Aktualności

Aktualności Oddziałów

Ponad 1000 osób odwiedziło OW NFZ w ramach Dnia Otwartego „NFZ bliżej pacjenta. Sprawdź, czy jesteś ubezpieczony”

06-03-2017

Ponad 1000 osób odwiedziło w sobotę Oddziały Wojewódzkie NFZ w ramach Dnia Otwartego „NFZ bliżej pacjenta. Sprawdź, czy jesteś ubezpieczony”. Na terenie całego kraju pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia udzielali informacji na temat możliwości dokonania wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego, jaką dała znowelizowana ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Do współpracy OW NFZ zaprosiły przedstawicieli ZUS i KRUS, tak aby w jednym miejscu i w jednym dniu każdy zainteresowany mógł uporządkować historię własnego ubezpieczenia zdrowotnego i uzyskać komplet niezbędnych informacji.

Kto i w jaki sposób może dokonać wstecznego ubezpieczenia? Kiedy i gdzie należy zgłosić do ubezpieczenia członków rodziny? - to niektóre z pytań, na jakie odpowiadali eksperci z NFZ, ZUS i KRUS. Warto przypomnieć, że w związku z wejściem w życie 12 stycznia 2017 r. Ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, pojawiła się możliwość uporządkowania sytuacji ubezpieczeniowej tych pacjentów, którzy nie dopełnili formalności zgłoszenia do ubezpieczenia. Nowelizacja prawa przewiduje, że w określonych przypadkach osoby, które były leczone bez prawidłowego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego, mogą uniknąć poniesienia kosztów za uzyskane świadczenia zdrowotne i refundację leków, pod warunkiem dokonania wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia.

Oddziały Wojewódzkie NFZ od momentu wejścia w życie nowych przepisów informują pacjentów o możliwości dokonania „wstecznego” zgłoszenia do ubezpieczenia i służą pomocą w wyjaśnieniu wszelkich kwestii związanych z ubezpieczeniem. Szczegółowe informacje można uzyskać w Oddziałach Wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia.

źródło - Biuro Komunikacji Społecznej

Wszystkie aktualności