Aktualności

Aktualności Centrali

Ponad 4,5 mld zł więcej dla szpitali

Ważne!
17-11-2022

W granicach pół miliarda zł na ten rok i ponad 4 mld zł na rok przyszły. To dodatkowe środki, które Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia uruchamiają na zwiększenie ryczałtu dla szpitali. W tym roku zyskają wszyscy ci, którzy wykazując dbałość o pacjentów przekroczyli graniczny poziom kwoty ryczałtu.

Do listopada już ponad 100 szpitali znacznie przekroczyło przyznany im ryczałt za minione miesiące i kierując się troską o dobro pacjentów nadal realizują świadczenia. Część z placówek przekroczyło ryczałt nawet o 30 procent, ale są i placówki, w których to przekroczenie osiąga poziom aż 60 procent.

- Takie szpitale należy zdecydowanie docenić. Dzięki nim odrabiamy zaległości zdrowotne z ponad 2-letniego okresu pandemii. Przekroczenie ryczałtu oznacza bowiem przyjmowanie zdecydowanie większej liczby pacjentów niż można było zakładać. Wspólnie z prezesem NFZ podjąłem decyzję, że placówkom, które przekroczyły ryczałt należy się gratyfikacja, czyli dodatkowe finansowanie i takie też zamierzamy już w grudniu wprowadzić – mówi minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

Przeczytaj cały artykuł na stronie Ministerstwa Zdrowia

Wszystkie aktualności