Aktualności

Aktualności Centrali

Szczepienia populacyjne: ponad 98,5% Polaków ma dostęp do punktu szczepień blisko domu

05-01-2021

Blisko 6 tys. punktów szczepień i przeszło 7,3 tys. zespołów szczepiących weźmie udział w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. Oznacza to, że ponad 98,5% Polaków ma dostęp do punktu szczepień blisko miejsca zamieszkania.

Wykaz punktów szczepień został opublikowany na stronie gov.pl/szczepimysie. Według danych z 5 stycznia br. w całej Polsce do szczepienia populacyjnego zgłosiło się i zostało potwierdzonych niemal 6 tys. punktów szczepień. Podaniem preparatu zajmie się ponad 7,3 tys. zespołów szczepiących. Praktycznie każdy Polak ma dzisiaj dostęp do punktu szczepień niedaleko swojego miejsca zamieszkania.

Mapa punktów szczepień

Najwięcej punktów jest na Mazowszu – 841. W Małopolsce to blisko 500 punktów, na Śląsku – 671. Podkarpacie ma niemal 400 punktów, w województwie opolskim jest ich 169, a w lubuskim – 162.

Wykaz punktów jest na bieżąco aktualizowany. Zostanie uzupełniony o dane kontaktowe do każdego punktu. W połowie stycznia br. powstanie także specjalna, interaktywna mapa, dzięki której każdy znajdzie punkt szczepień w swojej okolicy.

Znajdź najbliższy punkt szczepień

Szczepienia przebiegają etapowo

Aktualnie trwa szczepienie grupy „0”, czyli m.in. personelu medycznego, w szpitalach węzłowych. Takich placówek w całym kraju jest 509. Do 14 stycznia trwają zapisy na szczepienia medyków w szpitalach węzłowych. Zgłoszenia przyjmowane są elektronicznie, przez formularz online, dostępny na stronie https://szczepieniakadry.rcb.gov.pl/

Dowiedz się więcej o szczepieniu personelu medycznego

15 stycznia br. rozpoczną się zapisy do szczepienia populacyjnego. Będzie można to zrobić

  • przez internet – zakładając Internetowe Konto Pacjenta lub logując się do IKP,
  • w punkcie szczepień
  • dzwoniąc na bezpłatną i całodobową infolinię Narodowego Programu Szczepień – 989.

Zaloguj się lub załóż konto w IKP

Rekord połączeń na infolinii

Infolinia jest czynna także teraz. Wybierając numer 989, można dowiedzieć się, m.in. jak wygląda procedura szczepienia, gdzie będzie można się zaszczepić oraz dlaczego warto skorzystać ze szczepienia. Wczoraj, 4 stycznia br., konsultanci infolinii odebrali rekordową liczbę połączeń – ponad 14 tys. To najwięcej rozmów od momentu uruchomienia infolinii. W sumie infolinia, działająca również w weekendy i święta, obsłużyła już przeszło 77 tys. połączeń.

Co musisz wiedzieć o szczepieniu?

Szczepienie przeciw COVID-19 jest bezpłatne. Każdy, kto zostanie zakwalifikowany do szczepienia przez lekarza i będzie zaszczepiony, otrzyma potwierdzenie przyjęcia pierwszej dawki preparatu, wraz z informacją o dacie podania drugiej dawki.

Wszystkie aktualności