Aktualności

Aktualności Centrali

Komunikat

30-12-2003

Warszawa, 30 grudnia 2003 r.

Renata Furman
Rzecznik Prasowy NFZ

 

Komunikat w sprawie zabezpieczenia świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)

 

W miejscach, gdzie po 1 stycznia 2004 r. nie wszyscy lekarze podpiszą umowy z NFZ, pacjent potrzebujący porady lekarskiej będzie mógł zgłosić się do każdego lekarza, który ma umowę z Funduszem. Lekarz ten będzie posiadał kompetencje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie pracuje i będzie mógł kierować do specjalisty oraz na wszystkie badania, na jakie może kierować lekarz POZ. Pacjent za taką poradę nie będzie płacił.

W miejscach, gdzie nie będzie lekarzy posiadających umowę z NFZ, pacjent będzie mógł w razie pogorszenia stanu zdrowia skorzystać z pomocy każdego lekarza. Taka wizyta będzie dla pacjenta również bezpłatna. NFZ będzie pokrywał koszt porady na podstawie rachunku z załączonymi danymi pacjenta, tj. numerem PESEL, i jego podpisem.

W obu przypadkach koszt porady wraz z niezbędną diagnostyką, zgodnie z warunkami konkursu ofert na świadczenia zdrowotne na rok 2004, będzie wynosił 15 zł. To jest tyle, ile NFZ płaci za poradę w przypadku, gdy pacjent zgłasza się nie do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Powyższe rozwiązanie będzie obowiązywało od 1 do 15 stycznia 2004 r., czyli do czasu zakończenia trwających rokowań.


źródło - Rzecznik Prasowy NFZ
Dodany: 30.12.2003 r. Norbert Tyszka
Ostatnio zapisany: 30.12.2003 r. Norbert Tyszka
Wszystkie aktualności