Aktualności

Aktualności Centrali

NFZ mówi głośno o cichym złodzieju kości

21-10-2019

Osteoporoza, niezwykle podstępna choroba, która potrafi dać w kość. Zdarza się, że dowiadujemy się o niej, dopiero gdy się „złamiemy”. Wtedy jest za późno. Szacuje się, że w Polsce osteoporozę ma nawet 2,1 mln osób. Jak bronić się przed tym cichym złodziejem kości? O tym mówili eksperci na konferencji prasowej zorganizowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, tuż przed Światowym Dniem Osteoporozy, obchodzonym 20 października.

Osteoporoza ukrywa się do czasu złamania. – To tsunami związane z demografią – mówiła obrazowo prof. Ewa Marcinowska–Suchowierska ze szpitala CMKP im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie, podczas piątkowej konferencji prasowej w NFZ. Faktycznie, osteoporoza dotyka głównie osób po pięćdziesiątce, przede wszystkim kobiet. Prognozy mówią, że w 2035 roku już blisko 30% kobiet i mężczyzn w Polsce będzie mogło mieć złamanie osteoporotyczne.

W wykryciu choroby pomaga badanie densytometryczne, sprawdzające gęstość kości. Natomiast w oszacowaniu ryzyka warto sięgnąć po kalkulator FRAX, przyjazny dla każdego i dostępny bezpłatnie w internecie – dodaje prof. Marcinowska–Suchowierska.

Cichy złodziej działa

Żyjemy coraz dłużej, dlatego ryzyko zachorowania rośnie. Wśród czynników ryzyka specjaliści wymieniają m.in.:

  • podeszły wiek,
  • niską masę kostną,
  • niską wagę,
  • przebyte złamanie bez istotnego urazu,
  • przewlekłe leczenie glikokortykosteroidami obecnie lub w przeszłości,
  • palenie papierosów i picie alkoholu,
  • reumatoidalne zapalenie stawów.

Jak nie dać się „złamać”?

Od najmłodszych lat warto postawić na mocne kości, zaczynając od wapnia. Dostarczając go organizmowi, zbudujemy solidny bank naszych kości, co zaprocentuje w przyszłości.

­– Obecnie spożywamy dziennie średnio ok. 400-600 mg wapnia, a powinniśmy 1000-1200 mg – mówiła ­– wyliczała prof. Marcinowska–Suchowierska.

To jednak tylko część sukcesu. W powstrzymaniu osteoporozy na pewno pomogą: regularna aktywność fizyczna, pozbycie się nałogów i suplementacja witaminy D.

Amazonki na froncie walki z osteoporozą

Co wspólnego z osteoporozą mają Amazonki? Okazuje się, że wiele.

Zasłyszana rozmowa dwóch lekarzy o konieczności wykonywania badań gęstości kości u kobiet po terapii onkologicznej raka piersi uświadomiła mi, że problem jest poważny – wyznała Elżbieta Kozik, prezes Ruchu Społecznego Polskie Amazonki.

Według danych stowarzyszenia, na ponad 100 kobiet po przebytym nowotworze piersi aż 80% wymagało pilnego leczenia na osteoporozę. Mówimy tu o tzw. wtórnej osteoporozie, która zagraża nie tylko paniom, które walczą z rakiem piersi, lecz wszystkim pacjentom onkologicznym, w tym wszystkich przechodzących terapię cytostatykami.

Będzie raport…

Osteoporozie bliżej przyjrzy się Narodowy Fundusz Zdrowia. W Centrali Funduszu powstaje specjalny raport, z którego dowiemy się, jak w Polsce leczy się osteoporozę. Część liczb z raportu przedstawił na konferencji prasowej Adam Niedzielski, prezes NFZ.

Z naszych danych wynika, że w Polsce ponad 500 tys. osób zmaga się z osteoporozą. Szacujemy jednak, że chorych jest cztery razy więcej – zaznaczył.

Szef NFZ dodał, że koszt leczenia poważnych skutków osteoporozy, czyli złamań osteoporotycznych sięga blisko 500 mln zł (2018 r.). Jednocześnie farmakologiczne leczenie osteoporozy jest dziesięciokrotnie tańsze niż operacje i koszty pośrednie związane ze złamaniami, dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesna eliminacja lub ograniczenie czynników ryzyka. Ogromną rolę mają tu do odegrania POZ.

Dzięki naszej decyzji podczas pierwszej wizyty w danym roku lekarz rodziny został zobowiązany do sprawdzenia wagi i wzrostu swojego pacjenta – mówił dziennikarzom Adam Niedzielski.

Czy wiesz, że...

W 2018 roku liczba złamań, których prawdopodobną przyczyną była osteoporoza, przekroczyła 126 tys. (dane NFZ).

Rola lekarza POZ w wykrywaniu osteoporozy jest nieoceniona. Zdarza się, że właśnie po sprawdzeniu wzrostu możliwe jest ujawnienie złamania kręgów, które jest następstwem choroby  – podkreśla prof. Piotr Głuszko z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, którzy pozytywnie odniósł się do pomysłu raportu o osteoporozie, powstającego w NFZ.

… i akcja informacyjna

W środę – 23 października – Fundusz zaplanował akcję informacyjną o osteoporozie dla pacjentów, którzy odwiedzą najbliższy oddział NFZ.

Najbliższą „Środę z Profilaktyką” poświęcimy osteoporozie. We Wrocławiu będzie można sprawdzić gęstość swoich kości. W pozostałych oddziałach pacjenci otrzymają praktyczne ulotki z poradami, jak ustrzec się przed osteoporozą – wylicza Marta Pawłowska, zastępca dyrektora w Biurze Profilaktyki Zdrowotnej Centrali NFZ.


Po konferencji prasowej dziennikarze skorzystali z badań gęstości kości w mobilnym densytometrze, który stanął przed budynkiem NFZ przy ul. Pruszkowskiej w Warszawie.

Zapewniam, densytometria nie boli. Sam właśnie skorzystałem z badania. Trwa ok. 10 minut i jest w pełni bezpieczne. Przyznaję – wyniki wyszły dobre – namawiał prezes Niedzielski.

Wszystkie aktualności