Aktualności

Aktualności Centrali

Komunikat w sprawie doniesień medialnych nt. handlu fałszywymi certyfikatami szczepień

25-11-2021

Nawiązując do medialnych doniesień, informujemy że Centrum Medyczne w Zabierzowie, o którym mowa w materiale Faktów TVN z 24 listopada 2021, nigdy nie wykonywało szczepień przeciwko COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień. Nie figuruje również w wykazie realizatorów programu.

Do tej pory do Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynęło kilkanaście sygnałów dotyczących handlu fałszywymi certyfikatami szczepień i fałszowania dokumentacji medycznej. Wszystkie takie zgłoszenia są weryfikowane przez specjalny zespół analityczny NFZ i przekazywane policji. NFZ ściśle współpracuje w tej kwestii z organami ścigania.

Już po pierwszych sygnałach, które wpłynęły do NFZ, Fundusz przesłał pismo do wszystkich punktów szczepień z informacją o sankcjach karnych grożących za fałszowanie dokumentacji medycznej, w tym przypadku karty szczepień, oraz za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej przez pracowników punktów. Poinformował również o konieczności zgłaszania takich przypadków właściwym służbom.

Należy stanowczo podkreślić, że takie działanie, po pierwsze zwiększa ryzyko dalszego rozprzestrzenienia się koronawirusa, po drugie — jest przestępstwem i prowadzi do odpowiedzialności karnej.

Wszystkie aktualności