Aktualności

Aktualności Oddziałów

Profilaktyka chorób skóry - Trądzik - Środa z Profilaktyką w OW NFZ

20-07-2022

Trądzik pospolity jest przewlekłą chorobą skóry. Wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale też psychiczne.

Trądzik pospolity jest chorobą przewlekłą mieszków włosowych. W okresie dojrzewania (12 do 25 lat) występuje u ok. 85% populacji europejskiej. Około 20-25% osób z trądzikiem wymaga leczenia.

Trądzik to nie tylko problem zdrowotny. Wpływa też na dobrostan psychiczny – osoby z trądzikiem stają się bardziej wstydliwe, ograniczają kontakty towarzyskie, stan skóry zmienia ich zachowania społeczne.

Działaj profilaktyczne

  • Dieta. Uwzględnij w jadłospisie produkty mające dobroczynny wpływ na stan skóry.
  • Obniżenie poziomu stresu. Znajdź odpowiednie dla siebie techniki relaksacyjne, pamiętaj o aktywności fizycznej.
  • Prawidłowa pielęgnacja. Wybieraj kosmetyki odpowiednie do cery.Sięgaj po naturalne produkty.
  • Zdrowie. Zgłoś się do dermatologa po poradę w sprawie pielęgnacji skóry oraz ewentualnego leczenia normalizujące pracę skóry. Pamiętaj, że do lekarza dermatologa musisz mieć skierowanie.
Więcej o tym, jakie działania profilaktyczne możemy podjąć w walce z trądzikiem dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Profilaktyka chorób skóry - Trądzik - materiały edukacyjne

Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie na pytania o to jak dbać o cerę z trądzikiem oraz jak złagodzić dolegliwości odpowiada nasz ekspert. 

Profilaktyka chorób skóry - Trądzik - film

 

Środy z Profilaktyką

To cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. Szeroko współpracujemy z organizacjami pacjenckimi. Edukujemy osoby w różnym wieku, także osoby starsze, które jeszcze nie potrafią odnaleźć się w życiu z chorobą.

Zagadnienia „Śród z profilaktyką” powiązane są z najważniejszymi ogólnopolskimi lub międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi (np. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą) oraz tematami kluczowymi dla NFZ (otyłość i cukrzyca, obecne i nowe programy profilaktyczne, raporty NFZ oraz kampanie edukacyjne).

Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.

Wszystkie aktualności