Aktualności

Aktualności Centrali

Informacja

31-05-2005

Narodowy Fundusz Zdrowia podjął z udziałem środowiska onkologów i lekarzy rodzinnych prace nad programem profilaktyki chorób odtytoniowych "Palenie jest uleczalne". Ukończono pierwszy etap - założenia programu, które poniżej przedstawiamy:

ZAŁOŻENIA PROGRAMU PROFILAKTYKI CHORÓB ODTYTONIOWYCH "PALENIE JEST ULECZALNE"

UZASADNIENIE WPROWADZENIA PROGRAMU

Palenie tytoniu jest chorobą przewlekłą opisaną w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób, Urazów kryteria Problemów Zdrowotnych pod numerem F17. Palenie tytoniu spełnia także kryteria Frame'a, uzasadniające profilaktykę określonego zaburzenia. W Polsce palenie tytoniu jest szeroko rozpowszechnione, znacząco wpływając na jakość i długość życia. Związane z paleniem objawy chorobowe i zgony występują zwykle po długim okresie bezobjawowym. Dostępne metody diagnostyki i leczenia uzależnienia od palenia pozwalają na podjęcie w tym okresie interwencji i doprowadzenie do zaprzestania palenia. Przynosi to zdecydowanie większe korzyści niż podjęcie działań w okresie objawowym.

CELE PROGRAMU

Cel ogólny: Zmniejszenie zachorowalności i umieralności związanej z paleniem tytoniu oraz dotyczących palenia kosztów opieki zdrowotnej, a jednocześnie działania dla zwiększenia populacji ludzi nigdy niepalących.

Cele szczegółowe: zmniejszenie liczby osób uzależnionych od tytoniu poprzez uświadomienie pacjentom zagrożeń wynikających z palenia tytoniu, umotywowanie ich do zaprzestania palenia, leczenie zespołu uzależnienia od tytoniu (ZUT) przez lekarzy rodzinnych, wyspecjalizowane przychodnie i wysokospecjalistyczne referencyjne centra leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu oraz proaktywne działania infolinii.

ZASIĘG PROGRAMU

Pogram będzie realizowany w czterech etapach.
I etap - obejmie uruchomienie w kilku regionach referencyjnych wysokospecjalistycznych poradni leczenie z uzależnienia od tytoniu oraz ogólnopolskiej infolinii

II. etap - włączenie do programu lekarzy POZ, uruchomienie programu dla kobiet w ciąży oraz
włączenie do Programu poradni specjalistycznych w kolejnych regionach

III. etap - włączenie do realizacji Programu w pełnym zakresie na terenie wybranych województw
oraz włączenie poradni specjalistycznych z całej Polski

IV. etap -włączenie do programu pozostałych województw

POPULACJA OBJĘTA PROGRAMEM

Program obejmie wszystkich pacjentów w wieku szkolnym (>7 lat) i starszych.

PRZEWIDYWANY CZAS TRWANIA PROGRAMU

Program zakłada długofalowe (2005-2010), systematyczne działania prewencyjne i interwencyjne prowadzone w skali populacyjnej wśród pacjentów.

ZASADY REALIZACJI PROGRAMU

Program realizowany będzie w referencyjnych centrach i specjalistycznych poradniach oraz w praktykach i gabinetach lekarzy rodzinnych (lekarzy POZ). Program będzie polegał na ustaleniu statusu pacjenta w odniesieniu do palenia (z wpisaniem go do dokumentacji medycznej), edukacji i wsparciu niepalących, a u palących zdiagnozowaniu uzależnienia od tytoniu i motywacji do zaprzestania palenia oraz przeprowadzeniu Krótkiej lub Intensywnej Interwencji Klinicznej przez lekarzy rodzinnych lub specjalistyczne poradnie pomocy palący m w celu umotywowania palących pacjentów do zaprzestania palenia i utrzymania abstynencji. W wypadku pacjentów z zespołem uzależnienia od tytoniu (ZUT) u których kontynuowanie inhalowanie dymu tytoniowego prowadzi do zagrożenia życia (np. palenie tytoniu przez chorych: po zawale mięśnia sercowego, z POCHP, wyleczonych z raka krtani etc.) zastosowane zostanie leczenie specjalistyczne.

OCZEKIWANE EFEKTY

  • Upowszechnienie i zwiększenie wiedzy o szkodliwości palenia tytoniu
  • Zwiększenie odsetka osób, które podjęły próbę rzucenia palenia, leczenia ZUT oraz osób które zaprzestały inhalowania dymu tytoniowego (palenia) na stałe
  • Zwiększenie odsetka nigdy niepalących (dzieci, młodzież, młodzi dorośli)
  • Zmniejszenie liczby palących kobiet w ciąży
  • Zmniejszenie częstości zachorowań, niepełnosprawności i umieralności z powodu chorób tytoniowych (nowotwór, choroby sercowo-naczyniowe, POChP. i innych)
  • Zmniejszenie kosztów opieki zdrowotnej

KOSZTY REALIZACJI PROGRAMU w trakcie opracowywania


źródło - Biuro Rzecznika Prasowego NFZ
Dodany: 31.05.2005 r. Norbert Tyszka
Ostatnio zapisany: 20.06.2005 r. Norbert Tyszka
Wszystkie aktualności