Aktualności

Aktualności Centrali

Pracownicy NFZ oddali krew, która pomogła ponad 100 osobom

04-06-2019

Już po raz drugi Narodowy Fundusz Zdrowia przyłączył się do akcji honorowego krwiodawstwa. W ciągu dwóch lat pracownicy Centrali Funduszu oddali w sumie 19,5 litra krwi. Dzięki niej żyje teraz nawet 130 osób.

W tym roku akcja honorowego krwiodawstwa w Narodowym Funduszu Zdrowia odbyła się po raz drugi. W piątek, 31 maja, w siedzibie Centrali NFZ w Warszawie zorganizowano mobilny punkt poboru krwi. Oddało ją 21 pracowników. Partnerem akcji było Regionalnie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie (RCKiK).

Pomaganie mamy we krwi

W ciągu jednej sesji można pobrać od dorosłego człowieka 450 ml krwi. Tegoroczny wynik NFZ to blisko 9,5 litra krwi. W 2018 roku rezultat akcji był porównywalny – 10 litrów krwi. W ciągu dwóch lat pracownicy Funduszu oddali w sumie 19,5 litra krwi. Dzięki niej żyje dzisiaj nawet 130 osób. Statystycznie przyjmuje się, że jedna donacja może uratować życie aż trzem osobom1.

Chętnie włączamy się w ważne i służące dobru wspólnemu przedsięwzięcia prozdrowotne. W ten sposób udowadniamy, że nie tylko pracujemy na rzecz opieki zdrowotnej, ale robimy coś więcej – bezinteresownie pomagając człowiekowi, motywujemy do tego innych – podkreśla Andrzej Jacyna, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Rekordzistą jest Rafał Pawliński z Centrali NFZ, Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, który w ten sposób bezinteresowanie pomaga już 20 lat.

Krwi nie można wyprodukować. Jedyną drogą jej pozyskania jest pobranie od innej osoby. Zbliża się okres wakacyjny. Wtedy zapotrzebowanie na krew jest szczególnie wysokie, dlatego RCKiK organizują mobilne punkty, w których bezpiecznie można oddać krew. Obecnie w województwie mazowieckim brakuje krwi w grupach: ARh-, BRh-, ABRh- i 0Rh-2.

Pobiegniemy dla krwiodawców

Obok dzielenia się krwią, pracownicy NFZ wezmą udział w drugiej edycji charytatywnego KrwioBiegu. Zawody organizowane przez Mazowiecki Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża odbędą się w niedzielę, 16 czerwca, w Warszawie (przy Centrum Olimpijskim). Termin jest związany z rocznicą Światowego Dnia Krwiodawcy, który obchodzimy 14 czerwca.

Na starcie 10 km dystansu stanie kilkuosobowa drużyna biegowa NFZ. Środki z opłat wpisowych i aukcji charytatywnych, które będą odbywać się w trakcie wydarzenia, zostaną przeznaczone na pomoc krwiodawcom i ich rodzinom.

Ambasadorami biegu są Agata Matejczuk, biegaczka specjalizująca się w biegach ultra i biegach górskich oraz Marek Ulman, aktor telewizyjny i honorowy krwiodawca.


1 Dane za: Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA w Warszawie

2 Dane za: Regionalnie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie

Wszystkie aktualności