Dla Pacjenta

Liczy się każdy oddech - informacje

Test CAT - lepsza ocena POChP - lepsze leczenie!

16-11-2011

Rozmowa z prof. Paulem Jonesem, specjalistą pulmonologiem oraz kierownikiem Oddziału Nauki Klinicznej na Uniwersytecie Sto George's w Londynie (fragment wywiadu).

- Jest Pan jednym z twórców testu CAT. Dlaczego jest on taki ważny?

POChP jest bardzo złożoną chorobą. Spirometria pozwala na właściwe zdiagnozowanie stanu pacjenta. Test CAT łączy wszystkie aspekty choroby. Jest prostym i jednocześnie bardzo wiarygodnym narzędziem diagnostycznym. Test opiera się na samoocenie objawów dokonywanej przez samego pacjenta. Założenia testu są bardzo wyrafinowane, czerpią z testów inteligencji. Metodologia powstała w ciągu ostatnich 10 lat. Takie testy są uważane za "miękką diagnozę", jednak dają bardzo wiarygodne, użyteczne rezultaty. Są szczególnie użyteczne w opiece podstawowej i pomagają lekarzom pierwszego kontaktu. Ocena wpływu objawów na zdrowie pacjenta jest jednym z kluczowych elementów nowych wytycznych.

- Czy test CAT może być również używany przez pielęgniarki oraz samych pacjentów w procesie samokontroli choroby?

W Wielkiej Brytanii CAT jest używany najczęściej przez pielęgniarki, które go cenią. Lubią go także pacjenci. Te kwestionariusze są popularne, ponieważ zadają pytania, których lekarze zwykle nie stawiają. CAT pyta o wpływ choroby na komfort życia. Pacjenci czują, że ktoś się nimi interesuje jako osobami, a nie tylko chorymi. Inną interesującą rzeczą jaką odkryliśmy u pacjentów, jest potrzeba określenia "jak bardzo jest ze mną źle". To wydaje się bardzo potrzebne. Pracowałem nad kwestionariuszami przez 20 lat i myślę, że chorzy uznają test CAT za użyteczny.

Wywiad autoryzowany. Do wykorzystania w części lub całości.
Materiał prasowy przygotowany przez  Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia" na konferencję prasową, listopad 2011 r.


źródło - Departament Spraw Świadczeniobiorców
Dodany: 16.11.2011 r. Norbert Tyszka
Ostatnio zapisany: 20.04.2012 r. Norbert Tyszka

Pliki do pobrania

Wszystkie aktualności

Aktualności dla Pacjenta

Szczepienia przeciwko grypie. Znajdź najbliższy punkt szczepień

Ważne!
18.10.2022
Od 1 września w placówkach medycznych m.in. w POZ oraz aptekach możesz przyjąć szczepionkę przeciwko grypie. W Polsce jest ponad 5 tys. punktów szczepień przeciwko grypie. Znajdź najbliższy punkt szczepień.

Opieka koordynowana wchodzi do POZ. Co to oznacza dla pacjentów?

Ważne!
30.09.2022
Szerszy pakiet badań w POZ, leczenie najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego, konsultacje z dietetykiem oraz edukacja w kierunku radzenia sobie z chorobą przewlekłą. To część zmian w POZ, które tworzą opiekę koordynowaną.

Już 4 tysiące punktów szczepień przeciwko grypie w Polsce

26.09.2022
Od 1 września w placówkach medycznych m.in. w POZ oraz aptekach można przyjąć szczepionkę przeciwko grypie. W Polsce jest już blisko 4 tys. punktów, w których można się zaszczepić. Do 30 września trwa nabór punktów szczepień przeciwko grypie.

Szczepienia przeciwko grypie. Sprawdź, gdzie się zaszczepisz

Ważne!
01.09.2022
Od 1 września 2022 roku możesz zaszczepić się przeciwko grypie. Szczepionki przeciwko grypie są tylko na receptę. Dla kobiet w ciąży i osób powyżej 75 roku życia szczepionka jest bezpłatna. Za podanie szczepionki przeciw grypie płaci NFZ.

Sprawdzenia z zakresu Centralnych Warunków Walidacji i Centralnych Reguł Weryfikacji

11.08.2022
Narodowy Fundusz Zdrowia, rozszerzając zakres prowadzonych weryfikacji sprawozdań za wykonane usługi, wdraża nowe techniczne Centralne Warunki Walidacji i Centralne Reguły Weryfikacji.

Komunikat Ministerstwa Zdrowia

26.07.2022
w sprawie odliczenia składki zdrowotnej od dochodu/przychodu dla celów ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych oraz na zasadach ogólnych.

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dzieci do 18. roku życia pobierających renty rodzinne

30.06.2022
Od 1 lipca 2022 roku renta rodzinna pobierana przez dzieci do 18. roku życia przestaje być tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego.

Dlaczego warto zabrać na wakacje kartę EKUZ?

07.06.2022
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) ułatwia korzystanie z opieki medycznej w państwach Unii Europejskiej, Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Kartę EKUZ otrzymasz bezpłatnie.
Zobacz więcej