logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Dla mediów

Drukuj

Komunikaty

Komunikat w sprawie spotkania dotyczącego wspólnego zakupu leków stosowanych do leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C dla części pacjentów leczonych w ramach programu lekowego

21.07.2017

W dniu 20 lipca br. w Centrali NFZ odbyło się spotkanie Andrzeja Jacyny p.o. Prezesa NFZ z przedstawicielami organizacji zrzeszających Pacjentów. Spotkanie dotyczyło kwestii wspólnego zakupu leków w ramach programu lekowego „Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową (ICD-10 B 18.2)".

Podczas rozmów p.o. Prezesa NFZ wyjaśnił uczestnikom spotkania, że celem wprowadzania wspólnego zakupu leków jest zwiększenie liczby pacjentów leczonych w ramach programu lekowego i zapewnienie im optymalnego oraz skutecznego leczenia. Wspólny zakup leków dotyczyć ma jedynie części pacjentów leczonych w ramach programu. Wyłączone z tego trybu są leki przeznaczone dla osób z niewyrównaną marskością wątroby, pozawątrobowymi manifestacjami marskości wątroby oraz dla osób zakażonych genotypem wirusa 1a, 2, 3, 4, 5, 6 – czyli łącznie ok 35% chorych.

Jak podkreślono w trakcie spotkania, w przypadku osób zakażonych genotypem 1b wprowadzono mechanizmy zapewniające indywidualizację leczenia dla każdego pacjenta zgodnie z decyzją lekarza prowadzącego leczenie:

- podział przetargu na 2 pakiety w zależności od zaawansowania choroby, który pozwoli na zakup optymalnie dostosowanych leków.

- wprowadzenie możliwości swobodnego wyboru leku innego niż kupiony w ramach przetargu – dla 20% procent pacjentów przy uwzględnieniu potrzeb danego szpitala.

Tak skonstruowane mechanizmy pozwolą na właściwy dobór leczenia dla każdego pacjenta z uwzględnieniem stopnia zaawansowania choroby, schorzeń współistniejących czy dodatkowo przyjmowanych leków. Ponadto wszystkie leki objęte refundacją w ramach programu lekowego leczenia przewlekłego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową pozostaną dostępne dla pacjentów, a o zastosowaniu danego leku będzie decydował lekarz.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zadeklarował również, że wspólny zakup leków będzie uwzględniał specyfikę każdego z ośrodków prowadzących leczenie pacjentów oraz wykluczony jest zakup leczenia zawierającego w swoim schemacie interferon alfa.

Spotkanie pozwoliło na wyjaśnienie wielu wątpliwości związanych z tzw. przetargiem centralnym, a jego uczestnicy wspólnie zadeklarowali chęć kontytuowania rozmów.

źródło - Departament Gospodarki Lekami

Wyjaśnienie do publikacji „Skandal w NFZ! Nie będzie na leczenie raka! Dadzą 15 milionów na urzędników!”

Wyjaśnienia do publikacji medialnych dotyczących finansowania przez NFZ programu „Leczenie przewlekłego wirusowego...

Wyjaśnienie do publikacji „W NFZ na wojaże po świecie wydadzą nawet 600 tys. zł. A kolejki coraz dłuższe!”

Wyjaśnienie do publikacji „Algorytm podziału pieniędzy NFZ rozłoży Mazowsze i Śląsk”

Wyjaśnienie do publikacji „Zarządzenie NFZ groźne dla pacjentów z HCV”

Wyjaśnienie do artykułu „Dłuższe kolejki po zdrowie”

Wyjaśnienie do artykułu „NFZ na swoich nie oszczędza. Te kwoty mogą oburzać!”

Wyjaśnienie do publikacji „Połączmy NFZ z ZUS. Przynajmniej w części”, która ukazała się w pismie Menedżer Zdrowia

Wyjaśnienie do artykułu „Jagienka bez pieniędzy na leczenie”, który ukazał się w Gazecie Wyborczej- Łódź w dniu 9 lutego 2017 r.

Wyjaśnienie do artykułu „Emeryci to dla NFZ gorszy sort? ”, który ukazał się w dzienniku Super Express w dniu 8 lutego 2017 r.

Wyjaśnienie do artykułu „Bunt szpitali przeciwko NFZ”, który ukazał się w dzienniku Super Express w dniu 21 grudnia 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „NFZ nie ma pieniędzy na leczenie”, który ukazał się w dzienniku Fakt w dniu 19 grudnia 2016 r.

Komunikat Ministertwa Zdrowia: Standardy opieki okołoporodowej nie są zagrożone

Wyjaśnienie do artykułu „Wielka kontrola porodówek...”, który ukazał się w Dzienniku Łódzkim w dniu 4 listopada 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „Szef NFZ do ministra zdrowia…”, który ukazał się w dzienniku Fakt w dniu 2 listopada 2016 r.

Wyjaśnienia do publikacji ”Tak NFZ baluje za nasze”(Fakt) i „W NFZ też mają kolejki"(Super Expressu) w dniu 16 września 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „Koniec nieczytelnych recept”, który ukazał się w Dzienniku Gazecie Prawnej w dniu 8 września 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „Prezes NFZ demaskuje wiceministra zdrowia...”, który ukazał się w dzienniku Fakt w dniu 5 września br.

Wyjaśnienie do artykułu „Bez programu dla ciężarnych”, który ukazał się w dzienniku Rzeczpospolita 23.08.16r.

Wyjaśnienie do artykułu „Miał zlikwidować NFZ, a daje podwyżki urzędnikom”, który ukazał się w dzienniku Super Express 9.08.16r.

Wyjaśnienie do publikacji „Naród bezzębny” w Dzienniku Gazeta Prawna w dniu 4 sierpnia br.

Wyjaśnienia Mazowieckiego OW NFZ do publikacji „Urzędnicy czekają na śmierć mojego syna...” („Fakt” z 11.07.2016)

Wyjaśnienie do artykułu „Podwyżki w NFZ. Rozdadzą swoim 13 mln więcej”, który ukazał się w dzienniku Fakt w dniu 8 lipca br.

Wyjaśnienie do artykułu „Stanowisko dyrektora NFZ w Rzeszowie wciąż wolne”, który ukazał się w dniu 24 maja 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „Co jest grane w NFZ?”, który ukazał się w dzienniku Gazeta Wyborcza Katowice w dniu 24 maja 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „Położne protestują. NFZ ograniczy prawa ciężarnych”, który ukazał się w dniu 9 maja 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „NFZ prosi o regulację klauzuli sumienia”, który ukazał się w dniu 6 kwietnia 2016 r.

Wyjaśnienie do artykułu „System zawodzi i rodziny zostają bez ubezpieczenia”, który ukazał się w dniu 3 marca 2016 r.

Program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej - informacja prasowa

Wyjaśnienie do artykułów z dnia 14 grudnia

Wyjaśnienie do artykułu pt. "11 mln zł na premie w NFZ, a na pielęgniarki zabraknie?”

Wyjaśnienie do publikacji dotyczących podwyżek dla pielęgniarek.

Wyjaśnienie do artykułu „NFZ wyśle komorników”, który ukazał się na łamach dziennika Rzeczpospolita w dniu 9 listopada br.

Wyjaśnienie do publikacji dotyczących ankiet badających poziom satysfakcji Pacjenta w POZ

Wyjaśnienie do informacji, jakie ukazały się na antenie Radia TOK FM w dniu 14 października br. dotyczących KUZ

Wyjaśnienie do artykułu „Plaga pełniących obowiązki w urzędach”, który ukazał się w dzienniku Rzeczpospolita 9 września br.

Wyjaśnienie do artykułu pt. „To przez was umiera Maciek!”, który ukazał się na łamach dziennika Fakt w dniu 14 sierpnia br.

Wyjaśnienie do artykułu pt. „Znieczulenia z poślizgiem”, który ukazał się na łamach Gazety Wyborczej w dniu 21 lipca br.

Wyjaśnienie do artykułu pt. „3,3 miliona złotych więcej na pensje w NFZ”!, który ukazał się w dzienniku Fakt w dniu 11 lipca br.