Aktualności

Aktualności Centrali

Pacjent pod szczególną opieką

17-04-2019

Od zaproszenia, przez wywiad na pierwszej wizycie, po szczegółowe badania i szybką reakcję w przypadku wykrycia poważnej choroby. Wszystko bezpłatnie i pod kontrolą lekarza POZ lub troskliwej pielęgniarki. To nowatorski model opieki skupionej na pacjencie. Dzięki unijnemu projektowi Narodowego Funduszu Zdrowia uczymy się go właśnie w Polsce. Pierwsi pacjenci już z niego skorzystali. Efekty są obiecujące.

Poznaliśmy je 11 kwietnia br. na konferencji poświęconej programowi POZ PLUS, realizowanemu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej, Fundusz uruchomił pilotaż opieki koordynowanej w Polsce. W warszawskim centrum konferencyjnym Adgar Plaza spotkali się przedstawiciele placówek medycznych biorących udział w projekcie, Banku Światowego, Ministerstwa Zdrowia i NFZ.

Pacjent oczkiem w głowie lekarza POZ

Opieka koordynowana sprowadza się do lepszej i bardziej wszechstronnej opieki nad pacjentem. W naszych warunkach testujemy ją w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), gdzie kluczową rolę odgrywa lekarz rodzinny.

Czy wiesz, że…

W projekcie POZ PLUS uczestniczy 1100 osób, m.in. lekarzy POZ, pielęgniarek i koordynatorów.

W opiece koordynowanej lekarz POZ i pielęgniarka prowadzą pacjenta krok po kroku przez system opieki zdrowotnej, który dla wielu z nas jest skomplikowany. Można to porównać do prowadzenia dziecka za rączkę przez życie – wyjaśnia Arkadiusz Chmieliński, kardiolog i dyrektor Poradni Rodzinnej Grupa Zdrowie w Warszawie.

Chodzi o lepszą koordynację procedur medycznych i około medycznych, tak aby terminy wizyt i badań nie były odległe, a pacjent był cały czas pod fachową opieką i wiedział, jakie są kolejne etapy jego leczenia  – dodaje Zyta Szumlańska, zarządzająca NZOZ Farma-Med z Inowrocławia.

41

Tyle placówek medycznych w Polsce realizuje projekt POZ PLUS. Są obecne w dużych miastach, miasteczkach i na obszarach wiejskich.

Sprawdź, kto i gdzie realizuje projekt POZ PLUS w Twoim regionie

Do tego stały kontakt z pacjentem, esemesowe lub e-mailowe przypominanie o wizytach i konsultacje z dietetykiem lub psychologiem. To ważny krok w stronę pacjentocentryzmu, o którym głośno mówi Narodowy Fundusz Zdrowia w swojej strategii rozwoju.

Większy dostęp do świadczeń, krótsze kolejki, w efekcie zadowolony pacjent. To jedne z najważniejszych założeń naszej strategii rozwoju do 2023 roku. Program POZ PLUS wyraźnie wpisuje się w jej ramy, stawiając pacjenta na pierwszym miejscu – podkreślał Adam Niedzielski, zastępca prezesa NFZ, otwierając konferencję.

Zobacz też

#NieCukrz — Słodki problem, gorzkie konsekwencje. Sprawdź, jak picie słodzonych napojów zwiększa ryzyko cukrzycy wśród dzieci

Jak w praktyce wygląda opieka koordynowana?

Wszystko zaczyna się od zaproszenia. Pielęgniarka lub pracownik recepcji w placówce zakwalifikowanej do projektu dzwoni lub wysyła imienne zaproszenia.

Kontaktujemy się szczególnie z pacjentami, którzy od dłuższego czasu nie korzystali z usług POZ ­­– precyzuje Ewa Przepiórka, koordynator w NZOZ Farma-Med. ­­– Chętnie namawiamy do tego również rodziców, którzy przychodzą do nas z dziećmi lub wnuków opiekujących się dziadkami w czasie badań. Najlepiej działa kontakt bezpośredni – zaznacza.

Znając termin wizyty stawiamy się na bilans. Lekarz POZ szczegółowo wypytuje nas o stan zdrowia, przebyte choroby i te, które najczęściej występowały w rodzinie. Na koniec proponuje wykonanie podstawowych badań i zaprasza na kolejną wizytę z wynikami.

Jeśli jesteśmy zdrowi lekarz zaproponuje jeszcze skorzystanie z bezpłatnej edukacji, żeby jak najdłużej potrzymać zdrowy tryb życia. Jednak, jeśli coś wzbudzi jego wątpliwości, zleci bardziej szczegółowe badania lub przejście na ścieżkę zarządzania chorobą – opisuje pani koordynator.

Czy wiesz, że...

Zarządzanie chorobą dotyczy 11 chorób przewlekłych, m.in. astmy, bólu kręgosłupa i cukrzycy, na które najczęściej leczą się Polacy.

Lekarz POZ zaleci kontakt ze specjalistą, np. diabetologiem, w przypadku słabych wyników cukru. Umówi na wizytę z dietetykiem lub psychologiem, który podbuduje nas psychiczne, podtrzyma na duchu i pomoże wspólnie przejść przez trudne chwile.

To bardzo ważny element programu POZ PLUS, ponieważ wielu pacjentów uważa, że leczenie odbywa się tylko w gabinecie lekarskim lub sali operacyjnej. To błąd. Leczenie trwa cały czas, także w naszych głowach – zwraca uwagę Zyta Szymańska.

Zobacz też

Jak przetrwać przesilenie wiosenne? Znamy trzy sprawdzone sposoby

Zarządzanie chorobą ma jeszcze jedną zaletę. W tym trybie kolejne terminy wizyt ze specjalistą w POZ są znane z góry. Rezerwuje się je 3 i po 6 miesiącach od pierwszego kontaktu z lekarzem.

W ten sposób pilotujemy pacjenta, pokazujemy że ma już zaplanowaną wizytę. Zdarzało się bowiem, że pacjenci niechętnie umawiali się na wizyty. Woleli o nich zapominać lub unikać. W POZ PLUS zawsze przypomnimy im o zbliżającej się kontroli. Oczywiście, jeśli zdarzy się po drodze coś niepokojącego, pacjent zawsze może umówić się na wcześniejszą wizytę – dodaje dyrektor NZOZ Farma-Med.

Zdrowie jest inwestycją

Obok sprawniejszej koordynacji leczenia i współpracy lekarzy różnych dziedzin w ramach POZ projekt kładzie nacisk na szerszą edukację zdrowotną i profilaktykę. Specjaliści podkreślają, że z tą ostatnią jest coraz lepiej, szczególnie wśród młodych.

Wszystko zależy od świadomości. Młodzi ludzie dobrze wiedzą, że zdrowie jest inwestycją i dlatego chętniej zgłaszają się na badania. Często dobrowolnie. Gorzej jest ze starszym pokoleniem. Wśród płci lepiej wypadają kobiety – wyjaśnia Zyta Szymańska.

 Czy wiesz, że…

Do końca 2018 roku do świadczeń udzielanych w projekcie POZ PLUS zgłosiło się 64,2% kobiet i 35,8% mężczyzn.

Dotychczasowe wyniki projektu pokazują, że zaproszenia na badania są skuteczne.

Odmówiło nam niewiele ponad 16% mężczyzn i tylko 13% kobiet – zaznacza Katarzyna Wiktorzak, która odpowiada za realizację projektu po stronie NFZ.

Zobacz też

Dieta od NFZ – smakuj zdrowie na talerzu. Przygotuj zbilansowane posiłki na 7 lub 14 dni

Z efektów programu skorzysta cały świat

O nagłośnienie wyników projektu zadba Bank Światowy, który od początku partneruje przedsięwzięciu.

Bierzemy go pod lupę. Sprawdzamy, monitorujemy i oceniamy, czy projekt przynosi zdrowotne korzyści pacjentom, czy jest opłacalny pod kątem finansowym i, czy może rozszerzyć się na cały kraj i nie tylko – mówi Anna Kozieł z Banku Światowego.

Już teraz wynikami projektu POZ PLUS zainteresowane są placówki zajmujące się opieką koordynowaną na całym świecie. Stany Zjednoczone, Anglia, Kanada, Nowa Zelandia, Australia, Francja i Chiny. W tych państwach podobne programy też są realizowane. Mimo różnic w systemach opieki zdrowotnej pewne problemy pojawiają się wszędzie i są do siebie bardzo podobne, np. profilaktyka i dobra komunikacja między świadczeniodawcami. Dlatego projekt NFZ jest naszym, polskim wkładem w ich rozwiązanie.

Chętnie chwalimy się efektami, ponieważ pokazujemy, że pacjenci są zadowoleni z takiego modelu troski o ich zdrowie. Mówimy również sporo o samych realizatorach, którzy są innowacyjni i wykonują olbrzymią pracę dla osiągnięcia wspólnego celu – podkreśla Anna Kozieł.

Zobacz też

Akademia NFZ – praktyczne porady o zdrowiu: darmowe szkolenia i aplikacje mobilne, które warto mieć w swoim telefonie

Międzynarodowe doświadczenia pokazują, że właśnie współpraca jest kluczowym elementem, który decyduje o powodzeniu takich przedsięwzięć.

Od początku projekt jest partnerski. Nie został odgórnie narzucony, lecz wspólnie realizują go NFZ, świadczeniodawcy i pacjenci. Wśród nich można wskazać liderów, pionierów, którym szczególnie zależy na jego powodzeniu – dodaje przedstawicielka Banku Światowego.

Ważna rola NFZ

Profilaktyka i wczesne wykrywanie poważnych chorób. To na nich skupił się Narodowy Fundusz Zdrowia uruchamiając projekt POZ PLUS. Wybór nie był przypadkowy. Leczenie najcięższych chorób, w tym cukrzycy czy nowotworów kosztuje sporo stresu pacjentów i finansów publicznego płatnika. Zapobieganie chorobom lub ich wczesne wykrywanie wszystkim wyjdzie na zdrowie.

Dołożyliśmy coś ekstra do tradycyjnego modelu POZ. Chodzi o bilanse zdrowia i zarządzanie chorobą –  wyjaśnia Katarzyna Wiktorzak. – Bilanse i porady o zdrowym stylu życia kierujemy do pacjentów w wieku 20-65 lat. Proponujemy im dietetyka i psychologa, jeśli tego potrzebują. W zarządzaniu chorobom rozszerzamy listę badań specjalistycznych i maksymalnie skracamy czas oczekiwania na nie – podkreśla.

Czy wiesz, że…

Już 10 tys. pacjentów skorzystało z bilansów i zaleceń zdrowotnych, czyli zrobiło m.in. badania krwi i moczu. Do końca projektu będzie ich cztery razy więcej.

Biorąc pod uwagę obszar projektu ma do niego dostęp nawet 300 tys. osób.

Projekt „Przygotowanie, przetestowanie i wdrożenie do systemu opieki zdrowotnej organizacji opieki koordynowanej (OOK) Etap II Faza pilotażowa – model POZ PLUS” jest wspierany przez Unię Europejską. Dofinansowanie to blisko 69 mln zł. Ma trwać do końca 2019 roku, ale Ministerstwo Zdrowia już zgodziło się na jego przedłużenie.

Fot. Arvin Chingcuangco / Unsplash

Wszystkie aktualności