Aktualności

Aktualności Centrali

Nowy raport NFZ: szpiczak plazmocytowy

31-12-2019

Prezentujemy raport dotyczący szpiczaka plazmocytowego. Jest to ostatni z opublikowanych w 2019 roku raportów Narodowego Funduszu Zdrowia, poświęconych wybranym problemom zdrowotnym Polaków.

Dane gromadzone w NFZ - liczone w miliardach rekordów - traktujemy jako zasób, który umożliwia tworzenie realnej wartości dodanej. Dążymy do tego, aby pozyskana w toku analizy danych informacja i wiedza, wspierała płatnika w realizowaniu jego funkcji. Publikowane przez nas raporty kierujemy do wszystkich uczestników systemu ochrony zdrowia: naukowców, praktyków, kadry zarządzającej oraz pacjentów. Wierzymy, że zmniejszanie asymetrii informacji przyczyni się do zwiększania jakości debaty, a tym samym kreowania racjonalnych wniosków i postulatów prowadzących do wzrostu efektywności systemu opieki zdrowotnej – podkreśla Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

PRZECZYTAJ Raport NFZ: Szpiczak plazmocytowy

W 2019 roku w naszych raportach poruszyliśmy temat nadmiernej konsumpcji cukru, nadciśnienia tętniczego, udaru niedokrwiennego mózgu, cukrzycy oraz osteoporozy. Udostępniliśmy raporty monitorujące efekty wprowadzanych przez NFZ zmian, miesięczne raporty o działalności podstawowej opieki zdrowotnej oraz szpitali (w ramach grup JGP), a także przedstawiliśmy szereg jednorazowych zestawień.

W najbliższej przyszłości chcemy rozwijać rozwiązania, dzięki którym możliwe będzie wykorzystanie danych w zakresie profilaktyki i prewencji oraz wsparcia pacjenta w decyzjach związanych z wyborem miejsca leczenia. Na platformie zdrowedane.nfz.gov.pl umieściliśmy narzędzie umożliwiające sprawdzenie, które placówki specjalizują się w leczeniu konkretnych problemów zdrowotnych.

Zarówno liczba problemów zdrowotnych, jak i parametrów umożliwiających porównanie placówek, będzie przedmiotem naszej intensywnej pracy. Zapraszamy do śledzenia platformy Zdrowe Dane NFZ w 2020 roku – zachęca szef Funduszu.

Raporty Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowane w 2019 roku

Wszystkie aktualności