Aktualności

Aktualności Oddziałów

#PokonajCukrzycę – finał Dnia Otwartego w NFZ

04-07-2019

Pod tym hasłem, 27 czerwca, zorganizowaliśmy Dzień Otwarty w naszych oddziałach wojewódzkich, poświęcony profilaktyce cukrzycy i zdrowej diecie. Frekwencja zaskoczyła. Z bezpłatnych badań poziomu cukru we krwi skorzystało ponad 2,5 tys. osób.

– Powszechnie cukrzyca postrzegana jest jako problem podwyższonego poziomu glukozy. Nie jest to do końca ścisłe. Cukrzyca to zespół złożonych zaburzeń metabolicznych, które prowadzą do tzw. późnych powikłań, mogących doprowadzić do kalectwa i przedwczesnej umieralności – podkreśla prof. Krzysztof Strojek, specjalista diabetolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

Specjaliści szacują, że w Polsce cukrzycę ma ponad 2,2 mln osób. Kolejne pół miliona nawet o tym nie wie. Narodowy Fundusz Zdrowia nie jest na to obojętny, dlatego we czwartek, 27 czerwca, zorganizował Dzień Otwarty w swoich oddziałach wojewódzkich, poświęcony tej słodko-gorzkiej chorobie.

Ogranicz ryzyko choroby: badaj cukier, jedz zdrowo i bądź aktywny

W ostatnich trzech dekadach nastąpił ponad trzykrotny wzrost liczby chorych, a prognozy wskazują, że wciągu najbliższych 20 lat liczba chorych na cukrzycę na świecie przekroczy 600 mln. – wskazuje prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Akcje społeczne są jednym ze skuteczniejszych sposobów na zachęcenie nas samych do właściwej profilaktyki, regularnych badań cukru, zmiany diety na zdrowszą i większej aktywności, które mają spore znaczenie w zmniejszeniu ryzyka zachorowania.

– To apelowanie dziś wybrzmiewa jeszcze głośniej i wymaga stanowczych działań na szczeblach lokalnych i krajowych, aby priorytetowo traktować działania zmierzające do zwiększenia skuteczności prewencji i leczenia cukrzycy, ograniczając wymiar jej niekorzystnych następstw, jakimi są przewlekłe powikłania – dodaje prof. Zozulińska-Ziółkiewicz.

Przyszłam po EKUZ, wyszłam przebadana

Pani Irena z Warszawy była jedną z 221 osób, które 27 czerwca odwiedziły Mazowiecki Oddział Wojewódzki Funduszu. Jak większość przyszła wyrobić kartę EKUZ, ponieważ niedługo wybiera się na wakacje. Gdy dowiedziała się o profilaktycznej akcji NFZ, bez wahania zmierzyła sobie cukier i ciśnienie tętnicze.

POLECAMY Karta EKUZ – Twoje wakacyjne ubezpieczenie na wszelki wypadek

W Wielkopolskim oddziale NFZ spotkaliśmy panią Ewę. Zgłosiła się na darmowe badania, bo woli dmuchać na zimne. Niepokoiła się, ale jej wynik był w normie. W Poznaniu w akcji #PokonajCukrzycę wzięło udział 180 osób.

Pan Przemek z Łodzi przyjechał na dzień otwarty na pełnym gazie. Zostawił swój motor przed oddziałem Funduszu przy Kopcińskiego 58, wziął kartę EKUZ, sprawdził cukier we krwi i śmignął w dalszą drogę. Był jedną ze 150 osób, które skorzystały z bezpłatnej akcji NFZ w województwie łódzkim.

W Lublinie do akcji #PokonajCukrzycę dołączył Andrzej Jacyna, prezes NFZ, który zatrzymał się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w drodze do Chełma, gdzie podpisał list intencyjny w sprawie uruchomienia w tym mieście Centrum Usług Wspólnych NFZ.

POLECAMY Pierwsze w Polsce Centrum Usług Wspólnych NFZ powstanie w Chełmie

„Dobrze, że robicie takie badania”

Obok kontroli cukru we krwi i ciśnienia tętniczego sporo mówiliśmy o zmianie diety na zdrowszą i bardziej urozmaiconą i zbilansowaną. Właśnie taką znajdzie każdy, kto założy konto w portalu diety.nfz.gov.pl. Zyska wtedy dostęp do gotowych przepisów na smaczne dania aż na 28 dni. Zupełnie za darmo.

Zachęcali do tego dietetycy i edukatorzy diabetologiczni, m.in. w Opolu. Doradzali również, jak żyć z chorobą i minimalizować ryzyko jej poważnych konsekwencji.

POLECAMY Dieta DASH od NFZ — darmowe, zdrowe i smaczne menu aż na 28 dni

W całej Polsce z badań cukru skorzystało ponad 2,5 tys. osób. Wśród nich 64 (2,5%) miało podwyższone wyniki. Wszyscy dostali zalecenie, aby zgłosić się do lekarza. Na darmową poradę u dietetyka i edukatora diabetologicznego zdecydowało się przeszło 1100 osób.

 

Dobrze, że robicie takie badania – przyznaje pani Amelia, która zrobiła je w Świętokrzyskim Oddziale Wojewódzkim NFZ.

Słodkie wsparcie

Dzień Otwarty w NFZ odbył się dzięki zaangażowaniu i wsparciu naszych partnerów. Dziękujemy lekarzom, pielęgniarkom, studentom uniwersytetów medycznych, dietetykom, edukatorom diabetologicznym, organizacjom pozarządowym, Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu oraz mediom.

POLECAMY Zobacz więcej zdjęć na naszym Twitterze

Wszystkie aktualności