Aktualności

Aktualności Oddziałów

Czerniak pod lupą: Aż 1200 badań w jeden dzień

30-05-2019

Ponad 1200 osób sprawdziło swoje znamiona podczas Dnia Otwartego w Oddziałach NFZ poświęconego profilaktyce nowotworów skóry. Wśród nich pani Elżbieta, pan Henryk i mały Bartek. Towarzyszyliśmy im w trakcie badań dermatoskopem.

Panią Elżbietę, pana Henryka i Bartka, mimo że są w różnym wieku i mieszkają setki kilometrów od siebie, łączy troska o zdrowie. Wszyscy – 25 maja, w sobotę – przyszli do punktów Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie skorzystali z bezpłatnych badań znamion skórnych. W sumie w całej Polsce na ten sam krok zdecydowało się ponad 1200.

Cieszy nas tak duże zainteresowanie wspólną akcją NFZ i Ministerstwa Zdrowia. Przykładamy dużą wagę do profilaktyki, co znalazło znaczące odzwierciedlenie w przyjętej niedawno „Strategii rozwoju NFZ na lata 2019-2023”. Chcielibyśmy, aby Polki i Polacy w znacznie większym stopniu niż dotychczas dbali o swoje zdrowie. Przyniesie to wymierne korzyści w postaci mniejszej zachorowalności, ale również w aspekcie ekonomicznym. Profilaktyka jest zdecydowanie tańsza od medycyny naprawczej – podkreślił Adam Niedzielski, zastępca prezesa NFZ do spraw organizacyjnych.

Nadal lekceważymy nowotwory skóry

Według prof. Ireny Waleckiej, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie dermatologii i wenerologii oraz kierownika Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie wiemy już sporo o czerniaku. Zdecydowanie mniej o nieczerniakowych nowotworach skóry. Do tego często bagatelizujemy podejrzane znamiona.

Nieczerniakowe nowotwory skóry (rak kolczysto- i podstawnokomórkowy) należą do najczęściej diagnozowanych nowotworów u osób rasy białej. Nowotwory te często wymagają pilnej diagnostyki i leczenia, ale niestety niejednokrotnie są przez pacjentów lekceważone – zauważa prof. Walecka.

Liczne kampanie społeczne, w tym kampania Ministerstwa Zdrowia — Planuję Długie Życie — wzmogły naszą czujność w kierunku czerniaka. Znacznie gorzej jest ze świadomością o równie groźnych nieczerniakowych nowotworach skóry.

Często nie wzbudzają one obaw u pacjentów i wykrywane są dopiero w fazie zaawansowanej. Wcześnie rozpoznane dają niemal 100% szanse na wyleczenie – argumentuje prof. Walecka.

Zrobili badania i nie żałują

Zagrożenia nie zlekceważyli ci, którzy w sobotę, 25 maja, zgłosili się na bezpłatne badania w Dniu Otwartym w Oddziałach NFZ.

Panią Elżbietę spotkaliśmy w Lublinie, w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Mam znamię na policzku. Co prawda już od dawna, ale ostatnio zaczęło się zmieniać – zauważa.

Pani Elżbieta jest po siedemdziesiątce. Czerpie z życia pełnymi garściami, m.in. dlatego, że regularnie się bada. Gdy dowiedziała się o Dniu Otwartym NFZ nikt nie musiał namawiać jej do wizyty w COZL. Postanowiła zbadać podejrzane znamię.

Podobnie zrobił pan Henryk z Zielonej Góry.

Wszystkie znany na skórze, które od lat mnie niepokoiły dzisiaj zbadałem – mówił z przekonaniem.

Zaznacza, że warto było przyjść do szpitala MSWiA, który patronował naszej akcji w województwie lubuskim.

Tak samo uważa pan Michał, tata małego Bartka z Krakowa. Obaj pojawili się rano przy Prądzyńskiej 76 w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, gdzie czekaliśmy na pacjentów wspólnie z lekarzem dermatologiem.

Bartek był bardzo dzielny. Przekonał się, że badanie nie boli i jednocześnie jest bardzo potrzebne.

Takie akcje mają ogromne znaczenie

Potwierdzają to wyniki Dnia Otwartego w Oddziałach NFZ. Na 1233 skontrolowane osoby 177 (14,35%) dostało zalecenie do dalszych konsultacji ze specjalistami. Natomiast u 25 osób (2,02%) podczas badań lekarze stwierdzili zmiany rakowe, zarówno czerniaki, jak i nieczerniakowe nowotwory skóry.

Akcje organizowane przez NFZ mają ogromne znaczenie – uważa Hanna Walenczykowska, dziennikarka Exspressu Bydgoskiego, zajmująca się zdrowiem. – Wczesne wykrycie chorób zwiększa skuteczność leczenia. Warto więc skorzystać z takich możliwości – namawia.

Dzień Otwarty poświęcony profilaktyce nowotworów skóry zorganizowały wspólnie Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia w ramach kampanii społecznej – Planuję Długie Życie.

Wszystkie aktualności