Aktualności

Aktualności Centrali

Ponad pół tysiąca punktów pobrań wymazów w Polsce

23-10-2020

Już w 530 punktach w Polsce można pobrać wymaz na obecność wirusa SARS-CoV-2. Ich liczba systematycznie rośnie, wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wykonanie testów. Tylko w ciągu tygodnia powstało 61 nowych punktów. Do każdego pobrania trzeba się dobrze przygotować. Poniżej praktyczna instrukcja. 

W Polsce funkcjonuje teraz 530 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2 (dane z 23.10.2020). Ich liczba systematycznie rośnie tak, aby w pełni zabezpieczyć potrzeby pacjentów. Tylko ciągu ostatniego tygodnia powstało 61 nowych punktów. W najbliższych dniach planowane jest uruchomienie kolejnych, szczególnie w miejscach, gdzie występuje wzrost zachorowań.

Liczba punktów w regionach

W Małopolsce działa 37 punktów pobrań wymazów. W tym tygodniu tylko w Krakowie powstały cztery nowe punkty, gdzie na badanie mogą zgłaszać się pacjenci, u których lekarze podejrzewają COVID-19. Jeden z nich - przy krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera od jutra, przez cały weekend, będzie otwarty 24 godziny na dobę. Dzięki temu pacjenci będą mogli wykonać wymaz o dowolnej porze. Nowe punkty pobrań w ostatnich dniach uruchomiono również w Tarnowie, Libiążu i Skawinie. Lista nie jest zamknięta, cały czas trwają intensywne prace nad stworzeniem kolejnych mobilnych punktów m.in. w Nowym Sączu.

W łódzkim oddziale wojewódzkim w ciągu kilku tygodni zwiększono ponad dwukrotnie liczbę punktów pobrań. Aktualnie funkcjonują 34 punkty, z czego 11 w samej Łodzi. Od piątku pracę 3 punktów w Łodzi wspierają żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.  

Na Mazowszu funkcjonuje obecnie 69 punktów pobrań, w samej Warszawie 23, są one usytuowanych w różnych częściach miasta, tak aby pacjenci mieli jak najłatwiejszy dostęp do badań. W najbliższych dniach planowane jest uruchomienie kolejnych
2 punktów w Radomiu oraz Kobyłce.

W województwie zachodniopomorskim od piątku, 23 października, przybył kolejny, już 21. punkt pobrań, uruchomiony w Szczecinie. Do tej pory w stolicy Pomorza Zachodniego pracowały dwa punkty pobrań. Od soboty, 24 października, wzmocniony zostaje punkt przy szczecińskim Szpitalu Klinicznym nr 1. Wojska Obrony Terytorialnej uruchamiają tu dodatkowe miejsce do mobilnego testowania, dzięki czemu czas pracy tego punktu zostaje wydłużony ponad dwukrotnie.

Również drugi szczeciński szpital kliniczny, na Pomorzanach, zwiększył swoją dostępność do 25 godzin tygodniowo, dzięki czemu każdego dnia  roboczego jest otwarty od południa do wieczora, do godz. 21. Także w Koszalinie zwiększyła się dostępność testów, poprzez wydłużenie czasu pracy jednego z dwóch w tym mieście punków pobrań – przy szpitalu MSWiA.  

Na Dolnym Śląsku mamy obecnie 35 punktów pobrań, z czego 10 funkcjonuje w samym Wrocławiu. W najbliższych dniach planowane jest uruchomienie kolejnych 4 punktów we Wrocławiu oraz Środzie Śląskiej, Wałbrzychu i Legnicy.

W województwie lubelskim w ostatnim czasie zwiększono trzykrotnie liczbę punktów pobrań. Aktualnie w regionie funkcjonują 33 punkty oraz 11 karetek wymazowych.

Ponadto ze względu na dużą liczbę zgłaszających się osób, punkty wydłużyły godziny pracy. W wielu miejscach test można wykonać nie tylko w godzinach porannych, lecz także w popołudniowych. Prace punktów pobrań na Lubelszczyźnie wspierają również żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W Wielkopolsce działa aktualnie 40 punktów pobrań. W samym Poznaniu pacjenci mają do dyspozycji 9 takich miejsc. W sobotę, 24 października, w stolicy Wielkopolski rozpoczną działalność kolejne dwa punkty. Na początku przyszłego tygodnia pierwszych pacjentów przyjmie również nowy punkt pobrań przy Stadionie Miejskim w Poznaniu wybudowany i uruchamiany we współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej. Punkty pobrań w Wielkopolsce, ze względu na coraz większą liczbę pacjentów, regularnie wydłużają godziny otwarcia.

Jak przygotować się do pobrania wymazu?

Jak wskazuje prof. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat, kolsuntant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej:

  • wymaz powinien być pobrany po upływie około 3 godzin od ostatniego posiłku
  • przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia
  • wymaz powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 3 godzinnego odstępu od zaaplikowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych (kropli, maści, aerozoli)
  • przed pobraniem materiału nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa
  • przed pobraniem należy wyjąć ruchome protezy zębowe.

Znajdź najbliższy punkt [mapa]

Wykaz punktów oraz codziennie aktualizowana specjalna mapa, na której zaznaczono lokalizację wszystkich miejsc pobrań, wraz z numerami telefonów oraz godzinami przyjęć, znajduje się na stronie pacjent.gov.pl.

Sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy punkt pobrań

W przypadku jakichkolwiek problemów, oddziały wojewódzkie NFZ podejmują natychmiastową reakcję, aby w pełni zabezpieczyć dostęp do punktów pobrań, szczególnie w miejscach, gdzie występuje wzrost zachorowań.

Wszystkie aktualności