Aktualności
Aktualności Centrali
Pilotaż usług farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Trwa nabór wniosków dla aptek [LISTA NABORÓW]
-
Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia1, 2 maja 2024 r. uruchomiliśmy nabory wniosków dla aptek, które chcą przystąpić do programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego (antykoncepcji awaryjnej).
-
Program pilotażowy trwa do 30 czerwca 2026 r.
-
Udział w pilotażu jest dobrowolny, a usługa farmaceuty jest udzielana na podstawie odrębnej umowy apteki z Narodowym Funduszem Zdrowia.
-
Sprawdź, jak krok po kroku przygotować się do podpisania umowy z NFZ.
Oddziały Wojewódzkie NFZ prowadzą nabory wniosków dla aptek, które chcą realizować pilotaż usługi farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, czyli antykoncepcji awaryjnej.
Podstawą do uruchomienia naborów jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z 29 kwietnia 2024 r., które określa m.in.:
- kto może przystąpić do pilotażu
- komu może być udzielona usługa farmaceuty
- jakie warunki powinien spełniać realizator pilotażu
- na czym polega usługa farmaceuty, za którą płaci NFZ.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Antykoncepcja awaryjna
Umowa i rozliczanie usługi farmaceutycznej z NFZ. Szczegóły w zarządzeniu
Już 30 kwietnia 2024 r. opublikowaliśmy Zarządzenie Prezesa NFZ, w którym precyzujemy warunki udziału w pilotażu. W zarządzeniu zamieściliśmy wszystkie załączniki niezbędne do zawarcia umowy z NFZ na realizację programu pilotażowego, m.in. wzór wniosku i wzór umowy.
SPRAWDŹ: Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Jak podpisać umowę z NFZ? Krótka instrukcja:
- Uzupełnij w SZOI/Portalu Świadczeniodawcy dane dotyczące miejsca udzielania usług (zgodnie z instrukcją).
WAŻNE!
Apteki, które mają umowę z NFZ na realizację zalecanych szczepień w aptekach lub umowę ZPO, nie muszą uzupełniać danych, ponieważ są już one w systemie.
- Złóż wniosek do właściwego Oddziału Wojewódzkiego NFZ (jedna apteka = jeden wniosek) podczas trwania naboru. Wniosek jest załącznikiem do zarządzenia.
ZOBACZ: Nabór wniosków w Twoim Oddziale Wojewódzkim NFZ
- Wniosek z załącznikami powinien być sporządzony i podpisany elektronicznie oraz przekazany do oddziału NFZ przez funkcję „Komunikaty” w SZOI lub "Wiadomości" w Portalu Świadczeniodawcy.
WAŻNE!
Jeśli nie możesz podpisać wniosku lub załączników w formie elektronicznej, dopuszczamy złożenie własnoręcznie podpisanych dokumentów w siedzibie Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
- Nie musisz korzystać z aplikacji ofertowej.
- Po udostępnieniu szablonu umowy przez Oddział Wojewódzki NFZ, uzupełnij w systemie informatycznym informację o liczbie godzin pracy (zgodnie z instrukcją).
- Uzgodnij liczbę punktów, które będą do wykorzystania w ramach umowy (1 pkt = 50 zł). Na ich podstawie zostanie określona kwota zobowiązania.
UWAGA!
W przypadku osiągnięcia lub przekroczenia kwoty zobowiązania w umowie, na Twój wniosek Oddział Wojewódzki NFZ będzie reagował elastycznie i zwiększy pierwotnie ustaloną kwotę z zobowiązania.
TO WAŻNE: Pilotaż antykoncepcji awaryjnej bez limitów
- Podpisz umowę z NFZ (po spełnieniu wszystkich wymaganych warunków). Umowa obowiązuje od podpisania do 30 czerwca 2026 r.
- Dodatkowe informacje oraz instrukcje znajdziesz w ogłoszeniach o naborach do pilotażu, które są dostępne na stronach internetowych Oddziałów Wojewódzkich NFZ.
Jak rozliczyć umowę z NFZ?
Rozliczanie umów o realizację programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego
W celu prawidłowego przesłania danych komunikatem SWIAD, przygotowanym przez CeZ a przekazywanym przez apteki ogólnodostępne posiadające umowę na realizację pilotażu, apteka wykonuje następujące czynności:
1. utworzenie nowego użytkownika Portalu Świadczeniodawcy/Portalu SZOI z odpowiednimi uprawnieniami;
2. konfiguracja aplikacji gabinet.gov.pl (Dane logowania do sprawozdawczości NFZ) zgodnie z instrukcją udostępnioną przez CeZ;
3. ustalenie unikalnego numeru instalacji dedykowanego dla rozliczeń gabinet.gov.pl (identyfikator instalacji).
W celu realizacji powyższych czynności Narodowy Fundusz Zdrowia przekazuje przygotowane instrukcje odrębne dla aptek z województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko- mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego oraz świętokrzyskiego (Portal SZOI) oraz odrębnie dla aptek z województwa lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz pomorskiego (Portal Świadczeniodawców).
Dodatkowe informacje umieszczone są na Portalu Świadczeniodawcy/Portalu SZOI oddziałów wojewódzkich NFZ oraz są przekazywane przez pracowników oddziałów do których kontakt jest zamieszczony w instrukcjach.
Pliki do pobrania
Rozliczanie świadczeń farmaceutycznych Portal SZOI
Rozliczanie świadczeń farmaceutycznych Portal Świadczeniodawcy
WAŻNE!
Przypominamy, że zgodnie z art. 50 ustawy [Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 146] przed udzieleniem usługi farmaceuty dotyczącej zdrowia reprodukcyjnego należy zweryfikować prawo pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej.
Prawo do świadczeń powinno być zweryfikowane na podstawie numeru PESEL pacjenta przy użyciu elektronicznego system weryfikacji uprawnień (eWUŚ).
W przypadku braku numeru PESEL lub braku pozytywnej odpowiedzi w eWUŚ należy:
- przyjąć oświadczenie* pacjenta/przedstawiciela ustawowego albo opiekuna prawnego lub faktycznego oświadczenie o spełnieniu warunków osoby uprawnionej (według wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia [odnośnik: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia z dnia 4 marca 2021 r w sprawie wzorów oświadczeń o przysługującym świadczeniobiorcy prawie do świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2023 r, poz. 1043)])
- w XML SWIAD element of-oswiadczenie
*Pacjenci ubezpieczeni w innym niż Polska państwie członkowskim UE/EFTA nie są uprawnieni do składania oświadczeń o posiadaniu prawa do świadczeń, konieczne w ich przypadku jest okazanie stosownego dokumentu uprawniającego (szczegóły: Zasady potwierdzania prawa do świadczeń i rozliczania pacjenta unijnego.).
- przyjąć inny dokument** potwierdzający prawo do świadczeń zgodnie z Tabelą 11 Załącznika 3 Rozporządzenia Ministra Zdrowia [Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2019 r. w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 434, z późn. zm.).]
- w XML SWIAD element of-dokument
**W przypadku innego dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń kopię tego dokumentu należy przekazać wraz z rachunkiem do OW NFZ.
Zasady potwierdzania prawa do świadczeń i rozliczania pacjenta unijnego zostały opisane w komunikatach:
Pacjent unijny - niezbędnik świadczeniodawcy
Pacjent unijny - weryfikacja dokumentów uprawniających do świadczeń i Rozliczenie
Lista naborów wniosków do programu pilotażowego usług farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego (antykoncepcji awaryjnej) [WYBIERZ ODDZIAŁ NFZ]
Program pilotażowy usług farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego (antykoncepcji awaryjnej) - najczęściej zadawane pytania (Q&A) - aktualizacja 10.05.2024
We wzorze wniosku o umowę w części I: Dane rejestrowe – co wnioskodawca powinien wpisać w rubryce: Rodzaj rejestru?
W zależności jaką formę rejestracji posiada apteka. Zgodnie z tym, co zapisujemy również w umowie: KRS/EDG (CEIDG).
We wzorze wniosku o umowę, w części II: Przedmiot umowy, którego dotyczy wniosek – propozycja ilościowo-cenowa – w wierszu dla poszczególnych miesięcy wpisano: liczba, cena, a w wierszu dotyczącym IV kwartału jest liczba* cena. Co wnioskodawca powinien wpisać w poszczególne rubryki? Liczbę przewidywanych usług, cenę jednostkową usługi, czy liczbę przewidywanych usług*cena jednostkowa (ale wtedy powtórzy kwotę z kolejnego wiersza gdzie należy określić wartość)?
Powinno być wszędzie liczba*cena. Apteka podaje liczbę*50, bo tyle wynosi cena dla obu usług w zakresie świadczeń.
We wniosku o umowę w części II: Miejsce udzielania usług. Co należy wpisać w: Kod komórki część VII Kodu resortowego?
Może pozostać niewypełnione.
Kod zakresu świadczeń/usług?
Zgodnie z zarządzeniem: Kod 18.2400.000.02.
Nazwa zakresu świadczeń/usług?
Zgodnie z zarządzeniem: Usługa farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego.
Jaki kod wpisać w profil medyczny?
Należy wpisać kod: 999 Inne usługi realizowane w aptece.
Jaki kod wpisać w miejscu: Funkcja ochrony zdrowia?
Należy wpisać kod: HC.A.9 Inne usługi realizowane w aptece.
Jaki jest kod do miejsca?
W miejsce realizacji należy wpisać kod: 9994. Jeżeli apteka posiada zawartą umowę z NFZ na szczepienia, nie ma potrzeby wpisywania tej informacji powtórnie.
Jak oszacować wartość umowy?
Na podstawie przewidywanego przez wnioskodawcę zapotrzebowania na usługi w danej aptece. Przy szacowaniu można uwzględnić m.in. dotychczasowy obrót lekami stosowanymi w antykoncepcji awaryjnej, czy też dodatkowe okoliczności, które mają wpływ na zwiększenie zainteresowania tego typu usługami.
Jaką liczbę usług wpisać, jeśli moja realizacja dotychczas była na minimalnym poziomie?
Proponujemy wprowadzenie kilku - kilkudziesięciu usług miesięcznie (np. 15) i skumulowanie większości punktów w pierwszym miesiącu, w którym zacznie obowiązywać umowa. Środki będą do wykorzystania do końca trwania umowy.
Jakie będą konsekwencje, jeśli farmaceuta nie sprzeda leku pacjentce poniżej 18 roku życia?
Zarządzenie nie przewiduje w stosunku do wykonawcy programu sankcji z tytułu odmowy sprzedaży tabletki z uwagi na wiek pacjenta.
Czy pilotaż można rozliczać, co dwa tygodnie?
Zgodnie z zarządzeniem okresem sprawozdawczym jest miesiąc kalendarzowy. Apteka wystawia rachunek po upływie każdego miesiąca.
Jak wypełnić wniosek, jeżeli umowę ma realizować kilku farmaceutów?
Należy powielić rubryki określające personel i wypełnić je dla każdego zgłoszonego farmaceuty zgodnie ze schematem.
[1] Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 29 kwietnia 2024 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego (Dz. U. 2024 poz. 662).