Aktualności

Aktualności Centrali

Ruszyło ponad 100 punktów wymazowych dla osób z kwarantanny

11-05-2020

W poniedziałek, 11 maja, w całej Polsce rozpoczęło działalność 125 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. To miejsca, z których będą mogły skorzystać osoby przebywające na kwarantannie. Badanie jest bezpłatne. Usługę finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

W 11. dniu kwarantanny osoby skierowane na nią otrzymają smsa (treść poniżej) informującego o możliwości wykonania bezpłatnego testu na obecność koronawirusa. Badanie będzie można wykonać następnego dnia, czyli w 12. dobie kwarantanny w specjalnych punkach, popularnie zwanych drive-thru.

Wiadomość SMS, którą otrzymują osoby na kwarantannie. SMS informuje o możliwości skorzystania z bezpłatnego testu na koronawirusa

Treść smsa: W 12 dniu kwarantanny zrób bezpłatny test na koronawirusa. Adresy pkt. pobrań uzyskasz na pacjent.gov.pl lub dzwoniąc pod nr 800 190 590. Ministerstwo Zdrowia.

Pobranie wymazu finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ, ryczałt za co najmniej dwugodzinną działalność punktu pobrań w ciągu dnia wynosi 300 zł za dobę, oraz 21 zł za każde pobranie od pacjenta przebywającego na obowiązkowej kwarantannie.

Adam Niedzielski, prezes NFZ, w rozmowie z reporterką Polsat News

Otwarte właśnie punkty pobrań wymazów zwiększają dostępność do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 i jednocześnie gwarantują osobom z kwarantanny otrzymanie wyniku badania, który potwierdzi, że są zdrowe. Wymaz pobiera się bez wysiadania z samochodu. Szybko i bezpiecznie – podkreśla Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

W poniedziałek (11 maja) uruchomiono 125 punktów pobrań* w całej Polsce. Docelowo będzie ich blisko 150. Zaczną działać jeszcze w tym tygodniu. Na przykład w województwie łódzkim testy można wykonać w 7 funkcjonujących punktach. W województwie warmińsko-mazurskim utworzono 14 punktów pobrań. Są one rozmieszczone tak, aby każdy pacjent mógł wykonać bezpłatne badanie najbliżej swojego miejsca zamieszkania z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Punkt pobrań wymazów dla osób z kwarantanny przed Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej w Warszawie

W województwie lubelskim gotowych jest 10  punktów pobrań. Zostały przygotowane przez szpitale między innymi w Lublinie, Puławach czy Łukowie. Na Mazowszu działa 9 punktów, w kujawsko-pomorskim 6 punktów. W województwie świętokrzyskim jest 5 punktów pobrań, na Podlasiu - 6. Na Opolszczyźnie – 3, a na Podkarpaciu powstały 4 punkty pobrań.

Aktualna lista wszystkich działających punktów pobrań jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl. Także dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię NFZ800 190 590 – osoby na kwarantannie otrzymają adresy punktów wymazowych i godziny w których mogą się do nich zgłosić.

Mapa punktów poboru wymazów dla osób na kwarantannie

* Liczba punktów, stan na 11 maja 2020 r.

Wszystkie aktualności