Aktualności

Aktualności Oddziałów

Badaj piersi! Październik miesiącem profilaktyki raka piersi

04-10-2016

Na raka piersi choruje wciąż zbyt wiele kobiet – podkreśla Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ. Fundusz przypomina wszystkim Paniom, że warto badać piersi w każdym wieku i zachęca do wykonywania bezpłatnych badań profilaktycznych – mammografii i USG piersi. Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, dlatego w tym czasie warto zwrócić szczególną uwagę na nasze zdrowie.

Mammografia i USG piersi – bezpłatne badania dla każdej kobiety, w każdym wieku

Fundusz finansuje nie tylko program profilaktyki raka piersi dla Pań w wieku 50-69 lat. USG piersi i mammografia to badania, które może zlecić każdy lekarz specjalista, szczególnie lekarz ginekolog i onkolog. W wielu poradniach ginekologicznych (w Łódzkiem jest ich ponad 200) jest aparat do badań USG, a każda poradnia ma obowiązek zapewnić pacjentkom dostęp do diagnostyki ultrasonograficznej. Lekarz może takie badania zlecić kobiecie w każdym wieku, tak często jak wynika to ze wskazań medycznych.

Samobadanie piersi – niedocenione badanie

Samokontrola piersi powinna być wykonywana przez kobiety od 20. roku życia aż do późnej starości. Badanie należy robić co miesiąc, po zakończeniu miesiączki. Kobiety, które już nie miesiączkują, powinny badać się w ten sam dzień każdego kolejnego miesiąca.

Samobadanie piersi

 

BRA DAY – straciłaś pierś? Skorzystaj z rekonstrukcji

22 października 2016 r. Szpital im. M. Kopernika w Łodzi wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi, Fundacją Pełną Piersią w Łodzi oraz Szkołą Filmową w Łodzi organizują trzeci polski BRA DAY (Breast Reconstruction Awareness). BRA DAY to międzynarodowa kampania edukacyjna, która poświęcona jest rekonstrukcjom piersi po mastektomii. Celem BRA DAY jest uświadomienie Polkom, które zachorowały na raka piersi i tym, które przeszły mastektomię, że mają prawo do bezpłatnej rekonstrukcji piersi.

Rekonstrukcja piersi – zabieg finansowany przez NFZ

NFZ finansuje w całości zabieg rekonstrukcji piersi wszystkim Paniom po mastektomii. Pobieranie dopłat lub opłat za ten zabieg jest niezgodne z prawem. Zabieg rekonstrukcji piersi przeprowadzany jest na oddziale szpitalnym na podstawie skierowania od lekarza specjalisty. Takie skierowanie może wystawić także lekarz, u którego leczymy się prywatnie. Z zabiegu można skorzystać na oddziałach chirurgii onkologicznej lub chirurgii plastycznej.

Rak piersi w Łódzkiem i w Polsce

Rak piersi to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego, który rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (np. płuc, wątroby, kości i mózgu). Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i około 14 proc. zgonów z tego powodu. 

W Polsce dałoby się uratować rocznie dwa i pół tysiąca kobiet. Niestety, w 80 proc. przypadków diagnoza jest zbyt późna (wg Polskiej Unii Onkologii).

W Łódzkiem z badań w ramach programu profilaktyki raka piersi skorzystało (wg stanu na 1 września 2016 r.) 44,23 proc. kobiet, co stawia województwo łódzkie na 5. miejscu w Polsce.

Więcej informacji na stronie Łódzkiego OW NFZ

źródło - Łódzki OW NFZ

Wszystkie aktualności