Aktualności

Aktualności Centrali

Dlaczego uzależnienie od komputera i internetu jest groźnie dla Twojego dziecka?

02-02-2022

O konsekwencjach e-uzależnienia i skutecznych sposobach radzenia sobie w cyfrowym świecie mówi Daria Jaworska, psycholog z Wojewódzkiej Przychodni Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy.

 

Czym jest e-uzależnienie?

Choć ten rodzaj uzależnienia wydaje się stosunkowo nowym zjawiskiem, pod względem mechanizmów, którym podlega, nie różni się od innych uzależnień. Zaliczany jest do uzależnień psychicznych, czyli takich, gdzie występuje bardzo silna potrzeba, a wręcz psychiczny przymus, aby wykonywać określoną czynność. Działanie to prowadzi do rozładowania napięcia psychicznego. Osoba uzależniana zaczyna odczuwać przymus i nieprzyjemne odczucia coraz częściej, a więc wycofuje się z codziennej aktywności oraz realizacji obowiązków, na rzecz używania internetu, telefonu czy komputera.

Jakie ryzyka niesie za sobą nałogowe korzystanie z komputera, telefonu lub internetu?

Wśród najważniejszych konsekwencji nadużywania nowoczesnych technologii wymienia się ograniczenie lub wręcz rezygnację w przyszłości z innych aktywności. Jest to związane ze wspomnianym przymusem wykonywania danej aktywności, w tym wypadku korzystania z internetu, czy używania urządzeń elektronicznych. Osoba uzależniona traci poczucie czasu, kontrolę nad wydawanymi pieniędzmi. Nie wolno pominąć konsekwencji społeczno-emocjonalnych, czyli m.in. problemów w kontroli emocji, wycofaniu się, zaniedbaniu i w efekcie utraty relacji społecznych. Pojawiają się problemy szkolne, zawodowe i oczywiście zdrowotne.

Kiedy rodzicom powinna zapalić się czerwona lampka, co powinno ich zaniepokoić?

Sygnałem alarmowym, który powinien wzbudzić niepokój, jest wydłużanie przez dziecko czasu korzystania z multimediów, przez co zaniedbane zostają inne aktywności. Dziecko lub nastolatek wycofuje się z realizacji wcześniejszych zainteresowań, na rzecz korzystania z komputera lub telefonu. Próby wprowadzenia zasad, podejmowane przez rodziców spotykają się z silnym protestem ze strony dziecka. Pojawiają się objawy odstawienne, pobudzenie, drażliwość, niepokój. Przymus podejmowania aktywności, mających na celu zmniejszenie napięcia, wiążą się z nieprzestrzeganiem wprowadzonych zasad. Młody człowiek zaczyna rezygnować ze spotkań towarzyskich w realnym świecie, szuka okazji do spędzania czasu przed ekranem.

Na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę?

Czujność rodzica i zainteresowanie problemami dziecka są bardzo ważne, wręcz niezbędne. Warto więc znaleźć czas na rozmowę, podzielić się swoimi spostrzeżeniami, ale również wysłuchać opinii dziecka. Wspólnie zastanówmy się nad konsekwencjami nadużywania multimediów, poszukajmy innych zajęć, mogących sprawić dziecku przyjemność. Konieczne jest wprowadzenie zasad, granic korzystania z urządzeń ekranowych, zadbanie o wspólnie spędzany czas, wspólne aktywności. Ucieczka w świat multimediów prowadzi często do rozluźnienia relacji z bliskimi osobami oraz z przyjaciółmi, konieczne jest więc zadbanie o bycie razem, bliskość, akceptacja. Bardzo ważne jest wspieranie poczucia wartości dziecka, mówienie o tym, że jest ważne, dostrzeganie starań.

Na pewno warto reagować, ale jak?

Oczywiście! Można, a wręcz trzeba. Reakcja rodziców, ich czas i uwaga są niezbędne w procesie pomocy dziecku, nawet jeśli po drugiej stronie jest bardzo gwałtowny sprzeciw na próby ograniczenia multimediów. Pamiętajmy również, że często sami modelujemy zachowanie dzieci, niech rodzic będzie więc dobrym przykładem. Zastanówmy się, w jaki sposób, i jak dużo czasu sami spędzamy przed ekranami. Konieczne jest więc zaangażowanie całej rodziny, ustalenie rodzinnych zasad korzystania z nowoczesnych technologii – np. wyznaczenie czasu bez telefonów, zadbanie o higienę cyfrową. Jeżeli jednak, mimo podejmowanych działań i zaangażowania rodziny nie udaje się osiągnąć pożądanej zmiany, warto zasięgnąć porady specjalisty.

Skuteczna pomoc na NFZ

Pilotażowy program pomocy dla dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii funkcjonuje w 14 miastach Polski. Realizuje go Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

Program skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Terapia wyjścia z e-uzależnień składa się m.in. z porady lekarskiej diagnostycznej i terapeutycznej, porady psychologicznej oraz sesji psychoterapii indywidualnej, rodzinnej i sesji psychoedukacyjnej.

Czas terapii zależy do pacjenta. Aby przystąpić do programu nie potrzeba skierowania. Wystarczy skontaktować się z jednym z ośrodków zlokalizowanych w: Jeleniej Górze, Wrocławiu, Toruniu, Zielonej Górze, Oświęcimiu, Białymstoku, Warszawie, Łodzi, Czechowicach-Dziedzicach, Pszczynie, Koninie, Szczecinie, Siemianowicach Śląskich i Sosnowcu.

Pilotaż trwa do końca czerwca 2024 roku. Jest bezpłatny. Finansuje go NFZ.

WIĘCEJ: Twoje dziecko jest uzależnione od komputera lub smartfonu? Od teraz otrzyma specjalistyczną pomoc na NFZ

Lista ośrodków, które przystąpiły do pilotażowego programu leczenia uzależnień od nowych technologii

Województwo

Adres

Numer telefonu dla pacjenta

Dolnośląskie

Centrum Neuropsychiatrii "NEUROMED"
ul. Borowska 181, Wrocław

71 786 43 44 lub
500 133 199 

Dolnośląskie

MONAR
ul. Wolności 70, 
Jelenia Góra

75 647 33 90 

Kujawsko-Pomorskie

Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia
ul. Szosa Bydgoska 1, Toruń

56 622 68 31 lub
507 871 735

Lubuskie

Lubuski Ośrodek Profilaktyki
i Terapii Uzależnień i Współuzależnień
ul. Jelenia 1a, Zielona Góra

684 532 000

Łódzkie

MONAR
ul. Tuszyńska 123/125, Łódź

884 882 558

Małopolskie Centrum Rehabilis Sp. z o.o.,
ul. Zaborska 24B, Oświęcim
tel. 663 206 334

Mazowieckie

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Mokotów 
ul. Dąbrowskiego 75a, Warszawa

22 844 94 61 lub
669 544 344

Podlaskie

ETAP Ośrodek Profilaktyki
i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych
ul. Włókiennicza 7, Białystok

85 744 52 24

Śląskie

Śląska Fundacja Błękitny Krzyż
ul. Nad Białką 1b, Czechowice-Dziedzice

32 215 97 40 lub
510 243 619

Śląskie

Śląska Fundacja Błękitny Krzyż
ul. Paderewskiego 3, Pszczyna

32 210 42 92 lub
515 804 156

Śląskie Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim sp. z o.o.
ul. Szpitalna 1, Sosnowiec
32 413 05 00
lub 32 413 05 01
Śląskie Centrum Rehabilis sp. z o.o.,
ul. Olimpijska 2, Siemianowice Śląskie

792 500 874

Wielkopolskie

Centrum Medyczne Multimed Tadeusz Jucyk
ul. Wojska Polskiego 33, Konin

63 244 43 95 lub
63 243 67 67

Zachodniopomorskie

NZOZ Poradnia Profilaktyczno-Społeczna „NZOZ PPS”
ul. Klonowica 1A, Szczecin

91 488 83 55

 

Wszystkie aktualności