Aktualności

Aktualności Oddziałów

Akcja informacyjna w aptekach

27-11-2020

Rusza kolejna akcja informacyjna mająca na celu przypomnienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas pandemii COVID-19. Do aptek w całej Polsce trafią plakaty z instrukcją postępowania przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem.

Z plakatów pacjent dowie się, co powinien zrobić, gdy pojawi się u niego gorączka, kaszel, duszności, utrata węchu lub smaku, a także co należy zrobić, aby zapobiec infekcji, albo ją zwalczyć.

Akcja informacyjna ma także przypomnieć pacjentom, że brak dolegliwości może uśpić naszą czujność i sprawić, że nieświadomie będziemy zarażać innych. Dlatego na przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia plakatach znalazła się informacja przypominająca zasadę DDMA+W.

D jak dystans

Zachowanie przynajmniej 1,5 m odległości od innych osób.

D jak dezynfekcja

Mycie rąk wodą z mydłem albo ich dezynfekcja płynem na bazie alkoholu (min. 60%). Czyszczenie i dezynfekcja powierzchni i przedmiotów, których często dotykamy.

M jak maseczka

Zasłanianie ust i nosa maseczką, szalikiem lub przyłbicą w przestrzeni publicznej.

A jak Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe

Instalacja bezpłatnej aplikacji STOP COVID ProteGO Safe, za pomocą której można otrzymać informację o bliskim kontakcie z osobą chorą.

W jak wietrzenie

Zapewnienie dostępu świeżego powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu. Zarówno w domu, jak i w pracy.

Ponadto na plakacie znajduje się zestaw praktycznych wskazówek, o tym, czego należy unikać oraz o czym trzeba pamiętać, aby zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Jest też instrukcja, jak zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), na którym można sprawdzić wynik testu na koronawirusa, a także informację, czy i ewentualnie jak długo jest się objętym kwarantanną lub izolacją domową.

Załóż konto i zaloguj się do IKP

Plakaty, które powstały przy udziale Naczelnej Izby Aptekarskiej, są dystrybuowane przez Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia. Można także pobrać je ze stron internetowych: www.gov.pl/koronawirus, Centrali oraz Oddziałów Wojewódzkich NFZ.

Sytuacja, w której się znaleźliśmy, przypomniała nam, że najlepszym sposobem na pokonanie pandemii jest wspólne działanie. Odpowiedzialność i przestrzeganie podstawowych zasad, są niezwykle istotne, aby zapewnić bezpieczeństwo nas wszystkich. Dlatego zachęcam Państwa do włączenia się w naszą akcję poprzez przekazywanie załączonych informacji do jak najszerszego grona odbiorców. Tylko wspólnie możemy uporać się z epidemią – podkreśla Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Walka z pandemią COVID-19 wymaga od każdego z nas świadomego podstępowania prozdrowotnego i poczucia społecznej odpowiedzialności. Włączenie farmaceutów w akcję informacyjną jest kolejnym ważnym krokiem propagującym prawidłowe postawy w czasie wzmożonego rygoru sanitarno-epidemiologicznego. Swobodny dostęp do aptek dla pacjentów sprawia, że wspólna akcja informacyjna ma szansę na dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w te działania – mówi Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Wszystkie aktualności