Aktualności

Aktualności Oddziałów

Karta EKUZ – Twoje wakacyjne ubezpieczenie na wszelki wypadek

Ważne!
13-06-2019

Jest niewielka, przypomina kartę płatniczą, ale ma ogromną moc. W razie choroby lub wypadku na wakacjach dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) korzystasz z publicznej służby zdrowia państwa, w którym wypoczywasz. Teraz wyrabiając EKUZ zyskujesz 3 lata ważności karty*.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to Twój wakacyjny niezbędnik. Pamiętaj o niej, gdy planujesz urlop na terenie Unii Europejskiej, bądź wybierasz się do Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

Karta jest niewielka, dlatego na pewno zmieści się w każdym podręcznym bagażu. Za to ma ogromne znaczenie, gdy będziesz potrzebował pomocy lekarza podczas pobytu za granicą.

Dlaczego warto wyrobić kartę EKUZ?

Niebieska, plastikowa karta potwierdza, że możesz skorzystać ze świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu w państwach:

  • Unii Europejskiej
  • Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), czyli Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

W praktyce oznacza to, że świadczenia publicznej opieki zdrowotnej państwa, w którym wypoczywasz lub spędzasz wakacje, będzie udzielane  na tych samych warunkach, co ubezpieczonym obywatelom tego państwa.

O czym musisz wiedzieć nawet, gdy masz kartę EKUZ?

  • Zakres świadczeń dostępnych za granicą może być szerszy od tych udzielanych w Polsce bądź węższy, np. w Austrii, w pełni odpłatne jest ratownictwo górskie.

Czy wiesz, że…

W większości unijnych państw obowiązuje zasada współpłacenia za leczenie, dlatego jeśli będziesz potrzebował pomocy, możesz zostać poproszony o dodatkową opłatę np. za wizytę lekarza. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w praktycznym informatorze, który dostaniesz razem z kartą EKUZ.

  • W niektórych państwach, np. we Francji, płacąc za leczenie ambulatoryjne sięgasz do swojego portfela i po zakończeniu leczenia występujesz o zwrot kosztów. Starasz się o to na miejscu lub po powrocie do Polski.
  • Idąc do lekarza upewnij się, że działa on w publicznym systemie opieki zdrowotnej państwa, w którym przebywasz, ponieważ tylko w publicznej jednostce medycznej karta zostanie uznana.
  • Pamiętaj, że koszty ewentualnego transportu do Polski nie mieszczą się w katalogu usług, udzielanych na podstawie karty EKUZ. Pokrywasz je wyłącznie z własnej kieszeni.

Sposobem na uniknięcie dodatkowych opłat jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej.  

Złóż wniosek i zyskaj spokój na 3 lata

Od 1 czerwca 2019 roku karta EKUZ jest ważna 3 lata. To dwukrotnie dłużej niż dotychczas. Wyrabiając kartę teraz możesz zaplanować swoje wakacje i wyjazdy okazjonalne na długie 36 miesięcy do przodu. Już nie martwisz się, że nie dostaniesz karty na czas lub zapomniałeś złożyć wniosku o EKUZ. Zyskujesz 3 lata spokoju i gwarancję bezpieczniejszych urlopów.

Jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia daje taką możliwość, to z niej korzystam – przekonuje Piotr Półtorak, który po EKUZ przyszedł do Podlaskiego Oddziału NFZ.

* Trzyletni okres ważności karty dotyczy zatrudnionych oraz osób prowadzące pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą. Dla dzieci (do ukończenia 18 lat) i emerytów EKUZ jest wydawany aż na pięć lat.

Czy wiesz, że…

Od grudnia 2005 roku wydaliśmy już ponad 27 mln kart EKUZ.

EKUZ – ile się czeka?

Wyrobienie karty jest bardzo proste i trwa zaledwie kilka minut. Przyjdź do najbliższego oddziału NFZ lub delegatury NFZ, złóż wniosek i kartę dostajesz od ręki. Szybko, sprawnie, wygodnie.

 

 

 

Czy wiesz, że…

Składając wniosek w Twoim Oddziale Wojewódzkim NFZ lub Delegaturze NFZ koniecznie musisz mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, np. dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport.

Wniosek o EKUZ możesz też złożyć elektronicznie, nie wychodząc z domu. Wystarczy, że wyślesz e-maila ze skanem wniosku lub skorzystasz z Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP najbliższego oddziału NFZ. Kolejną możliwością jest nadanie wniosku na poczcie lub wysłanie go faksem.

 

 

Czy wiesz, że…

Twój wniosek jest ważny TYLKO, GDY GO PODPISZESZ!

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Skorzystaj z naszego przewodnika, w którym krok po kroku pokazujemy, jak wyrobić kartę EKUZ.

POLECAMY Jak wyrobić kartę EKUZ? Przewodnik krok po kroku

Wszystkie aktualności