Aktualności

Aktualności Oddziałów

Postaw na profilaktykę - dzień otwarty w MOW NFZ

22-09-2021

Specjalny dzień otwarty Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie będzie poświęcony profilaktyce i zdrowemu stylowi życia. W ramach niego w czwartek 23 września w godz. 9-15 w Sali Obsługi Klienta (Kraków, ul. Wadowicka 8W) każdy zainteresowany będzie mógł obliczyć wskaźnik BMI, wykonać analizę składu ciała i skonsultować codzienne menu z dietetykiem. Na krakowian będą czekać również eksperci NFZ, którzy podpowiedzą, na jakie badania przesiewowe warto się zgłosić i wytłumaczą, jak wziąć udział w programie „Profilaktyka 40 PLUS”.

Profilaktyka 40 PLUS” to okazja dla wszystkich osób po 40. roku życia, by wykonać bezpłatny pakiet badań diagnostycznych, pomocnych przy wczesnym wykrywaniu chorób cywilizacyjnych. Żeby z niego skorzystać wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta i wypełnić ankietę zawierającą pytania dotyczące m.in. stylu życia czy zdiagnozowanych już chorób. Na podstawie udzielonych odpowiedzi system dobierze zestaw badań do wykonania i wygeneruje e-skierowanie (może to potrwać do dwóch dni). W skład pakietów dla kobiet i mężczyzn wchodzą m.in. morfologia krwi, ocena miarowości rytmu serca, badanie PSA, badanie poziomu cholesterolu i glukozy we krwi. Dobrane badania można wykonać w dowolnym punkcie, który realizuje program. W całym województwie jest już ponad 160 takich miejsc. Ich pełna lista wraz z adresami jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl.

Dzień otwarty małopolskiego NFZ to również okazja, by potwierdzić profil zaufany – przydatny m.in. właśnie w logowaniu do Internetowego Konta Pacjenta – oraz wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej podczas pobytu na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria) można liczyć na bezpłatną opiekę medyczną w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju. Karta EKUZ przysługuje każdemu, kto ma prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych i jest wydawana bez opłat. Od 1 października zniknie możliwości złożenia wniosku o jej wydanie za pośrednictwem poczty elektronicznej. Bez wychodzenia z domu nadal będzie można dopełnić związanych z tym formalności w Internetowym Koncie Pacjenta lub przez ePUAP.

Poświęcony profilaktyce dzień otwarty małopolskiego NFZ jest elementem Małopolskich Dni Profilaktyki i Zdrowia, które w tym tygodniu odbywają się na terenie całego regionu. Do niedzieli w wybranych placówkach można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, konsultacji specjalistycznych oraz wziąć udział w spotkaniach i warsztatach dotyczących promocji i profilaktyki zdrowia. Na małopolskich pacjentów czekają m.in. specjaliści z zakresu kardiologii, reumatologii, rehabilitacji czy ortopedii. Pełna lista jest dostępna na stronie profilaktykawmalopolsce.pl.

Więcej na temat Programu Profilaktyka 40 Plus

Plakat promujący program Profilaktyka 40 plus. Treść: #badaMYsię Masz 40 lat lub więcej? Skorzystaj z pakietu bezpłatnych badań diagnostycznych i bądź zdrów!

Wszystkie aktualności