Aktualności

Aktualności Centrali

Wideoinfolinia i wideoczat dla osób głuchych

01-04-2020

Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza i Polski Związek Głuchych, przy wsparciu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, uruchamiają wideoinfolinię dla osób głuchych, potrzebujących informacji na temat koronawirusa. Linia będzie działać przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, aby zapewnić stały dostęp do wsparcia i pomocy. Równolegle na stronie NFZ działa wideoczat z tłumaczem języka migowego.

Osoby głuche nie mogą, tak jak osoby słyszące, skorzystać z ogólnopolskiej infolinii telefonicznej w sprawie koronawirusa. Nie mogą też po prostu zadzwonić do placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Dlatego, jako ministerstwo zajmujące się dostępnością, zdecydowaliśmy się zainicjować powstanie wideoinfolinii dla osób głuchych – tłumaczy Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Działanie infolinii sfinansuje Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Decyzja PGNiG o wsparciu infolinii dla osób głuchych to wyraz naszej solidarności z najbardziej potrzebującymi. To też dowód na to, że przedsiębiorstwa, administracja i organizacje pozarządowe mogą wspólnie działać w tych trudnych chwilach – mówi Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG SA.

Jak będzie działać infolinia?

Infolinię będzie obsługiwał  Polski Związek Głuchych w trybie 24/7. W akcję zaangażowani są tłumacze Polskiego Języka Migowego z całej Polski, którzy będą pracować w systemie zmianowym na smartfonach lub laptopach z dostępem do Internetu.

Osoba głucha będzie mogła zadzwonić na infolinię i uzyskać informacje na temat koronawirusa oraz sposobu postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia. Uruchomienie infolinii będzie też korzystne dla placówek służby zdrowia oraz służb ratownictwa medycznego, gdyż ułatwi przeprowadzenie wywiadów lekarskich z pacjentami głuchymi i przyśpieszy ewentualną diagnozę i leczenie.

Z tłumaczami  będzie można się połączyć za pośrednictwem następujących narzędzi:

  • komunikator messenger, bezpośrednio ze strony fb koronawiruspjm
  • komunikator skype login: Koronawirus-Tłumacz PJM
  • komunikator IMO, który umożliwia połączenia na komputerze: nr 609 939 546
  • aplikacja tłumacz on-line języka migowego.

Głusi maja takie samo prawo do informacji jak wszyscy obywatele Polski. Musimy mieć narzędzie, które ten dostęp do informacji zagwarantuje. Infolinia to ułatwienie dla środowiska osób niesłyszących, ale również dla lekarzy, którzy mogą się od dziś wesprzeć pomocą tłumacza podczas kontaktu z osobą głuchą – podkreśla Krzysztof Kotyniewcz, prezes Polskiego Związku Głuchych.

Zobacz, jak działa wideoinfolinia Fundacji PGNiG oraz Polskiego Związku Głuchych

Źródło: PGNiG

Wideoczat NFZ z tłumaczem języka migowego

Równolegle na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia działa videoczat z obsługą języka migowego. Z tłumaczem można połączyć się od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.00. Usługa jest bezpłatna.

Skorzystaj z wideoczatu NFZ

Wszystkie aktualności