Aktualności

Aktualności Oddziałów

Depresja - więcej niż smutek - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

22-02-2023

Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Dane NFZ wskazują, że w 2021 r. świadczenia z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji udzielono 682 tys. pacjentom.

Smutek czy depresja

Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważnym zaburzeniem psychicznym. Depresja znacznie utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca czy relacje z innymi ludźmi. Jest źródłem cierpienia dla osób jej doświadczających. Pojawia się uczucie bezsilności, bezradności, unikamy spotkań ze znajomymi, towarzyszy nam ciągłe uczucie zmęczenia.  Często pierwsze objawy pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów.

Objawy depresji - nie lekceważ!

Najczęstsze objawy depresji

  • obniżony nastrój, stałe odczuwanie smutku i przygnębienia
  • zaburzenia apetytu
  • utrata zainteresowania, zobojętnienie, brak wiary w siebie
  • problemy ze snem
  • poczucie bezsilności, bezsensu życia
  • myśli samobójcze
  • problemy z pamięcią i koncentracją.

Zapobiegaj depresji i prowadź zdrowy styl życia

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania, a także leczenia depresji jest aktywność fizyczna. Spacery i szybki marsz to rodzaj wysiłku, który jest najbardziej uniwersalny, niewymagający a przynoszący wymierne efekty.

W depresji również żywienie ma znaczenie! Prawidłowe odżywianie wpływa na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Wiele praktycznych porad i gotowe przepisy znajdziesz planie żywieniowym DASH Depresja na bezpłatnym portalu:

https://diety.nfz.gov.pl.

Zdrowe Dane o depresji

Dane NFZ wskazują, że refundowane leki przeciwdepresyjne w 2021 r. wykupiło 1,5 mln osób i było to o 59% więcej niż w 2013 r. Uwagę zwraca rosnąca liczba osób poniżej 18. r.ż., dla których zrealizowano recepty na leki przeciwdepresyjne. Wartość refundacji tych leków wyniosła w 2021 r. 191 mln zł. Więcej dowiesz się z raportu NFZ o zdrowiu. Depresja

ZOBACZ RAPORT

 

O przyczynach depresji oraz jak pomóc osobie chorej na depresję dowiedzą się Państwo​ z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Depresja - więcej niż smutek - MATERIAŁY EDUKACYJNE

 

Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie o rozpoznaniu, leczeniu i profilaktyce depresji mówią dr n. med. Maciej Żerdziński – psychiatra ​ oraz mgr Justyna Soroka psycholog, psycholog dziecięcy.

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

Wszystkie aktualności