Aktualności

Aktualności Centrali

Na pierwszym miejscu pacjent i jakość leczenia

20-03-2019
Kolorowa fotografia. Sala konferencyjna, w pierwszym rzędzie siedzi gospodarz konferencji Andrzej Jacyna, prezes NFZ
Sala konferencyjna...

Jakość w ochronie zdrowia. To zdanie odmieniano przez wszystkie przypadki podczas konferencji z okazji jubileuszu 20 lat powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych. – Narodowy Fundusz Zdrowia powinien płacić za efekty, czyli jakość wykonanych badań lub terapii – przekonywali Łukasz Szumowski, minister zdrowia i Andrzej Jacyna, prezes Funduszu.

Powszechne ubezpieczenia zdrowotne w Polsce (PUZ) mają już dwadzieścia lat. Okrągła rocznica stała się okazją do wspólnego spotkania i rozmów o historii i przyszłości PUZ. 18 marca w sali konferencyjnej szpitala MSWiA w Warszawie pojawili się twórcy reformy ubezpieczeń społecznych, ministrowie zdrowia oraz gospodarze wydarzenia — prezes NFZ wraz z dyrektorami oddziałów wojewódzkich Funduszu i jego pracownikami.

Trudne początki

Równo dwie dekady temu, w 1999 roku, weszła w życie reforma służby zdrowia. Przełomem okazał się powszechny system ubezpieczeń zdrowotnych. Nowy model finansowania opieki zdrowotnej odszedł od systemu budżetowego na rzecz ubezpieczeniowo-budżetowego. W praktyce oznaczało to wprowadzenie składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Był to efektywny system oparty na solidaryzmie społecznym – argumentowała Anna Knysok, pełnomocnik rządu Jerzego Buzka, która odpowiadała za reformę zdrowia.

Wyodrębnioną składkę zdrowotną przeznaczono wyłącznie na świadczenia zdrowotne. To rozwiązanie przetrwało do dzisiaj.

Czy wiesz, że...

W 1999 roku składka na ubezpieczenie zdrowotne liczyła 7,5%. Obecnie jest to 9%.

­­– Reforma rodziła się w bólach. Moim zdaniem na stanie służby zdrowia zaważyła wysokość składki. Dzisiaj bylibyśmy w innym miejscu, gdyby od początku była ona dwucyfrowa – zaznaczył Wojciech Maksymowicz, minister zdrowia w latach 1997-1999.

NFZ – następca Kas Chorych powinien ewoluować

Reforma służby zdrowia dała początek Kasom Chorych, które kontraktowały świadczenia opieki zdrowotnej. Tym samym zaczęła obowiązywać zasada rozdzielenia płatnika za świadczenia zdrowotne od ich organizatora i dostawcy. Powstało łącznie 17 Kas Chorych: 16 regionalnych (po jednej w każdym województwie) oraz branżowa Kasa Chorych dla Służb Mundurowych.

Kasy Chorych przetrwały cztery lata. W 2003 roku zastąpił je Narodowy Fundusz Zdrowia z Centralą i 16 oddziałami w każdym regionie. Choć decyzja o likwidacji Kas Chorych i powstaniu NFZ podzieliła ekspertów, to każdy przyznał, że nie pora teraz na kolejne zmiany.

Rozwijajmy to, co już mamy – zgodnie stwierdzili uczestnicy konferencji „XX-lecie powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce”.

Płacimy za jakość

Bezpieczeństwo pacjentów, jakość i dostępność do badań oraz leczenia. To kierunki, w stronę których powinna iść służba zdrowia. Najwięcej mówiono właśnie o jakości.

Wydajemy blisko 100 mld zł na zdrowie Polaków, dlatego musimy wymagać większej efektywności w gospodarowaniu tymi środkami – zauważył Łukasz Szumowski, minister zdrowia i patron honorowy jubileuszowej konferencji.

Podobnie uważa gospodarz wydarzenia Andrzej Jacyna, prezes NFZ, który przewiduje że w ciągu roku uda się zmienić model wykorzystania składki zdrowotnej z ilościowego na jakościowy.

Możliwe, że jeszcze w tym półroczu uruchomimy pierwsze rejestry medyczne, które będą podstawą do oceny jakości leczenia. Docelowo powinniśmy stworzyć portal, gdzie znajdziemy wszystkie rejestry medyczne. Rozpoczynamy właśnie prace nad nowym systemem informatycznym NFZ – wyliczał prezes Jacyna.

Demografia i edukacja zdrowotna

Sporo miejsca eksperci poświęcili wyzwaniom, przed którymi stoi służba zdrowia. Najczęściej mówiono o starzeniu się społeczeństwa. Zwrócił na to uwagę minister Maksymowicz, wskazując że potrzebujemy systemu wsparcia dla osób starszych. Andrzej Krupa, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala dziecięcego w Dziekanowie Leśnym jest zdania, że ważną rolę w tym zakresie mogą odgrywać szpitale powiatowe, które są najbliżej pacjenta.

Placówki powiatowe powinny skupić się na szybkiej diagnostyce i opiece długoterminowej – przekonywał.

Wiele do zrobienia mamy w obszarze wiedzy i informacji. Goście konferencji zauważyli, że jako obywatele ciągle za mało wiemy o służbie zdrowia. Tę tezę potwierdziła sonda uliczna MedExpress. Choć NFZ uruchomił m.in. Telefoniczną Infolinię Pacjenta, która niedługo będzie działała całodobowo, nadal zbyt mało osób wie, że może z niej skorzystać.

Potrzebujemy wiedzy o zdrowiu już na poziomie podstawowym. Mając ją każdy z nas odpowiedzialniej podchodziłby do własnego zdrowia. W rezultacie, dbając choćby o kondycję i nawyki żywieniowe, rzadziej stawalibyśmy się pacjentami – podkreślił Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.


Konferencja zakończyła się wręczeniem jubileuszowych medali Prezesa NFZ. Odznaczenia otrzymali m.in. twórcy i reformatorzy systemu ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce, dyrektorzy Kas Chorych i Oddziałów Wojewódzkich NFZ oraz pracownicy Funduszu, którzy zatrudnieni są w nim od momentu powstania.

O konferencji przeczytasz na łamach patronów medialnych: Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna, Służba Zdrowia, Medexpress, Polityka Zdrowotna, Puls Medycyny i Rynek Zdrowia.

Fot. Wojciech Górski i Zakład Dobrych Kadrów

Obejrzyj konferencję

Nie mogłeś uczestniczyć w konferencji? Włącz retransmisję i zobacz zapis całego wydarzenia.

To powinno Cię zainteresować

Wszystkie aktualności