Aktualności

Aktualności Centrali

Europejski Dzień Walki z Otyłością. Nowy raport NFZ – Otyłość i jej konsekwencje

Ważne!
22-05-2024
 • W 2035 r. na świecie będzie 4 mld osób z nadwagą lub chorobą otyłościową.

 • Z prognoz dla Polski wynika, że w 2035 r. ponad 35% dorosłych mężczyzn i ponad 25% dorosłych kobiet będzie chorych na otyłość.

 • Szacuje się, że refundacja leczenia konsekwencji choroby otyłościowej wyniosła w 2023 roku co najmniej 3,8 mld zł.  

 

Specjaliści z Narodowego Funduszu Zdrowia przeanalizowali dane epidemiologiczne oraz dane zgromadzone w Funduszu. Na tej podstawie powstał raport, który szczegółowo opisuje konsekwencje i koszty leczenia choroby otyłościowej z perspektywy NFZ.

— Lektura raportu NFZ skłania do refleksji, jak dużym kosztem systemowym jest zbyt późne leczenie otyłości lub całkowity brak leczenia tej choroby — skupiamy się na leczeniu powikłań, zarówno metabolicznych, jak i układu ruchu, a to generuje gigantyczne koszty dla systemu ochrony zdrowia – podkreśla prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej.

 

Problem wagi ciężkiej

Otyłość stanowi jedno z głównych wyzwań zdrowia publicznego na świecie. Blisko jedna czwarta populacji osób żyjących w 2035 r. (24%) będzie otyła.

 

CZY WIESZ, ŻE...

W Polsce, w 2035 r, z otyłością będzie zmagało się ponad 35% dorosłych mężczyzn (w wieku 20 lat lub więcej) i ponad 25% dorosłych kobiet. Także otyłość wśród dzieci i młodzieży będzie się pogłębiać z roku na rok.

 

Według raportu NFZ, Polska zanotowała wzrost średniego BMI z poziomu 25,5 kg/m2 w 1996 r. do poziomu ponad 27,3 kg/m2 w 2016 roku. Najgorsza sytuacja wśród analizowanych państw była w Stanach Zjednoczonych, gdzie BMI wzrosło z 27,1 kg/m2 w 1996 r. do 29,1 kg/m2 dwie dekady później.

Wskaźnik BMI (ang. body mass index) dla prawidłowej masy ciała wynosi od 18,5 kg/m2 do 24,99 kg/m2. Bezpłatny kalkulator BMI jest dostępny w serwisie diety.nfz.gov.pl: Kalkulator BMI.

W portalu NFZ, z którego korzysta już 900 tys. użytkowników, jest dostępny specjalny plan żywieniowy DASH Nadwaga i Otyłość. Zmiana nawyków żywieniowych to jeden z kluczowych obszarów, które wpływają na wyższą skuteczność leczenia choroby otyłościowej.

 

Program KOS-BAR

Od 2021 r. działa w Polsce pilotażowy program w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR. Operacje bariatryczne polegające na operacyjnym zmniejszeniu objętości żołądka są istotnym elementem leczenia zaawansowanej otyłości.

 

CZY WIESZ, ŻE...

Do 21 marca 2024 r. w programie wzięło udział 5,5 tys. pacjentów, którzy leczyli się w 19 ośrodkach.

 

Co ważne KOS-BAR, oprócz samego zabiegu, oferuje również wsparcie psychologiczne i porady dietetyczne. Dlatego jest programem, w którym chory jest pod opieką kompleksowego zespołu specjalistów.

Dodatkowo operacje bariatryczne wykonywane są również poza KOS-BAR. W 2023 r. tego typu świadczenia otrzymało 6,5 tys. pacjentów.

Bardzo ciekawe są dane dotyczące realizacji programu pilotażowego KOS-BAR, a także sprzedaży leków stosowanych do leczenia zachowawczego otyłości. Wzrost zarówno liczby pacjentów, jak i wartości sprzedanych preparatów na przestrzeni lat 2019–2023 jest około dwunastokrotny! — wskazuje prof. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Według zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia program KOS-BAR będzie kontynuowany.

 

Kosztowne konsekwencje otyłości

Lekarze i dietetycy ostrzegają przed lekceważeniem otyłości i nadwagi, w szczególności wśród dzieci i młodzieży. Podkreślają, że choroba otyłościowa jest powodem innych problemów ze zdrowiem, np.:

 • chorób układu krążenia (udar mózgu, nadciśnienie tętnicze)
 • nowotworów (rak jelita grubego, piersi, gruczołu krokowego)
 • kamicy żółciowej
 • cukrzycy typu 2.

 

CZY WIESZ, ŻE...

W 2023 roku refundowane leki stosowane w leczeniu cukrzycy lub refundowane paski do oznaczania poziomu glukozy we krwi zrealizowało 3,3 mln osób. Rocznie przybywa średnio 110 tys. takich pacjentów.

 

Raport NFZ omawia precyzyjnie wybrane jednostki chorobowe, które są konsekwencją otyłości. Szacuje się, że konsekwencje choroby otyłościowej, takie jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienia kolan wymagające endoprotezoplastyki, bezdech senny i stłuszczenie wątroby kosztowały NFZ 3,8 mld zł.

 

Wyniki raportu znajdziesz w Zdrowych Danych

Nowy raport NFZ jest już dostępny w portalu Zdrowe Dane.

POBIERZ RAPORT: NFZ o zdrowiu. Otyłość i jej konsekwencje. - ezdrowie.gov.pl

 

Portal Zdrowe Dane powstał w 2019 r. Informacje, które w nim gromadzimy, są podzielone na cztery części:

 • Raporty: to opracowania cykliczne lub okazjonalne, które dotyczą wybranych chorób lub hospitalizacji i działalności POZ. Podstawą do przygotowania raportów są dane, które gromadzi NFZ
 • Zestawienia: publikacje danych, które powstały na zlecenie innych instytucji
 • Monitorowanie: publikacje, które pokazują, jak zmiany dotyczące np. finansowania świadczeń wpływają na realizację tych świadczeń
 • Porównanie placówek: to dane, które mówią o tym, jak wygląda leczenie konkretnych chorób w konkretnych placówkach medycznych.

 

To powinno Cię zainteresować:

20 lat Polski w UE. Zmieniasz miejsce zamieszkania, zachowujesz prawo do ubezpieczenia zdrowotnego

Poradnik Pacjenta NFZ: Profilaktyczna mastektomia. Świadoma decyzja, która oznacza redukcję ryzyka zachorowania na raka piersi

Poradnik Pacjenta: Nie lekceważ ukąszenia kleszcza

Wszystkie aktualności