Aktualności

Aktualności Oddziałów

Korzyści zdrowotne karmienia piersią - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

30-05-2023

W dniach od 26 maja do 1 czerwca trwa Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią.  W ramach dzisiejszej akcji „Środa z Profilaktyką” Narodowy Fundusz Zdrowia mówi o korzyściach płynących z karmienia piersią dla dziecka i dla matki.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyłączne karmienie piersią zalecane jest przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Pokarm kobiecy ma unikalne właściwości. Zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia.

Korzyści nie do przecenienia

Mleko mamy zawiera wszystkie niezbędne, a ponadto łatwo przyswajalne składniki:

  • białka,
  • tłuszcze,
  • cholesterol,
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe,
  • cukry,
  • niezbędne minerały
  • wszystkie witaminy, z których jedynie witaminy D i K występują w małych stężeniach.

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Od 1993 roku, między 26 maja a 1 czerwca obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią. 

Karmienie piersią ma ogromne znaczenie dla przyszłości niemowlęcia: zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, alergii i infekcji, wzmacnia odporność organizmu, nawet w dorosłym życiu.

Pokarm kobiecy ma unikalne właściwości – zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia, a jego skład dostosowuje się do potrzeb rosnącego malucha.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią

 

O tym, jakie są zalety karmienia piersią dla dziecka, jak często karmić malucha i jakie korzyści zdrowotne zyskuje matka, dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Korzyści zdrowotne karmienia piersią — MATERIAŁY EDUKACYJNE

 

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

Wszystkie aktualności