Aktualności

Aktualności Centrali

Z przepisów oferowanych przez NFZ korzysta blisko 870 tys. osób

27-02-2024

Tekst: Skosztuj zdrowia na portalu Diety NFZ

Portal Diety NFZ to więcej niż kolejna strona o odchudzaniu

W naszym portalu każdy znajdzie właściwe menu dla siebie. Co ważne, Diety NFZ są miejscem, dzięki któremu zmienimy nasze nawyki żywieniowe na zdrowsze. To prawdopodobnie jedyny portal w Polsce, który oferuje bezpłatne przepisy dla pacjentów z chorobami przewlekłymi – podkreśla Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ.

Wszystkie plany żywieniowe dostępne w portalu Diety NFZ powstały na bazie DASH (z ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension), czyli diety stosowanej w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia tętniczego. To uniwersalna dieta o udowodnionych właściwościach prozdrowotnych, uznawana za jedną z najzdrowszych diet świata – jest zalecana przez wiele towarzystw naukowych.

Podstawą diety DASH są:

 • warzywa i owoce
 • niskotłuszczowe produkty mleczne,
 • pełnoziarniste produkty zbożowe
 • ryby
 • orzechy i nasiona.

Diety NFZ: skosztuj zdrowia na każdy dzień

 

Diety NFZ: zdrowe menu w mgnieniu oka

W portalu NFZ znajdziemy zdrowe i smaczne przepisy, które są proste i szybkie w przygotowaniu.

Nad jakością planów żywieniowych i treści publikowanych na portalu Diety NFZ czuwa zespół dietetyków.

 

Diety NFZ: co zyskujesz?

 • 15 planów żywieniowych opartych na diecie DASH, np.: cukrzyca, nadwaga i otyłość, nadciśnienie, Hashimoto, czy specjalne menu dla kobiet z zespołem policystycznych jajników
 • ponad 9 tys. przepisów opracowanych przez dietetyków
 • indywidualny wybór planu żywieniowego
 • plan żywieniowy dla całej rodziny
 • inspirujące filmy z poradami żywieniowymi i przepisami
 • wciągające artykuły z poradami o zdrowym odżywianiu
 • e-booki z ciekawymi przepisami.

 

Diety NFZ: bezpłatne plany żywieniowe nawet na 28 dni

Aby korzystać z portalu, wystarczy założyć bezpłatne konto. Po zalogowaniu każdy użytkownik korzysta z menu przygotowanego na 28 dni.

Można również wypróbować portal bez logowania. Wtedy otrzymujemy przykładowy zestaw posiłków na 3 dni – wyjaśnia Paweł Florek.

Zalogowany użytkownik może wybierać liczbę posiłków w ciągu dnia — od 3 do 5 oraz wykluczać z jadłospisu produkty, które zawierają np. gluten, laktozę, ryby i owoce morza czy mięso.

 

Diety NFZ w liczbach

Obecnie w portalu jest zarejestrowanych blisko 870 tys. użytkowników. Większość, bo ok. 60%, to kobiety. Najczęściej z diet od NFZ korzystają osoby w wieku 20-30 lat oraz 40-latkowie. Przybywa także dojrzałych użytkowników po 60 roku życia.

Tylko w ciągu ostatniego roku strona Diety NFZ odnotowała ponad 15 milionów odsłon.

 

Diety NFZ: Który plan jest najpopularniejszy?

Największym zainteresowaniem cieszy się plan żywieniowy Nadwaga i Otyłość (ten plan wybiera 32% użytkowników). Korzystający z portalu równie chętnie sięgają po plan Classic (30%). Użytkownicy coraz częściej decydują się też na rodzinny plan żywieniowy, dzięki któremu można wspólnie przygotować zdrowe posiłki, które będą smakowały całej rodzinie.

 

Diety NFZ: praktyczne e-booki. Najnowszy jest o zdrowym posiłku do szkoły

Portal oferuje również ciekawe e-booki z przepisami.

Niedawno dodaliśmy nowy e-book w całości poświęcony posiłkom do szkoły. To zbiór propozycji potraw, które dziecko może spakować do plecaka. W każdym przepisie podajemy kaloryczność potraw, zawartość białka i węglowodanów oraz czas przygotowania – dodaje Paweł Florek.

Zdrowe śniadanie do szkoły nie musi być nudne. Otwórz się na nasze propozycje [E-BOOK] 

Wszystkie aktualności