Aktualności

Aktualności Centrali

Program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej - informacja prasowa

22-12-2015

Kompleksowa opieka medyczna nad matką i dzieckiem w okresie ciąży, porodu oraz połogu - to główny cel programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej, który powstaje w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Założeniem projektu jest zapewnienie przyszłym mamom uzyskania pełnoprofilowej opieki w okresie fizjologicznej ciąży, porodu oraz w okresie 6 tygodni po urodzeniu dziecka. Program miałby ruszyć w formie pilotażu w wybranych placówkach w całym kraju od pierwszego kwietnia przyszłego roku.

Nad bezpieczeństwem mamy i dziecka miałby czuwać zespół złożony z lekarza ginekologa, położnej oraz lekarzy szpitala. W ramach opieki koordynowanej zespół zapewniałby całość opieki nad matką i dzieckiem od momentu potwierdzenia ciąży do czasu ukończenia przez dziecko pierwszych sześciu tygodni życia. Opieka również będzie obejmować okres po urodzeniu dziecka, gwarantując wizyty położnej podstawowej opieki zdrowotnej w domu, w tym konsultacje w zakresie karmienia piersią. Dzięki takiemu rozwiązaniu kobieta zyskuje kompleksową opiekę, a co za tym idzie poczucie bezpieczeństwa na każdym etapie ciąży i porodu oraz opieki nad nowonarodzonym dzieckiem.

Z kolei szpital - współkoordynator programu – będzie mógł zapewniając jakość, ciągłość i kompleksowość opieki skorzystać z nowego sposobu rozliczenia. Szpital, który zdecyduje się przystąpić do pilotażu, może liczyć na wyższe finansowanie, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań. Do pilotażu mogą przystąpić te placówki, które deklarują minimum 600 porodów rocznie i jednocześnie zabezpieczą dostęp do poradni ginekologiczno-położniczych oraz położnej. Warto podkreślić, że ciężarna będzie mogła zgłosić się do programu na każdym etapie ciąży.

Liczymy, że taka skoordynowana, pełnoprofilowa opieka nad matką i dzieckiem – podkreśla Tadeusz Jędrzejczyk, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia – poprawi komfort i poczucie bezpieczeństwa kobiet w tym szczególnym okresie. Wymiernym efektem wprowadzonych zmian – dodaje Prezes NFZ – ma być również mniejsza liczba cięć cesarskich, a także zmniejszenie umieralności okołoporodowej.

Według założeń, projekt zarządzenia już w styczniu ma trafić do konsultacji zewnętrznych. Pierwsze umowy na realizacje programu miałyby zostać podpisane od 1 kwietnia przyszłego roku. Pilotaż ma potrwać do 30 czerwca 2017 roku.

Prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk przedstawił założenia programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej na briefingu zorganizowanym we wtorek (22 grudnia br.) w Centrali NFZ.

Wszystkie aktualności