Aktualności

Aktualności Centrali

Nowa kwalifikacja do sieci szpitali

Ważne!
01-10-2022
  • Na stronach oddziałów wojewódzkich NFZ 30 września 2022 roku opublikowaliśmy nowe listy placówek, które zakwalifikowały się do tzw. sieci szpitali.

  • Wykaz będzie obowiązywał od stycznia 2023 roku do końca czerwca 2027 roku.

  • Znalazło się w nim 585 szpitali.

 

System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), tzw. sieć szpitali, powstała w 2017 roku. Szpitale zakwalifikowane do sieci zapewniają pacjentom, poza świadczeniami szpitalnymi, także opiekę specjalistyczną i świadczenia rehabilitacyjne, adekwatnie do stanu zdrowia pacjenta.

Miejsce w sieci gwarantuje szpitalowi ciągłość i stabilność finansowania dzięki umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Kwalifikacja raz na cztery lata

Kwalifikacja do sieci szpitali obejmuje okres 4 lat. Szpitale, które znalazły się w sieci, są podzielone według sześciu poziomów systemu zabezpieczenia — od najbardziej podstawowych procedur medycznych po skomplikowane, wysokospecjalistyczne leczenie.

Trzy poziomy podstawowe (I, II i III stopnia) obejmą szpitale o zasięgu lokalnym bądź regionalnym. Jeden poziom specjalistyczny dotyczy szpitali onkologicznych i pulmonologicznych, a drugi szpitali pediatrycznych. Najwyższy, ogólnopolski poziom jest przewidziany dla instytutów badawczych i szpitali klinicznych.

Nowa kwalifikacja na lata 2023 - 2027

Pierwszy wykaz szpitali sieciowych, zgodnie z przepisami prawa, obowiązuje do końca 2022 roku [1]. Dlatego już od sierpnia rozpoczął się proces kwalifikacji na kolejny, czteroletni okres, od 2023 do 2027 roku.

W Biuletynach Informacji Publicznej oddziałów wojewódzkich NFZ — 30 września 2022 — pojawiły się nowe wykazy placówek zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Wykaz będzie obowiązywał od 1 stycznia 2023 roku do 30 czerwca 2027 roku.

W nowym wykazie znalazło się 585 szpitali.

Wykaz szpitali PSZ (2023-2027) w podziale na województwa:

Dolnośląskie

Kujawsko-Pomorskie

Lubelskie

Lubuskie

Łódzkie

Małopolskie

Mazowieckie

Opolskie

Podkarpackie

Podlaskie

Pomorskie

Śląskie

Świętokrzyskie

Warmińsko-Mazurskie

Wielkopolskie

Zachodniopomorskie


[1] Ustawa z 24 lutego 2022 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 526).

Wszystkie aktualności