Aktualności

Aktualności Oddziałów

Profilaktyka Astmy i Alergii - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

10-05-2023

„Profilaktyka Astmy i Alergii” jest tematem dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” - akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Alergia jest coraz powszechniejszym schorzeniem, uznanym za problem cywilizacyjny. Nieleczona może prowadzić do astmy. Na alergię choruje w Polsce ok. 12 mln osób, a ponad 4 mln walczy z astmą.

Podstawową rolę w procesie terapii - oprócz rozpoznania i odpowiedniego dobrania leków - odgrywa wiedza na temat choroby.

Astma oskrzelowa

To choroba układu oddechowego, spowodowana zapaleniem błony śluzowej oskrzeli. 

Może objawiać się:

  • kaszlem,
  • uczuciem duszności,
  • świstami oddechowymi,
  • uciskiem w klatce piersiowej.

Objawy mogą być wywołane lub nasilone przez:

  • przeziębienie, grypę,
  • zanieczyszczenie powietrza, dym papierosowy,
  • alergeny, zimne powietrze,
  • uprawianie sportu,
  • opary środków chemicznych w powietrzu (np. farb czy rozpuszczalników), perfumy.

Liczy się każdy oddech

Narodowy Fundusz Zdrowia, we współpracy z organizacjami pacjenckimi i świadczeniodawcami, prowadzi działania w zakresie realizacji wieloletniego projektu edukacyjnego "...liczy się każdy oddech". Celem projektu jest upowszechnienie informacji o astmie i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc - POChP, edukacja zdrowotna pacjentów oraz poprawa jakości usług świadczonych przez świadczeniodawców.

Tytuł projektu został użyczony przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP - www.astma-alergia-pochp.pl

"Astma - choroba z którą można żyć" – seria filmów edukacyjnych

 

M.in. o tym, jak zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Profilaktyka Astmy i Alergii - MATERIAŁY EDUKACYJNE


Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie o tym jak zapobiec rozwojowi astmy i alergii i jak z nimi "dobrze żyć" mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii,

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

Wszystkie aktualności