Aktualności

Aktualności Centrali

Rozpoczynamy współpracę z Polskim Komitetem Paralimpijskim

06-02-2024

Promocja aktywności fizycznej oraz jej znaczenia dla rehabilitacji i profilaktyki zdrowotnej – to podstawa współpracy Narodowego Funduszu Zdrowia i Polskiego Komitetu Paralimpijskiego (PKPar), którą zainaugurowano 6 lutego 2024 r.

Współpraca Narodowego Funduszu Zdrowia z Polskim Komitetem Paralimpijskim to ważny krok w promocji zdrowia i profilaktyki przez aktywność fizyczną – podkreśla Małgorzata Dziedziak, wiceprezes NFZ.

Aktywność fizyczna – same korzyści

Regularna aktywność kształtuje odporność i wydolność organizmu, odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu prawidłowej masy ciała, i przeciwdziałaniu otyłości.

Zmniejsza również ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych, m.in. nadciśnienia tętniczego, chorób układu krążenia, nowotworów, cukrzycy typu 2. Co ważne, wpływa korzystnie również na zdrowie psychiczne.

Dla nich sport jest sensem życia

Propagowanie i rozwijanie sportu osób z niepełnosprawnościami to jeden z podstawowych celów Polskiego Komitetu Paralimpijskiego (PKPar). Dlatego PKPar od lat stara się różnymi drogami docierać do osób z niepełnosprawnościami w różnym wieku z propozycją udziału w warsztatach sportowo-aktywizujących i treningach.

Dla wielu uczestników takie zajęcia to znakomita forma rehabilitacji, a dla części z nich sport staje się sensem życia i pomysłem na przyszłość.

– Mam nadzieję, że przy wspólnych działaniach Narodowego Funduszu Zdrowia i naszych uda się nam dotrzeć do szerszej grupy ludzi, którzy rozpoczną swoją przygodę z aktywizowaniem się przez sport, a tym samym zadbają o profilaktykę zdrowotną – zaznacza Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.

Pomysły już są

NFZ wspólnie z PKPar zaplanował już pierwsze wspólne inicjatywy. Zaczynamy od „Środy z Profilaktyką”, czyli cyklicznej akcji edukacyjnej NFZ.

– Już 27 marca 2024 r. będziemy namawiać do aktywności fizycznej, jako sposobu na usprawnianie ciała. Chcemy głośno mówić o tym, że ćwiczenia, ruch na świeżym powietrzu czy sport są dla każdego, zarówno osób pełnosprawnych, jak i z niepełnosprawnościami – informuje wiceprezes Dziedziak.

Przedstawiciele PKPar wezmą również udział w projekcie opolskiego oddziału NFZ – „Zabierz swoje serce na spacer”, które odbędzie się w kwietniu i maju 2024 r. Będzie to okazja do wspólnego spaceru i treningów ze sportowcami-paralimpijczykami.

Wszystkie aktualności