Aktualności
Aktualności Centrali
Komunikat dla Świadczeniodawców
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, iż świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez zespół transportu medycznego powinny być realizowane w przypadkach określonych przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 870, z późn. zm.), tj. w przypadku konieczności przetransportowania pacjenta między świadczeniodawcami realizującymi świadczenia gwarantowane z zakresu leczenia szpitalnego, w następujących stanach chorobowych:
1) niewydolność oddechowa wymagająca sztucznej wentylacji;
2) niewydolność układu krążenia;
3) stany wymagające interwencji chirurgicznej i po zabiegach;
4) inne (np. drgawki).
Realizacja niniejszych świadczeń obejmuje transport oraz udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej przez zespół transportu medycznego w szczególności w przypadku konieczności:
1) niezwłocznego wykonania zabiegu u innego świadczeniodawcy;
2) zachowania ciągłości leczenia u innego świadczeniodawcy.
Świadczeniodawco zlecający transporty medyczne pamiętaj! • uzgodnij przekazanie pacjenta w podmiocie docelowym – skontaktuj się z lekarzem dyżurnym właściwej komórki organizacyjnej szpitala do którego pacjent będzie transportowany • złóż zlecenie na transport – skontaktuj się z podmiotem realizującym transporty medyczne • w przypadkach uzasadnionych medycznie, obligatoryjnie, na czas transportu, zapewnij dostęp do opieki lekarskiej odpowiedniej do stanu zdrowia pacjenta |
Świadczeniodawco realizujący transporty medyczne pamiętaj! • poinformuj Świadczeniodawców, realizujących świadczenia gwarantowane z zakresu leczenia szpitalnego na terenie obszaru na którym działasz, oraz właściwy oddział Funduszu o uzgodnionych przez ciebie zasadach przyjmowania zgłoszeń na transport medyczny • w pierwszej kolejności realizuj zgłoszenia ze swojego obszaru działania - uwzględnij przy tym stopień pilności zgłoszeń wynikający ze stanu zdrowia pacjenta • w sytuacji konieczności realizacji niezwłocznego transportu pacjenta, współpracuj ze świadczeniodawcami realizującymi transporty medyczne w pozostałych obszarach działania |
Jednocześnie informujemy, że świadczeniodawcy, udzielających świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne, w ramach zapewnienia udzielania świadczeń w sposób kompleksowy, nie są zwolnieni z obowiązku zabezpieczenia pacjentom transportu sanitarnego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa transport taki odbywa się środkami transportu sanitarnego, o których mowa w art. 161ba ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, i w składzie osobowym określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 31d ww. ustawy lub ustalonym z uwzględnieniem wskazań medycznych i ciągłości udzielania świadczeń, gwarantującymi najkrótszy czas transportu świadczeniobiorcy, odpowiedni do jego stanu zdrowia.
UWAGA
Zespoły transportu medycznego nie mogą być wykorzystywane do transportu sanitarnego, w szczególności w przypadku:
- transportu pacjenta do/z innego podmiotu celem przeprowadzenia konsultacji specjalistycznej,
- transportu pacjenta do/z innego podmiotu na badania diagnostyczne, np. TK, MRI, itp.,
- transportu materiałów biologicznych i materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych.