używany przez pielęgniarki oraz samych pacjentów w procesie samokontroli choroby?

W Wielkiej Brytanii CAT jest używany najczęściej przez pielęgniarki, które go cenią. Lubią go także pacjenci. Te kwestionariusze są popularne, ponieważ zadają pytania, których lekarze zwykle nie stawiają. CAT pyta o wpływ choroby na komfort życia. Pacjenci czują, że ktoś się nimi interesuje jako osobami, a nie tylko chorymi. Inną interesującą rzeczą jaką odkryliśmy u pacjentów, jest potrzeba określenia "jak bardzo jest ze mną źle". To wydaje się bardzo potrzebne. Pracowałem nad kwestionariuszami przez 20 lat i myślę, że chorzy uznają test CAT za użyteczny.

Wywiad autoryzowany. Do wykorzystania w części lub całości.
Materiał prasowy przygotowany przez  Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia" na konferencję prasową, listopad 2011 r.


źródło - Departament Spraw Świadczeniobiorców
Dodany: 16.11.2011 r. Norbert Tyszka
Ostatnio zapisany: 20.04.2012 r. Norbert Tyszka

Pliki do pobrania

Wszystkie aktualności

Aktualności dla Pacjenta

Otyłość – choroba wagi ciężkiej

18.05.2022
W związku ze zbliżającym się Europejskim Dniem Walki z Otyłością – 22 maja – doradzamy, jak uniknąć grubych konsekwencji tej cywilizacyjnej choroby.

RAPORT NFZ: Nadciśnienie tętnicze

17.05.2022
Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że niemal 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Nieleczone może prowadzić m.in. do udarów, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i niewydolności nerek.

Przerwa serwisowa

06.04.2022
Informujemy, że w związku z zaplanowanymi pracami konserwacyjnymi, w czwartek 7 kwietnia 2022 r. oraz 8 kwietnia 2022 r. w godzinach 17:30-21:30  mogą wystąpić utrudnienia w dostępie do systemów informatycznych Centrali NFZ

Nowe zasady testowania w kierunku koronawirusa. Co musisz wiedzieć?

Ważne!
30.03.2022
Od 1 kwietnia 2022 roku zmienią się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu będzie decydował lekarz. Dla pacjentów testy pozostają bezpłatne.

Negatywny wynik testu na koronawirusa nie może być warunkiem rozpoczęcia leczenia

Ważne!
29.03.2022
Podstawowym prawem pacjenta jest dostępność do świadczeń medycznych. Wymaganie negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, przed przyjęciem pacjenta do szpitala lub do poradni, narusza jego prawa. Wskazuje Rzecznik Praw Pacjenta i NFZ.

Informacja dla pacjentów: test na koronawirusa nie jest warunkiem rozpoczęcia realizacji skierowania na leczenie uzdrowiskowe

28.03.2022
Od 28 marca 2022 r. test na obecność materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2 nie jest warunkiem rozpoczęcia realizacji skierowania w wyznaczonym miejscu, terminie i profilu udzielenia świadczenia w zakresie leczenia uzdrowiskowego.

Pacjenci z Ukrainy mają prawo do leków refundowanych

Ważne!
18.03.2022
Leki refundowane przysługują obywatelom Ukrainy, którzy w Polsce znaleźli schronienie przed agresją militarną Rosji. Refundacja leków wynika wprost z przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

NFZ i RPP: równy dostęp do leczenia polskich i ukraińskich pacjentów

Ważne!
15.03.2022
PL i UA | Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Rzecznikiem Praw Pacjenta przypomina o prawie do równego dostępu do świadczeń medycznych dla obywateli polskich i ukraińskich.

Infolinia NFZ dla pacjentów onkologicznych z Ukrainy

09.03.2022
PL i UA | Pacjenci onkologiczni z Ukrainy, którzy musieli przerwać terapię w swoim państwie, ze względu na agresję Rosji, mogą kontynuować leczenie w Polsce. Wspólnie z Polskim Towarzystwem Onkologicznym ułatwiamy kontakt pacjentom z Ukrainy z placówkami.
Zobacz więcej