Aktualności

Aktualności Oddziałów

Ponad 100 nowych punktów wymazowych

03-12-2021

W kraju działają już 603 punkty pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca w kraju uruchomiono ponad 100 nowych punktów wymazowych.

Decyzje o uruchomieniu punktów wymazowych są podejmowane w oparciu o analizę potrzeb w województwach i aktualną sytuację epidemiczną. Liczba punktów oraz godziny ich funkcjonowania są na bieżąco dostosowywane do wskaźników zakażeń. Szczególną uwagę zwracamy na regiony, gdzie występuje duża liczba zachorowań na COVID-19.

W województwie dolnośląskim w ostatnim okresie powstało 6 punktów pobrań, po 4 nowe punkty pobrań w województwie mazowieckim i pomorskim oraz 3 w województwie małopolskim. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia utworzono 30, a w ciągu miesiąca 100 nowych punktów wymazowych.

Pracę stacjonarnych punktów uzupełnia 146 karetek wymazowych. Z karetki wymazowej mogą skorzystać osoby, które ze względu na stan zdrowia nie mogą udać się  do punktu stacjonarnego, np. pacjenci leżący lub niesamodzielni.

Do tej pory NFZ przeznaczył ponad 3,3 miliarda złotych na sfinansowanie testów wykrywających SARS-CoV-2.  Z tego ponad 3,1 miliarda złotych na testy RT-PCR oraz prawie 250 milionów złotych na testy antygenowe.

NFZ na bieżąco reaguje na zgłaszane sygnały, dotyczące potrzeby utworzenia nowych punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub wydłużenia czasu pracy już istniejących.

Wszystkie aktualności