Aktualności

Aktualności Oddziałów

Półmetek wakacji za nami - pamiętajmy o bezpieczeństwie i zdrowiu

27-07-2018

To już półmetek wakacji. Wielu z nas korzysta z wypoczynku w górach, nad jeziorami czy morzem. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina w jaki sposób możemy skorzystać z pomocy medycznej w przypadku urazu, choroby czy pogorszenia stanu zdrowia, które mogą się zdarzyć podczas urlopu.

Przebywając na urlopie poza miejscem zamieszkania w razie nagłego zachorowania lub urazu, możemy skorzystać z różnych form pomocy w zależności od stanu zdrowia:

  • Podstawowa opieka zdrowotna - w razie lżejszych dolegliwości 

W ramach podstawowej opieki zdrowotnej, przebywając poza miejscem zamieszkania,  możemy zgłosić się do dowolnej przychodni POZ by uzyskać pomoc lekarską lub pielęgniarską. Lekarz POZ sprawuje opiekę w przychodni od poniedziałku do piątku między godz. 8.00 a 18.00. 

  • Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Nocna i świąteczna pomoc medyczna jest udzielana w dni powszednie w godzinach od 18.00 do 8.00 rano oraz całodobowo w dni wolne od pracy. Z pomocy możemy skorzystać w razie nagłego zachorowania, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy lub gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

  • Szpitalne Oddziały Ratunkowe, Izby Przyjęć - w przypadku nagłego urazu lub zagrożenia życia i zdrowia!

Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR) - udzielają pomocy medycznej osobom w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Do SOR można zgłosić się np. w przypadku urazu, złamania czy nagłego pogorszenia stanu zdrowia. SOR nie zastępuje jednak  lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej.

Adresy i numery telefonów do placówek medycznych zanajdziesz tutaj

źródło - Biuro Komunikacji Społeczej

Wszystkie aktualności