Aktualności

Aktualności Centrali

Profilaktyka łączy. NFZ nawiązał współpracę z KRUS i Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego

10-07-2024
 • Ścisła współpraca w obszarach zdrowia publicznego i profilaktyki. Taki cel stawiają przed sobą NFZ, KRUS i Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego.

 • Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał właśnie porozumienia w tej sprawie.

 • Skuteczne dotarcie z informacjami m.in. o programach profilaktycznych NFZ do osób z terenów wiejskich, to kluczowy element współpracy z KRUS. 

 • Stały rozwój portalu Diety NFZ oraz materiałów edukacyjnych dotyczących zdrowego odżywiania, profilaktyki żywieniowej oraz zdrowych nawyków. To fundament porozumienia z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego PZH-PIB.

 

Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał porozumienia o współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego PZH-PIB. Podstawą obu dokumentów jest profilaktyka zdrowotna.

 

Edukacja zdrowotna na wsi

Zacieśnienie relacji z KRUS ma pomóc w dotarciu z informacją o programach profilaktycznych i ofercie związanej ze zdrowym odżywianiem do mieszkańców terenów wiejskich.

Łączymy siły, aby wzmocnić profilaktykę zdrowotną w małych miejscowościach i wsiach. Wspólnie z Oddziałami Regionalnymi KRUS i podczas turnusów rehabilitacyjnych w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS będziemy edukować o zdrowiu, zachęcać do badań profilaktycznych i korzystania z naszego bezpłatnego portalu Diety NFZ – zaznacza Marek Augustyn, zastępca Prezesa NFZ.

Porozumienie podpisali (od lewej): Dariusz Rohde, prezes KRUS i Marek Augustyn, wiceprezes NFZ

 

Jeszcze ściślejsza współpraca NFZ z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego

Narodowy Fundusz Zdrowia i Instytut Zdrowia Publicznego łączy promowanie zdrowego odżywiania i zmiany nawyków żywieniowych. NFZ oferuje bezpłatny portal Diety NFZ, a Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB darmowe konsultacje dietetyczne online.

Teraz obie instytucje zacieśniają relacje.

Będziemy wspólnie opracowywać materiały edukacyjne, które skupią się na edukacji żywieniowej. To właśnie edukacja żywieniowa jest kluczowym elementem naszej współpracy. Do promocji postaw prozdrowotnych zaangażujemy naszych ekspertów oraz portal Diety NFZ i Centrum Dietetyczne Online – podkreśla Marek Augustyn.

 

Porozumienie podpisali (od lewej): Bernard Waśko, dyrektor NIZP i Marek Augustyn, wiceprezes NFZ

 

Diety NFZ – zmień swoje życie na zdrowsze

Wszystkie plany żywieniowe dostępne w portalu Diety NFZ powstały na bazie DASH (z ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension), czyli diety stosowanej w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia tętniczego.

To uniwersalna dieta o udowodnionych właściwościach prozdrowotnych, uznawana za jedną z najzdrowszych diet świata – jest zalecana przez wiele towarzystw naukowych.

Podstawą diety DASH warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz ryby, orzechy i nasiona.

 

Diety NFZ: co zyskujesz?

 • 19 planów żywieniowych opartych na diecie DASH, np.: cukrzyca, nadwaga i otyłość, nadciśnienie, Hashimoto, czy specjalne menu dla kobiet z zespołem policystycznych jajników
 • ponad 10 tys. przepisów opracowanych przez dietetyków
 • indywidualny wybór planu żywieniowego
 • plan żywieniowy dla całej rodziny
 • kilkadziesiąt filmów z poradami żywieniowymi i przepisami
 • artykuły z poradami na temat zdrowego odżywiania
 • e-booki z przepisami.

 

Diety NFZ: bezpłatne plany żywieniowe nawet na 28 dni

Aby korzystać z portalu, wystarczy założyć bezpłatne konto. Po zalogowaniu każdy użytkownik korzysta z menu przygotowanego aż na 28 dni.

Wybiera liczbę posiłków w ciągu dnia — od 3 do 5 oraz może wykluczyć z jadłospisu produkty, które zawierają np. gluten, laktozę, ryby, owoce morza czy mięso.

Jeśli nie chcemy zakładać konta, wtedy korzystamy z portalu NFZ bez logowania i mamy dostęp do zestawu posiłków na 3 dni.

 

Diety NFZ: kto najczęściej korzysta?

Obecnie w portalu jest zarejestrowanych ponad 900 tys. użytkowników. Większość, bo ok. 60%, to kobiety. Najczęściej z diet od NFZ korzystają osoby w wieku 20-30 lat oraz 40-latkowie. Przybywa także dojrzałych użytkowników po 60 roku życia.

Strona Diety NFZ odnotowała już blisko 20 milionów odsłon.

 

Diety NFZ: który plan żywieniowy jest najpopularniejszy?

Największym zainteresowaniem cieszy się plan żywieniowy Nadwaga i Otyłość (ten plan wybiera 32% użytkowników). Korzystający z portalu równie chętnie sięgają po plan Classic (30%). Użytkownicy coraz częściej decydują się też na rodzinny plan żywieniowy, dzięki któremu można wspólnie przygotować zdrowe i smaczne posiłki dla bliskich.

 

Diety NFZ: praktyczne e-booki

W portalu Diety NFZ pojawił się najnowszy e-book z przepisami na letnie posiłki na bazie sezonowych warzyw i owoców. To propozycja prostych do przygotowania, zbilansowanych potraw. W każdym przepisie podana jest kaloryczność, liczba porcji, czas przygotowania oraz zawartość białka i węglowodanów.

Sięgnij po sprawdzone przepisy z e-booka Kuchenne inspiracje z NFZ. Lato 2024

Wszystkie aktualności