Aktualności

Aktualności Oddziałów

Podlaski OW - 19 sierpnia konferencja nt. profilaktyki kobiecych nowotworów

18-08-2015

W ramach zawartej w maju koalicji „Mamy Zdrowe Mamy”, Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ oraz Wojewódzkie Ośrodki Koordynujące programy profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy i raka piersi zapraszają do wzięcia udziału w kolejnej konferencji poruszającej tematykę kobiecych nowotworów.

Rak szyjki macicy i rak piersi to najczęściej występujące nowotwory złośliwe u kobiet. Wciąż nie wszystkie Polki wykonują badania profilaktyczne. Najwięcej pań – prawie 54% - korzysta z badań profilaktycznych raka piersi w województwie lubuskim, najmniej w województwie małopolskim - 37%. Województwo podlaskie plasuje się w połowie stawki z wynikiem 43%. W naszym województwie najczęściej panie badają się w powiecie hajnowskim (53%), najrzadziej w powiecie łomżyńskim - 32%.

Niestety wyniki są dużo niższe w przypadku populacji korzystającej z programów profilaktycznych raka szyjki macicy. Najwięcej pań wykonuje badania w województwach zachodnio-pomorskim (28%), pomorskim (25,5%) i warmińsko-mazurskim (30%), zaś najmniej w województwie wielkopolskim (16%) i mazowieckim (18%). W naszym województwie niecałe 24% mieszkanek objętych programem profilaktycznym zgłasza się na badania. Najwięcej - w powiecie sokólskim - 29%, najmniej – 8% - bada się w powiecie sejneńskim.

Bezpłatna cytologia i mammografia zajmują tylko kilka minut, które warto poświęcić, by upewnić się, czy wszystko jest w porządku.

Tym razem spotkanie odbędzie się 19 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Wysokiem Mazowieckiem przy ul. Ludowej 15A. Początek o godz. 11:00.

Program konferencji:

11.00 - 11.15 - Przywitanie gości i otwarcie spotkania.

11.15 – 11.35 – „Populacyjny Program Wykrywania Raka Piersi w Województwie Podlaskim”, mgr Katarzyna Maksimowicz - Kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

11.35 – 11.55 – „Czy w XXI wieku rak szyjki macicy zniknie jako choroba. Ocena realizacji Programu Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy”, Prof. dr hab. n. med. Piotr Knapp - Kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

 11.55 – 12.15 – „Profilaktyka chorób nowotworowych żeńskiego narządu płciowego”, - dr n. med. Agnieszka Wojno.

 12.15 – 12.35 – „Realizacja Programów Profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w Województwie Podlaskim”- mgr Monika Mróz - Biuro Prasowe podlaskiego oddziału NFZ.

Kampania „Mamy Zdrowe Mamy” potrwa do końca roku. Przystąpienie do koalicji jest dobrowolne, nie wiąże się z żadnym wkładem finansowym. Każdy z partnerów ma możliwość powadzenia działań i finansowania przedsięwzięć, które będą służyć ogólnemu celowi koalicji. Do akcji włączyli się: Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Uniwersytecki Szpital Kliniczny, Białostockie Centrum Onkologii, a także Starostwa Powiatowe w Sokółce i w Hajnówce.

 

ZAPRASZAMY!

źródło - Podlaski OW NFZ

Wszystkie aktualności