Aktualności

Aktualności Oddziałów

Dlaczego warto się szczepić? - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

10-01-2024

Zima to okres wzmożonych zachorowań, m.in. na grypę i COVID-19. W ramach dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” mówimy o ważnej roli szczepień jako skutecznym i bezpiecznym sposobie ochrony przed chorobami zakaźnymi.

Grypa to nie zwykłe przeziębienie - to groźna, ostra choroba zakaźna, która w postaci powikłań może w konsekwencji stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Starsze osoby mają niższą odporność, ciężej przechodzą grypę i Covid-19 może u nich dojść do zaostrzenia chorób przewlekłych oraz pojawić się wirusowe zapalenie płuc czy mięśnia sercowego jako powikłanie. Szczepienie zmniejsza to ryzyko.

Profilaktyka to nie tylko ochrona nas samych, ale również naszych bliskich oraz społeczności, w której żyjemy. Eksperci podkreślają, że istnieją konkretne kroki, które każdy z nas może podjąć, aby zminimalizować ryzyko zachorowania.

O tym, jakie są różnice między grypą a przeziębieniem i COVID-19; jak odróżnić objawy tych chorób oraz jakie mogą być powikłania przeczytasz w artykule Przeziębienie, grypa czy COVID-19? Jak to rozpoznać?.

Zapraszamy też do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie o objawach grypy, powikłaniach i profilaktyce mówią nasi eksperci: dr nauk medycznych Michał Świerszcz, kierownik Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gliwicach oraz dr Paweł Mieszczański, zastępca dyrektora ds. medycznych SP ZOZ Szpitala MSWiA w Katowicach im. Sierżanta Grzegorza Załogi.

 


Dla kogo szczepionki są bezpłatne, a dla kogo ze zniżką? Kto płaci za podanie szczepienia? Kto może Cię zaszczepić? O tym dowiesz się z poradnika

Szczepienia przeciw grypie, COVID-19 i pneumokokom. Co warto wiedzieć?


 

Zadbaj o swoje zdrowie i dołącz do nas w Środę z Profilaktyką!

Zachęcamy do lektury i dystrybucji materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wraz z informacją o cyklu NFZ „Środa z Profilaktyką”.

Zapraszamy również do stanowisk ds. profilaktyki i promocji zdrowia w siedzibach oddziałów wojewódzkich NFZ, przy których doradcy klientów: 

  • udzielają informacji o programach profilaktycznych realizowanych przez Fundusz
  • doradzają, jak się zgłosić do tych programów i wziąć w nich udział
  • poinformują o zasadach zdrowego żywienia i możliwości korzystania z bezpłatnego portalu z dietami DietyNFZ.

Profilaktyka i zdrowy styl życia w okresie zimowym - MATERIAŁY EDUKACYJNE

 
Środy z Profilaktyką - akcja edukacyjna Narodowego Funduszu Zdrowia

To cykliczna akcja edukacyjna Narodowego Funduszu Zdrowia o profilaktyce chorób i promocji zdrowia.

W każdą środę, wspólnie z ekspertami, omawiamy inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z Profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji zachęca popularyzuje i wspiera postawy prozdrowotne, pomaga w budowaniu odpowiedzialności za własne zdrowie i zacieśnia współpracę z organizacjami pacjenckimi.

Wszystkie aktualności