Aktualności

Aktualności Oddziałów

Profilaktyka 40 Plus w Przasnyszu - podsumowanie

23-08-2021

Ponad 3,5 tys. osób odwiedziło w minioną sobotę, 21 sierpnia, przyszpitalny ogród w Przasnyszu, w którym promowaliśmy pilotażowy Progam "Profilaktyka 40 Plus". Można było się zbadać, wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), uzyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) i skorzystać z mnóstwa innych atrakcji.

Eksperci podkreślają, że niedostatecznie dbamy o swoje zdrowie, co wyraża się m.in. niewykonywaniem badań diagnostycznych. Ten problem pogłębiła pandemia koronawirusa. Wielu z nas odłożyło wizyty w gabinetach lekarskich i badania profilaktyczne. Teraz, gdy sytuacja epidemiologiczna uległa zdecydowanej poprawie najwyższy czas pomyśleć o swoim zdrowiu i profilaktyce. Jedną z inicjatyw, która ma w tym pomóc, jest uruchomiony 1 lipca 2021 r. rządowy program „Profilaktyka 40 PLUS”. Dzięki niemu każdy Polak po 40. roku życia może bezpłatnie wykonać pakiet badań diagnostycznych.

Podczas wydarzenia można było rozpocząć przygodę z profilaktyką od skorzystania z bezpłatnych badań i konsultacji. Łącznie wykonano ponad 2,5 badań:

  • mammograficznych,
  • znamion i zmian skórnych w dermobusie,
  • gęstości kości w kierunku osteoporozy w osteobusie;
  • diagnostycznych: pomiar cukru,  ciśnienie tętnicze, PEF (szczytowy przepływ wydechowy), pomiar masy ciała, wzrostu oraz obliczanie wskaźnika BMI i analizy składu ciała;

Porad medycznych udzielał personel Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu - niemal 800 osób skorzystało z konsultacji dietetyka, niemal 330 z konsultacji pielęgniarskiej, 132 z porad lekarza specjalisty i 5 z porad psychologia.

Ponadto 480 osób zasięgnęło porady sanepidu, a 90 skorzystało z kursu udzielania pierwszej pomocy. 311 dzieci wzięło udział w zajęciach kreatywnych prowadzonych przez psychologa i terapeutę.

50 osób zaszczepiło się przeciwko COVID-19 jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson.

Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Przasnyszu Samodzielnym Publicznym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu.

Więcej na temat Programu Profilaktyka 40 Plus

Wszystkie aktualności